Tojikiston Germaniyaning Shimoliy mintaqalari bilan hamkorlikni yo'lga qo'ymoqchi
Germaniyaning Shimoliy mintaqalari bilan aloqalarni mustahkamlash va kengaytirish maqsadida Tojikistonning Germaniyadagi elchisi Imomuddin Sattorov shlesvig-Golshteyn federal yeriga tashrif buyurdi.
Yer poytaxti, port shahri Kielda Imomuddin Sattorov ushbu federal yerning Bosh vaziri Daniel Gunter bilan uchrashdi.
Tomonlar Tojikiston va Shlesvig-Golshteyn o'rtasidagi munosabatlarni, ayniqsa iqtisodiyot, qayta tiklanadigan energiya, fan va ta'lim, madaniyat va migratsiya sohalarida yanada mustahkamlashni muhokama qildilar.
Kristian Albrext nomidagi kil universiteti vitse-prezidenti (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) professor Ralf Shnayder bilan uchrashuvda bu universitetlararo aloqalarni tiklash, suv va muzliklarni saqlash sohasida qo'shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish, shuningdek, talabalar almashinuvi haqida edi.
Elchi, shuningdek, ushbu ilmiy muassasada geografiya va geologiyani o'rganayotgan tojik talabalari bilan suhbat o'tkazdi. Talabalar zamonaviy fanlar va chet tillarini chuqur o'rganishga ko'proq e'tibor qaratishlari kerak edi.

Таджикистан намерен наладить сотрудничество с северными регионами Германии
В целях укрепления и расширения связей с северными регионами Германии Посол Таджикистана в Германии Имомуддин Сатторов посетил федеральную землю Шлезвиг-Гольштайн.
В столице земли, портовом городе Киле, Имомуддин Сатторов встретился с Премьер-министром этой федеральной земли Даниэлем Гюнтером.
Стороны обсудили дальнейшее укрепление отношений между Таджикистаном и Шлезвиг-Гольштайном, особенно в сферах экономики, возобновляемых источников энергии, науки и образования, культуры и миграции.
На встрече с вице-президентом Кильского университета имени Кристиана Альбрехта (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) профессором Ральфом Шнайдером речь шла о восстановлении межвузовских связей, разработке и реализации совместных научно-исследовательских проектов в области воды и сохранения ледников, а также об обмене студентами.
Посол также провел беседу с таджикскими студентами, изучающими географию и геологию в этом научном заведении. Студенты были призваны уделять больше внимания углубленному изучению современных наук и иностранных языков.