A. Japarov Qozog'iston bosh vaziri A. Smailov bilan uchrashdi
Vazirlar Mahkamasi raisi Akilbek Japarov Olmaota shahriga (Qozog'iston) ishchi tashrifi doirasida Qozog'iston bosh vaziri Alixon Smailov bilan uchrashdi.
Vazirlar Mahkamasi rahbari Qirg'iziston va Qozog'istonning hozirgi munosabatlari siyosiy muloqotning yuqori darajasini tasdiqlashini ta'kidladi.
"Har yili o'zaro savdo va investitsiyalar hajmi o'sib bormoqda, biznes, ilmiy va madaniy aloqalar faollashmoqda. Hukumatlararo kengash doirasida Qirg'iziston-Qozog'iston hamkorligini uzoq muddatli va barqaror rivojlantirishning umumiy strategik maqsadlari, kontseptual yondashuvlari va yo'nalishlari muhokama qilinadi. Mamlakatlarimiz o'rtasidagi faol hamkorlik ko'p tomonlama joylarda amalga oshirilmoqda", dedi u.
1. Smaylov o'z navbatida Qirg'iziston Respublikasi Qozog'istonning strategik hamkori ekanligini ta'kidladi.
O'tgan yilning atigi 11 oyida o'zaro savdo 12 foizga o'sib, 1,3 milliard dollarga yetdi. Hukumatlar tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard dollarga yetkazish bo'yicha davlat rahbarlari tomonidan ilgari qo'yilgan vazifa ustida ishlashni davom ettirmoqda. Biz barcha yo'nalishlarda Qozog'iston-Qirg'iziston strategik hamkorligini yanada qo'llab - quvvatlashga tayyormiz", dedi u.
Tomonlar ikki mamlakat o'rtasida ilgari erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayonini va ikki tomonlama hamkorlikning boshqa masalalarini, shu jumladan savdo-iqtisodiy hamkorlik, transport sohasida muhokama qildilar.

A. Japarov met with the Prime Minister of Kazakhstan A. Smailov
Chairman of the Cabinet of Ministers Akylbek Japarov met with the Prime Minister of Kazakhstan Alikhan Smailov during his working visit to Almaty (Kazakhstan).
The head of the Cabinet noted that the current relations between Kyrgyzstan and Kazakhstan confirm the high level of political dialogue.
"The volume of mutual trade and investment is growing every year, and business, scientific and cultural ties are intensifying. Within the framework of the intergovernmental council, common strategic goals, conceptual approaches and directions of long-term and stable development of Kyrgyz-Kazakh cooperation are discussed. Active co-operation between our countries is taking place on multilateral platforms," he said.
A.Smailov, in turn, noted that the Kyrgyz Republic is a strategic partner of Kazakhstan.
In the first 11 months of last year alone, mutual trade grew by 12 per cent and reached $1.3 billion. The governments continue to work on the task set earlier by the heads of state to bring the volume of trade turnover to $2 billion. We are ready to further support the Kazakh-Kyrgyz strategic partnership in all areas," he said.
The parties discussed the implementation of previously reached agreements between the two countries and other issues of bilateral cooperation, including in the sphere of trade and economic cooperation and transport.