Turkmaniston Prezidenti S. Berdimuhamedov Qirg'iziston Prezidenti S. Japarov telefon orqali suhbat o'tkazishti.
Mamlakat rahbarlari Turkmaniston va Qirg'iziston o'rtasidagi aloqalarning rivojlanishidan mamnun ekanliklarini bildirdilar. Davlat rahbarlari turkman - qirg'iz munosabatlari qo'shma sa'y-harakatlar bilan strategik sheriklikning sifat jihatidan yangi darajasiga ko'tarilganini alohida ta'kidladilar.
Shuningdek, tomonlar Qirg'iziston-Turkmaniston ikki tomonlama hamkorligining bir qator dolzarb masalalari bo'yicha fikr almashdilar, ularning ustuvor yo'nalishlaridan biri savdo-iqtisodiy soha bo'lib, o'sish tendentsiyasini namoyish etmoqda. Tarjima xarakteri an'anaviy madaniy va gumanitar aloqalarga ham xosdir.
Ta'kidlanishicha, konstruktiv siyosiy muloqotni rivojlantirish orqali mamlakatlar xalqaro tashkilotlar, jumladan BMT va MDH doirasida ham faol hamkorlik qilmoqda.
Japarov Bishkek issiqlik elektr stansiyasidagi avariya munosabati bilan ko'rsatilgan gumanitar yordam uchun turkman tomoniga minnatdorchilik bildirdi va Qirg'iziston Turkmanistonning qardosh xalqining qo'llab-quvvatlashini his qilayotganini ta'kidladi.

A telephone conversation took place between the President of Turkmenistan S. Berdimuhamedov and the President of Kyrgyzstan S. Japarov
The sides also exchanged views on a number of topical issues of the Kyrgyz-Turkmen bilateral cooperation, one of the priority areas of which is the trade and economic sphere, which demonstrates a growth trend. Traditional cultural and humanitarian contacts are also progressive in nature.
It was noted that, while developing a constructive political dialogue, the countries also actively cooperate within the framework of international organizations, including the UN and the CIS.
Japarov expressed gratitude to the Turkmen side for the humanitarian assistance provided in connection with the accident at the Bishkek thermal power plant and noted that Kyrgyzstan feels the support of the brotherly people of Turkmenistan.