Отмечается, что с тех пор Швейцария оказывает содействие в развитии Кыргызстана через реализацию проектов в различных областях. «За 30 лет Швейцария предоставила Кыргызстану более 500 млн швейцарских франков (около $573,2 млн) в виде технической, финансовой и гуманитарной помощи и продолжает оказывать свою поддержку.
2024 yilda Qirg'iziston-Shveysariya hamkorligining 30 yilligi nishonlanadi. 30 yil oldin Qirg'iziston va Shveytsariya hukumatlari rasmiy hamkorlik shartnomasini imzoladilar.
Ta'kidlanishicha, o'shandan beri Shveytsariya turli sohalardagi loyihalarni amalga oshirish orqali Qirg'izistonni rivojlantirishga ko'maklashmoqda.
"30 yil ichida Shveytsariya Qirg'izistonga 500 milliondan ortiq Shveytsariya franki (taxminan 573,2 million dollar) texnik, moliyaviy va gumanitar yordam ko'rsatdi va o'z yordamini ko'rsatishda davom etmoqda.