Qozog'iston prezidenti Daniya qiroli Frederik X tabrikladi
Prezident K.-J. Tokayev Daniya qiroli Frederik X ga taxtga o'tirishi munosabati bilan tabrik telegrammasini yubordi.
«Ishonchim komilki, Sizning rahbarligingiz ostida Daniya barqaror rivojlanish, aholi farovonligini oshirish va xalqaro maydonda o'z obro'sini mustahkamlashda muvaffaqiyat qozonishda davom etadi. Umid qilamanki, do'stlik va o'zaro qo'llab – quvvatlashga asoslangan Qozog'iston va Daniya o'rtasidagi har tomonlama hamkorlik bizning birgalikdagi sa'y-harakatlarimiz bilan rivojlanishda davom etadi», deyiladi telegrammada.
K.-J. Tokayev, shuningdek, Margrete II ga Telegramma yubordi, u Qirolicha vakolatlarini o'z zimmasiga oldi va taxtni valiahd Shahzoda Frederikga topshirdi.
Davlat rahbari Margret II ga Qozog'iston va Daniya o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qo'shgan salmoqli hissasi uchun minnatdorchilik bildirdi.

Президент Казахстана поздравил Короля Дании Фредерика X
Президент К.-Ж.Токаев направил поздравительную телеграмму Королю Дании Фредерику X по случаю его вступления на престол.
«Убеждён, что под Вашим руководством Дания продолжит добиваться успехов в области устойчивого развития, повышения благосостояния населения и укрепления своего авторитета на международной арене. Надеюсь, что всестороннее сотрудничество между Казахстаном и Данией, основанное на дружбе и взаимной поддержке, будет и впредь развиваться нашими совместными усилиями», – говорится в телеграмме.
К.-Ж.Токаев также направил телеграмму Маргрете II, которая сложила с себя полномочия Королевы и передала трон наследному принцу Фредерику.
Глава государства выразил благодарность Маргрете II за значительный вклад в развитие сотрудничества между Казахстаном и Данией.