Qozog‘iston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri Akmaral Alnazarovaga Shoshilinch tibbiy yordam milliy muvofiqlashtirish markazining 200 o‘ringa mo‘ljallangan ko‘p tarmoqli shifoxonasi taqdimoti o’tkazildi.
Tibbiy yordam markazi loyihasi shoshilinch tibbiy yordam, insult muammolari, og‘ir akusherlik, politravma va transplantologiya bo‘yicha beshta respublika muvofiqlashtiruvchi markazlarini tashkil etishni nazarda tutadi.
“Akusherlik punktlari, neyromarkaz, kardiologiya, politravmatologiya, ichki kasalliklar, jarrohlik va septik jarrohlik markazlari kabi 27 profilli yettita klinik markaz tashkil etish rejalashtirilgan”, - deyiladi Qozog‘iston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi xabarida aytilgan.
Vazirlikning fikricha, Ostonada yangi ko‘p tarmoqli shifoxona qurilishi poytaxtda ko‘rsatilayotgan tibbiy yordam sifatini sezilarli darajada yaxshilaydi, shuningdek, aholining barcha qatlamlari uchun tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyati va samaradorligini oshiradi.

Центр экстренной медицинской помощи построят в Астане
Министру здравоохранения РК Акмарал Альназаровой презентовали многопрофильную больницу Национального координационного центра экстренной медицины, рассчитанную на 200 коек.
Проект центра медпомощи предусматривает создание пять республиканских координационных центров по экстренной медицине, проблемам инсульта, критическому акушерству, политравме и трансплантологии.
«Планируется создание семи клинических центров с 27 профилями, среди которых центры акушерства, нейроцентр, кардиоцентр, центр политравмы, центр внутренних болезней, центр хирургии и центр септической хирургии», — говорится в сообщении Министерства здравоохранения РК.
В ведомстве считают, что строительство новой многопрофильной больницы в Астане значительно улучшит качество медицинской помощи, оказываемой в столице, а также повысит доступность и эффективность медуслуг для всех слоёв населения.