Turkmanistonda don ekinlari yetishtirish o'sib bormoqda
Ekologik toza oziq – ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishni ko'paytirish va agrosektorning eksport salohiyatini oshirish Turkmaniston Prezidenti S. Berdimuhamedov tomonidan mamlakat agrosanoat majmuasi oldida belgilangan asosiy maqsadlardir.
Ushbu muammolarni hal qilishda Balkan viloyatining Qizilbarbat etrapidagi "Balkangallaonumleri" ishlab chiqarish birlashmasining un tegirmon kombinati faol ishtirok etmoqda.
Zavodning texnologik uskunalari har yili 50 ming tonna bug'doyni qayta ishlashga imkon beradi. Kombinat hududida umumiy sig'imi 80 ming tonna bo'lgan donni saqlash uchun ikkita elevator joylashgan.
2023 yilda korxona 43 ming tonnadan ortiq bug'doyni qayta ishladi va 32 ming tonnadan ortiq un, shu jumladan yuqori va birinchi navlarni ishlab chiqardi.

Grain crop production grows in Turkmenistan
Increasing the production of environmentally friendly food products and building up the export potential of the agro-industrial sector are the key tasks set by the President of Turkmenistan S. Berdymukhamedov for the agro-industrial complex of the country. Berdymukhamedov set for the agro-industrial complex of Turkmenistan.
The flour mill of "Balkangallaonumleri" Production Association in Kyzylarbat district of Balkan velayat is actively involved in solving these tasks.
The plant's technological equipment allows it to process 50 thousand tonnes of wheat annually. Two grain storage elevators with a total capacity of 80 thousand tonnes are located on the territory of the mill.
In 2023, the enterprise processed over 43 thousand tonnes of wheat and produced over 32 thousand tonnes of flour, including higher and first grades.