E.Rahmon Charlz Mishel bilan telefon orqali muloqot qildi
Suhbat chog‘ida tomonlar Tojikiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli masalalar bo‘yicha o‘zaro munosabatlarning holati va istiqbollarini muhokama qildilar.
Shu bilan birga, davlat rahbari siyosiy, savdo-iqtisodiy sohalarda hamkorlikni kengaytirish masalalari yuzasidan tomonlar o‘rtasidagi muloqotni yanada mustahkamlash muhimligini ta’kidladi.
Tomonlar xavfsizlik sohasi, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyat va tojik-afg‘on chegarasini mustahkamlash masalalariga ham to‘xtaldi.
Tojikiston prezidenti “yashil iqtisodiyot” va “yashil energiya” sohasidagi siyosatni amalga oshirishda faolroq hamkorlik qilish tarafdori.
Tomonlar “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatida yanada samarali hamkorlik qilish va keng ko‘lamli masalalar bo‘yicha ikki mintaqa o‘rtasida ijodiy muloqotni mustahkamlashga umid bildirib, bo‘lajak muloqotlar jadvali yuzasidan fikr almashdilar.

President of the Republic of Tajikistan E. Rahmon had a telephone conversation with President of the European Council Charles Michel.
During the conversation, the sides discussed the status and prospects of interaction between Tajikistan and the European Union on issues of mutual interest.
The head of state emphasized the importance of further strengthening the dialog between the parties on expanding cooperation in political, trade and economic areas.
The sides also touched upon security-related issues, including the situation in Afghanistan and the strengthening of the Tajik-Afghan border.
The President of Tajikistan spoke in favor of more active cooperation in the implementation of "green economy" and "green energy" policies.
The sides, expressing their hope for further effective interaction in the Central Asia-European Union format and strengthening of constructive dialog between the two regions on a wide range of issues, exchanged views on the schedule of upcoming contacts.