Qozog‘iston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri Akmaral Alnazarovaga Shoshilinch tibbiy yordam milliy muvofiqlashtirish markazining 200 o‘ringa mo‘ljallangan ko‘p tarmoqli shifoxonasi taqdimoti o’tkazildi.
Tibbiy yordam markazi loyihasi shoshilinch tibbiy yordam, insult muammolari, og‘ir akusherlik, politravma va transplantologiya bo‘yicha beshta respublika muvofiqlashtiruvchi markazlarini tashkil etishni nazarda tutadi.
“Akusherlik punktlari, neyromarkaz, kardiologiya, politravmatologiya, ichki kasalliklar, jarrohlik va septik jarrohlik markazlari kabi 27 profilli yettita klinik markaz tashkil etish rejalashtirilgan”, - deyiladi Qozog‘iston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi xabarida aytilgan.
Vazirlikning fikricha, Ostonada yangi ko‘p tarmoqli shifoxona qurilishi poytaxtda ko‘rsatilayotgan tibbiy yordam sifatini sezilarli darajada yaxshilaydi, shuningdek, aholining barcha qatlamlari uchun tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyati va samaradorligini oshiradi.

Emergency medical aid centre to be built in Astana
For Akmaral Alnazarova, Minister of Health of the Republic of Kazakhstan, was presented a multi-disciplinary hospital of the National Coordination Centre for Emergency Medicine with 200 beds.
The project of the medical aid centre provides for the creation of five republican coordination centres for emergency medicine, stroke, critical obstetrics, polytrauma and transplantology.
"It is planned to create seven clinical centres with 27 profiles, including obstetric centers, neurocentre, cardiac center, polytrauma center, internal diseases center, surgical center and septic surgery center," the Ministry of Health of the Republic of Kazakhstan said in a statement.
The Ministry believes that the construction of a new multidisciplinary hospital in Astana will significantly improve the quality of medical care provided in the capital, as well as increase the availability and efficiency of medical services for all segments of the population.