Raqamlashtirilmagan tillar yo'qolib ketadi, deb hisoblayman - dedi A. Japarov
Vazirlar Mahkamasi Raisi – Prezident Administratsiyasi rahbari Oqilbek Japarov “Open AI Arka Dar” vitse-prezidenti bilan uchrashdi.
Vazirlar Mahkamasi rahbari hukumat sun’iy intellektni rivojlantirish bilan shug‘ullanuvchi qirg‘iz startaplarini qattiq qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
U qirg‘iz tilini taniy oladigan sun’iy intellektni o‘rgatish va tilni yanada rivojlantirish maqsadida o‘tgan yili superkompyuter xarid qilingani haqida gapirdi.
“Bosh vazir sifatida men qirg‘iz tili hali raqamli dunyoda u qadar keng tarqalmaganidan xavotirdaman. Ishonamanki, raqamlashtirilmagan tillar yozma tili bo'lmagan tillar kabi taqdirga duchor bo'ladi, ular yo'q bo'lib ketadi. Biz uchun qirg‘iz tilini saqlab qolish va rivojlantirish milliy suverenitet masalasidir”, - deya Japarovning so‘zlaridan iqtibos keltiradi Vazirlar Mahkamasi matbuot xizmati.