Tojikiston Germaniyaning Shimoliy mintaqalari bilan hamkorlikni yo'lga qo'ymoqchi
Germaniyaning Shimoliy mintaqalari bilan aloqalarni mustahkamlash va kengaytirish maqsadida Tojikistonning Germaniyadagi elchisi Imomuddin Sattorov shlesvig-Golshteyn federal yeriga tashrif buyurdi.
Yer poytaxti, port shahri Kielda Imomuddin Sattorov ushbu federal yerning Bosh vaziri Daniel Gunter bilan uchrashdi.
Tomonlar Tojikiston va Shlesvig-Golshteyn o'rtasidagi munosabatlarni, ayniqsa iqtisodiyot, qayta tiklanadigan energiya, fan va ta'lim, madaniyat va migratsiya sohalarida yanada mustahkamlashni muhokama qildilar.
Kristian Albrext nomidagi kil universiteti vitse-prezidenti (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) professor Ralf Shnayder bilan uchrashuvda bu universitetlararo aloqalarni tiklash, suv va muzliklarni saqlash sohasida qo'shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish, shuningdek, talabalar almashinuvi haqida edi.
Elchi, shuningdek, ushbu ilmiy muassasada geografiya va geologiyani o'rganayotgan tojik talabalari bilan suhbat o'tkazdi. Talabalar zamonaviy fanlar va chet tillarini chuqur o'rganishga ko'proq e'tibor qaratishlari kerak edi.

Tajikistan intends to establish cooperation with northern regions of Germany
In order to strengthen and expand ties with the northern regions of Germany, Tajikistan's Ambassador to Germany Imomuddin Sattorov visited the state of Schleswig-Holstein.
In the capital of the state, the port city of Kiel, Imomuddin Sattorov met with the Prime Minister of the state, Daniel Günther.
The sides discussed further strengthening of relations between Tajikistan and Schleswig-Holstein, especially in the fields of economy, renewable energy, science and education, culture and migration.
At the meeting with the Vice-President of Christian-Albrechts-Universität zu Kiel (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel), Prof. Ralf Schneider, they discussed restoration of inter-university ties, development and implementation of joint research projects in the field of water and glacier conservation, as well as exchange of students.
The Ambassador also spoke to Tajik students studying geography and geology at this academic institution. The students were encouraged to pay more attention to in-depth study of modern sciences and foreign languages.