Vazirlar Mahkamasi raisi Akilbek Japarov 2023 yil yakunlari bo'yicha hisobotlarni eshitdi.
Vazirlar Mahkamasi raisi Akilbek Japarov prezidentning viloyatlardagi vakolatli vakillari hamda Bishkek va Osh shaharlari hokimlarining 2023 yildagi faoliyati yakunlari bo'yicha hisobotlarni tingladi, shuningdek ma'ruza qildi.
Japarov uch yil davomida ijro etuvchi hokimiyat ishining natijalari haqida gapirdi. Bundan tashqari, u Vazirlar Mahkamasining bu yilgi rejalari haqida ham xabar berdi.
"Bu yil ishimizning asosiy yo'nalishi mintaqaning iqtisodiy rivojlanishiga turtki berishi kerak bo'lgan ma'muriy — hududiy islohotdir. Bu yil, shuningdek, qara-Qirg'iziston avtonom viloyati tashkil etilganining 100 yilligi munosabati bilan har bir viloyatda 100 ta keng ko'lamli va iqtisodiy ahamiyatga molik tadbirlarni o'tkazish zarur", — dedi A. Japarov.
Japarovning ta'kidlashicha, bu yil 250 mingta ish o'rni yaratish barcha davlat idoralari rahbarlari uchun ustuvor vazifa bo'lishi kerak.
Shuningdek, u mintaqalardagi ishlab chiqarish korxonalarini qayta tiklash bo'yicha ishlarni faollashtirishni va ichki daromad xizmatiga ularni etarli miqdordagi kassa mashinalari bilan ta'minlashni buyurdi.

Председатель кабинета министров Акылбек Жапаров заслушал отчёты по итогам 2023 г.
Председатель кабинета министров Акылбек Жапаров заслушал отчёты по итогам деятельности полномочных представителей президента в областях и мэров городов Бишкека и Оша за 2023 год, а также выступил с докладом.
А.Жапаров рассказал о результатах работы исполнительной ветви власти за трёхлетний период. Кроме того, он сообщил и о планах кабмина на этот год.
«Основное направление нашей работы в этом году — административно-территориальная реформа, которая должна дать толчок экономическому развитию области. В этом году также 100-летие с момента образования Кара-Кыргызской автономной области, в связи с чем в каждой области необходимо провести 100 масштабных и экономически важных мероприятий», — сказал А.Жапаров.
А.Жапаров отметил, что в этом году создание 250 тысяч рабочих мест должно стать главным приоритетом для руководителей всех госорганов.
Он также поручил активизировать работу по реанимированию производственных предприятий в регионах, а Налоговой службе обеспечить их достаточным количеством контрольно-кассовых машин.