Turkmaniston Prezidenti S. Berdimuhamedov Qirg'iziston Prezidenti S. Japarov telefon orqali suhbat o'tkazishti.
Mamlakat rahbarlari Turkmaniston va Qirg'iziston o'rtasidagi aloqalarning rivojlanishidan mamnun ekanliklarini bildirdilar. Davlat rahbarlari turkman - qirg'iz munosabatlari qo'shma sa'y-harakatlar bilan strategik sheriklikning sifat jihatidan yangi darajasiga ko'tarilganini alohida ta'kidladilar.
Shuningdek, tomonlar Qirg'iziston-Turkmaniston ikki tomonlama hamkorligining bir qator dolzarb masalalari bo'yicha fikr almashdilar, ularning ustuvor yo'nalishlaridan biri savdo-iqtisodiy soha bo'lib, o'sish tendentsiyasini namoyish etmoqda. Tarjima xarakteri an'anaviy madaniy va gumanitar aloqalarga ham xosdir.
Ta'kidlanishicha, konstruktiv siyosiy muloqotni rivojlantirish orqali mamlakatlar xalqaro tashkilotlar, jumladan BMT va MDH doirasida ham faol hamkorlik qilmoqda.
Japarov Bishkek issiqlik elektr stansiyasidagi avariya munosabati bilan ko'rsatilgan gumanitar yordam uchun turkman tomoniga minnatdorchilik bildirdi va Qirg'iziston Turkmanistonning qardosh xalqining qo'llab-quvvatlashini his qilayotganini ta'kidladi.

Состоялся телефонный разговор президента Туркменистана С. Бердымухамедова с президентом Кыргызстана С. Жапаровым
Лидеры стран выразили удовлетворение развитием связей между Туркменистаном и Кыргызстаном. Главы государств особо подчеркнули, что совместными усилиями туркменско- кыргызские отношения вышли на качественно новый уровень стратегического партнёрства.
Стороны также обменялись мнениями по ряду актуальных вопросов кыргызско-туркменского двустороннего сотрудничества, одним из приоритетных направлений которого является торгово-экономическая сфера, демонстрирующая тенденцию роста. Поступательный характер также присущ традиционным культурно-гуманитарным контактам.
Отмечалось, что, развивая конструктивный политический диалог, страны также активно сотрудничают в рамках международных организаций, в том числе ООН и СНГ.
С. Жапаров выразил благодарность туркменской стороне за оказанную гуманитарную помощь в связи с аварией на ТЭЦ Бишкека и отметил, что Кыргызстан чувствует поддержку братского народа Туркменистана.