K.-J. Tokayev Italiya Prezidenti S. Mattarella bilan muzokaralar o'tkazdi
Davlat rahbarining Italiyaga rasmiy tashrifi Prezident Serjo Mattarella bilan uchrashuvdan boshlandi.
K.-J. Tokayev Yevropa Ittifoqida Qozog'istonning ishonchli hamkori bo'lgan Italiya Respublikasi bilan munosabatlarning uzoq va o'zaro manfaatli xususiyatini ta'kidladi.
"Bugun men o'zaro manfaatli masalalarni, shu jumladan iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va ikki mamlakat farovonligiga qaratilgan munosabatlarni mustahkamlash, shuningdek, dolzarb xalqaro muammolarni hal qilish yo'llarini muhokama qilmoqchiman", dedi K. – J. Tokayev.
Prezident Italiya Qozog'istonning Yevropadagi asosiy savdo sheriklaridan biri ekanligini ta'kidladi.
"O'zaro savdo hajmi 14,5 milliard dollardan oshdi. Yaqin kelajakda mamlakatlarimiz o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 20 milliard dollarga yetishini kutmoqdamiz. Italiya Qozog'iston iqtisodiyotining asosiy investorlaridan biridir. Nafaqat iqtisodiy sohada, balki madaniyat va turizm kabi boshqa ko'plab sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga qo'shimcha turtki berish zarur", – dedi Davlat rahbari.
Davlat rahbarlari jahon sahnasida, shu jumladan BMT va YEXHT doirasida Qozog'iston va Italiyaning o'zaro hamkorligi masalalariga alohida e'tibor qaratdilar.
Suhbatdoshlar, shuningdek, Qozog'iston va Markaziy Osiyo o'rtasidagi Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilib, transport va logistika sohasida o'zaro manfaatli hamkorlik, xususan, Trans-Kaspiy xalqaro transport yo'nalishini (TMTM) rivojlantirish uchun mustahkam istiqbollar mavjudligini alohida ta'kidladilar.