A. Japarov Qozog'iston bosh vaziri A. Smailov bilan uchrashdi
Vazirlar Mahkamasi raisi Akilbek Japarov Olmaota shahriga (Qozog'iston) ishchi tashrifi doirasida Qozog'iston bosh vaziri Alixon Smailov bilan uchrashdi.
Vazirlar Mahkamasi rahbari Qirg'iziston va Qozog'istonning hozirgi munosabatlari siyosiy muloqotning yuqori darajasini tasdiqlashini ta'kidladi.
"Har yili o'zaro savdo va investitsiyalar hajmi o'sib bormoqda, biznes, ilmiy va madaniy aloqalar faollashmoqda. Hukumatlararo kengash doirasida Qirg'iziston-Qozog'iston hamkorligini uzoq muddatli va barqaror rivojlantirishning umumiy strategik maqsadlari, kontseptual yondashuvlari va yo'nalishlari muhokama qilinadi. Mamlakatlarimiz o'rtasidagi faol hamkorlik ko'p tomonlama joylarda amalga oshirilmoqda", dedi u.
1. Smaylov o'z navbatida Qirg'iziston Respublikasi Qozog'istonning strategik hamkori ekanligini ta'kidladi.
O'tgan yilning atigi 11 oyida o'zaro savdo 12 foizga o'sib, 1,3 milliard dollarga yetdi. Hukumatlar tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard dollarga yetkazish bo'yicha davlat rahbarlari tomonidan ilgari qo'yilgan vazifa ustida ishlashni davom ettirmoqda. Biz barcha yo'nalishlarda Qozog'iston-Qirg'iziston strategik hamkorligini yanada qo'llab - quvvatlashga tayyormiz", dedi u.
Tomonlar ikki mamlakat o'rtasida ilgari erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayonini va ikki tomonlama hamkorlikning boshqa masalalarini, shu jumladan savdo-iqtisodiy hamkorlik, transport sohasida muhokama qildilar.

А.Жапаров встретился с премьер-министром Казахстана А.Смаиловым
Председатель Кабинета министров Акылбек Жапаров в рамках рабочего визита в город Алматы (Казахстан) встретился с премьер-министром Казахстана Алиханом Смаиловым.
Глава Кабмина отметил, что нынешние отношения Кыргызстана и Казахстана подтверждают высокий уровень политического диалога.
«С каждым годом растёт объём взаимной торговли и инвестиций, а деловые, научные и культурные связи активизируются. В рамках межправительственного совета обсуждаются общие стратегические цели, концептуальные подходы и направления долгосрочного и стабильного развития кыргызско-казахстанского сотрудничества. Активное взаимодействие между нашими странами осуществляется на многосторонних площадках», - сказал он.
А.Смаилов в свою очередь отметил, что Кыргызская Республика является стратегическим партнёром Казахстана.
Только за 11 месяцев прошлого года взаимная торговля выросла на 12% и достигла 1,3 млрд долларов. Правительства продолжают работать над поставленной ранее главами государств задачей по доведению объёма товарооборота до 2 млрд долларов. Мы готовы дальше поддерживать казахстанско-кыргызское стратегическое партнёрство по всем направлениям», - сказал он.
Стороны обсудили ход реализации ранее достигнутых договорённостей между двумя странами и другие вопросы двустороннего сотрудничества, в том числе в сфере торгово-экономического сотрудничества, в сфере транспорта.