Ostonada tez tibbiy yordam markazi quriladi
Qozog‘iston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri Akmaral Alnazarovaga Shoshilinch tibbiy yordam milliy muvofiqlashtirish markazining 200 o‘ringa mo‘ljallangan ko‘p tarmoqli shifoxonasi taqdimoti o’tkazildi.
Tibbiy yordam markazi loyihasi shoshilinch tibbiy yordam, insult muammolari, og‘ir akusherlik, politravma va transplantologiya bo‘yicha beshta respublika muvofiqlashtiruvchi markazlarini tashkil etishni nazarda tutadi.
“Akusherlik punktlari, neyromarkaz, kardiologiya, politravmatologiya, ichki kasalliklar, jarrohlik va septik jarrohlik markazlari kabi 27 profilli yettita klinik markaz tashkil etish rejalashtirilgan”, - deyiladi Qozog‘iston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi xabarida aytilgan.
Vazirlikning fikricha, Ostonada yangi ko‘p tarmoqli shifoxona qurilishi poytaxtda ko‘rsatilayotgan tibbiy yordam sifatini sezilarli darajada yaxshilaydi, shuningdek, aholining barcha qatlamlari uchun tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyati va samaradorligini oshiradi.