Air Astana IPO hukumatda muhokama qilindi
Air Astana aviakompaniyasining IPO o'tkazish masalalari Qozog'iston Respublikasi Bosh vaziri Alixon Smailov raisligida iqtisodiyotni modernizatsiya qilish masalalari bo'yicha Davlat komissiyasi majlisida muhokama qilindi.
IPO joriy yilda 2021-2025 yillarga mo'ljallangan xususiylashtirishning kompleks rejasini amalga oshirish doirasida amalga oshirilishi belgilandi. Bugungi kunda "Samruk-Kazyna" AJ va Air Astana kompaniyasi xalqaro maslahatchilar bilan birgalikda katta tayyorgarlik ishlarini olib borishdi.
Yig'ilishda muhokama qilingan asosiy masala-bu 29 yanvardan 8 fevralgacha arizalarni yig'ishni rejalashtirilgan boshlash uchun bitta oddiy aktsiya uchun narx oralig'ini va kompaniyaning bitta global depozit kvitansiyasini aniqlash edi.
IPO (Initial Public Offering) — investitsiyalarni jalb qilish maqsadida kompaniya aksiyalarini fond birjasida birlamchi joylashtirish. IPO davomida kompaniya institutsional va chakana investorlar sotib olishi mumkin bo'lgan aktsiyalarni bepul muomalaga chiqaradi.