E.Rahmon Charlz Mishel bilan telefon orqali muloqot qildi
Suhbat chog‘ida tomonlar Tojikiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli masalalar bo‘yicha o‘zaro munosabatlarning holati va istiqbollarini muhokama qildilar.
Shu bilan birga, davlat rahbari siyosiy, savdo-iqtisodiy sohalarda hamkorlikni kengaytirish masalalari yuzasidan tomonlar o‘rtasidagi muloqotni yanada mustahkamlash muhimligini ta’kidladi.
Tomonlar xavfsizlik sohasi, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyat va tojik-afg‘on chegarasini mustahkamlash masalalariga ham to‘xtaldi.
Tojikiston prezidenti “yashil iqtisodiyot” va “yashil energiya” sohasidagi siyosatni amalga oshirishda faolroq hamkorlik qilish tarafdori.
Tomonlar “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatida yanada samarali hamkorlik qilish va keng ko‘lamli masalalar bo‘yicha ikki mintaqa o‘rtasida ijodiy muloqotni mustahkamlashga umid bildirib, bo‘lajak muloqotlar jadvali yuzasidan fikr almashdilar.

Э.Рахмон провёл телефонный разговор с Шарлем Мишелем
Состоялся телефонный разговор Президента Республики Таджикистан Э.Рахмона с Президентом Европейского Совета Шарлем Мишелем.
В ходе беседы стороны обсудили состояние и перспективу взаимодействия Таджикистана и Европейского Союза по вопросам, представляющим взаимный интерес.
При этом, Глава государства указал на важность дальнейшего укрепления диалога между сторонами по вопросам расширения сотрудничества в политической и торгово-экономической областях.
Стороны также затронули вопросы, касающиеся сферы безопасности, включая обстановку в Афганистане и укрепление таджикско-афганской границы.
Президент Таджикистана выступил за более активное сотрудничество в вопросах реализации политики в области «зелёной экономики» и «зеленной энергетики».
Стороны, выразив надежду на дальнейшее эффективное взаимодействие в формате «Центральная Азия – Европейский Союз» и укрепление созидательного диалога между двумя регионами по широкому кругу вопросов, обменялись мнениями по графику предстоящих контактов.