Qozog'iston prezidenti Daniya qiroli Frederik X tabrikladi
Prezident K.-J. Tokayev Daniya qiroli Frederik X ga taxtga o'tirishi munosabati bilan tabrik telegrammasini yubordi.
«Ishonchim komilki, Sizning rahbarligingiz ostida Daniya barqaror rivojlanish, aholi farovonligini oshirish va xalqaro maydonda o'z obro'sini mustahkamlashda muvaffaqiyat qozonishda davom etadi. Umid qilamanki, do'stlik va o'zaro qo'llab – quvvatlashga asoslangan Qozog'iston va Daniya o'rtasidagi har tomonlama hamkorlik bizning birgalikdagi sa'y-harakatlarimiz bilan rivojlanishda davom etadi», deyiladi telegrammada.
K.-J. Tokayev, shuningdek, Margrete II ga Telegramma yubordi, u Qirolicha vakolatlarini o'z zimmasiga oldi va taxtni valiahd Shahzoda Frederikga topshirdi.
Davlat rahbari Margret II ga Qozog'iston va Daniya o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qo'shgan salmoqli hissasi uchun minnatdorchilik bildirdi.

President of Kazakhstan congratulates King Frederick X of Denmark
President K.-J. Tokayev sent a congratulatory telegram to King Frederick X of Denmark on the occasion of his accession to the throne.
"I am convinced that under your leadership Denmark will continue to achieve success in the field of sustainable development, improving the welfare of the population and strengthening its authority in the international arena. I hope that comprehensive co-operation between Kazakhstan and Denmark, based on friendship and mutual support, will continue to be developed by our joint efforts," the telegram says.
K.-J.Tokayev also sent a telegram to Margrethe II, who resigned as Queen and handed over the throne to Crown Prince Frederick.
The Head of State expressed gratitude to Margrethe II for her significant contribution to the development of co-operation between Kazakhstan and Denmark.