Vazirlar Mahkamasi raisi Akilbek Japarov 2023 yil yakunlari bo'yicha hisobotlarni eshitdi.
Vazirlar Mahkamasi raisi Akilbek Japarov prezidentning viloyatlardagi vakolatli vakillari hamda Bishkek va Osh shaharlari hokimlarining 2023 yildagi faoliyati yakunlari bo'yicha hisobotlarni tingladi, shuningdek ma'ruza qildi.
Japarov uch yil davomida ijro etuvchi hokimiyat ishining natijalari haqida gapirdi. Bundan tashqari, u Vazirlar Mahkamasining bu yilgi rejalari haqida ham xabar berdi.
"Bu yil ishimizning asosiy yo'nalishi mintaqaning iqtisodiy rivojlanishiga turtki berishi kerak bo'lgan ma'muriy — hududiy islohotdir. Bu yil, shuningdek, qara-Qirg'iziston avtonom viloyati tashkil etilganining 100 yilligi munosabati bilan har bir viloyatda 100 ta keng ko'lamli va iqtisodiy ahamiyatga molik tadbirlarni o'tkazish zarur", — dedi A. Japarov.
Japarovning ta'kidlashicha, bu yil 250 mingta ish o'rni yaratish barcha davlat idoralari rahbarlari uchun ustuvor vazifa bo'lishi kerak.
Shuningdek, u mintaqalardagi ishlab chiqarish korxonalarini qayta tiklash bo'yicha ishlarni faollashtirishni va ichki daromad xizmatiga ularni etarli miqdordagi kassa mashinalari bilan ta'minlashni buyurdi.

Chairman of the Cabinet of Ministers Akylbek Japarov heard reports on the results of 2023.
Chairman of the Cabinet of Ministers Akylbek Japarov heard reports on the results of the Presidential Plenipotentiary Representatives in the regions and the mayors of Bishkek and Osh for 2023, and also made a report.
1. Japarov said about the results of the work of the executive branch of government for the three-year period. In addition, he reported on the plans of the Cabinet of Ministers for this year.
"The main direction of our work this year is administrative and territorial reform, which should give an impetus to the economic development of the oblast. This year is also the 100th anniversary of the formation of the Kara-Kyrgyz Autonomous Oblast, in connection with which 100 large-scale and economically important events should be held in each oblast," Japarov said.
A.Japarov said that this year the creation of 250,000 jobs should be the top priority for the heads of all government agencies.
He also instructed to intensify the work on reanimation of production enterprises in the regions, and the Tax Service to provide them with a sufficient number of cash registers.