Dushanbeda oʻzbek-tojik anjumani boʻlib oʻtdi
Shu yilning 12 apreli Markaziy Osiyo xalqaro instituti Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi bilan hamkorlikda Dushanbe shahrida “O‘zbekiston va Tojikiston: strategik sheriklik va ittifoqchilikning yangi istiqbollari” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazdi.
Tadbirda Tojikiston vazirlik va idoralari vakillari, jumladan, Tashqi ishlar vazirligi, Tojikiston Milliy fanlar akademiyasi, Majlisi Namoyandagon, Majlisi Oli, Savdo-sanoat palatasi va Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi davlat boshqaruvi akademiyasi rahbariyati ishtirok etdi.
O'zbekiston tomonidan Markaziy Osiyo xalqaro instituti, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi, Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti va Makroiqtisodiy va mintaqaviy tadqiqotlar instituti ekspertlari ishtirok etishdi.
Tadbir O'zbekiston-Tojikistonning mintaqaviy va xalqaro masalalar bo'yicha strategik hamkorligi, iqtisodiyot, energetika, transport, suvdan foydalanish sohalaridagi o'zaro manfaatli hamkorlik istiqbollari, shuningdek, ta'lim, fan, madaniyat va turizm sohalaridagi almashinuvni kengaytirishga bag'ishlangan uchta mavzuli sessiyalardan iborat bo'ldi.
Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi direktori Xayriddin Usmonzoda o'zining nutqida bugungi kunda O'zbekiston va Tojikiston o'zaro manfaatli hamkorlikka sodiqligini aniq harakatlar bilan tasdiqlayotganini ta'kidladi. "Dunyodagi iqtisodiy notinchlikka qaramay, ikkala mamlakat ham bir - biriga keng ochilmoqda va hamkorlik dividendlarini baham ko'rmoqda, rivojlanish manbalarini almashmoqda, odamlar o'rtasidagi almashinuvni rag'batlantirmoqda va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlamoqda", dedi STM direktori.
O'z navbatida, Tojikiston TIV rahbarining birinchi o'rinbosari Sodiq Imomi qardosh O'zbekiston bilan hamkorlikni yanada mustahkamlash Tojikiston tashqi siyosatining eng muhim yo'nalishlaridan biri ekanligini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, mamlakatlar o'rtasidagi munosabatlar BMT, SHHT, MDH, YXHT, IHT va boshqa tashkilotlarda izchil rivojlanmoqda. "Umumiy g'oyalar va loyihalar ilgari surilgan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining muntazam maslahat uchrashuvlari butun mintaqa manfaatlari yo'lida ko'p tomonlama hamkorlik salohiyatini ro'yobga chiqarishga qaratilgan", deya qo'shimcha qildi S. Imomi.
MOXI direktori Javlon Vahabovning ta'kidlashicha, strategik sheriklik va ittifoqchilikning o'zbek-tojik munosabatlarida misli ko'rilmagan yuksalish kuzatilmoqda va bu 2017 yildan buyon O'zbekiston rahbari tomonidan faol targ'ib qilinayotgan yaxshi qo'shnichilik siyosatining bevosita natijasi bo'ldi. "O'shandan beri birgalikdagi sa'y - harakatlar munosabatlarni tubdan qayta shakllantirishga, o'zaro ochiqlikka o'tishga va ishonchni mustahkamlashga, dinamik amaliy hamkorlik va keng gumanitar almashinuvni o'rnatishga muvaffaq bo'ldi", dedi MOXI direktori. Bunda, ta'kidlanganidek, davlat rahbarlari o'rtasida o'rnatilgan shaxsiy do'stlik, o'zaro hurmat va ishonch munosabatlari muhim rol o'ynaydi.
Ta'kidlanganidek, O'zbekiston-Tojikiston hamkorligi nafaqat ikki tomonlama masalalar bilan cheklanib qolmay, balki mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi asosiy muammolar bo'yicha hamkorlikni ham o'z ichiga oladi.
O'zbekiston Markaziy Osiyo davlatlarining do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va strategik sheriklikni mustahkamlash, tenglik asosida mintaqaviy muammolarni hal etish, manfaatlarni o'zaro hisobga olish va oqilona murosalar izlash, mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish borasidagi birgalikdagi sa'y-harakatlarini qo'llab-quvvatlayotgani ta'kidlandi. Shu orada O'zbekiston mintaqada yaxshi qo'shnichilik munosabatlarini rivojlantirishda faol ishtirok etayotgan Tojikistonning alohida o'rni bor, - deya ta'kidladi MOXI direktori.
Tojikiston tomonidan mamlakatlarimiz rahbarlarining beshinchi sammiti muvaffaqiyatli o'tkazilishi eng yuqori bahoga loyiqdir. Uning natijalari davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvlarining birinchi tsiklini munosib yakunlash va ushbu o'zaro ta'sir mexanizmini takomillashtirishga katta hissa qo'shdi.
O'z navbatida, Osiyo va Yevropa mamlakatlari muammolarini o'rganish instituti direktori Rustam Haydarzoda O'zbekiston rahbarining Tojikiston bilan ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashdagi rolini yuqori baholadi. "Shavkat Mirziyoyev xalqimiz orasida eng mashhur siyosiy lider hisoblanadi, chunki aynan u tufayli munosabatlarimizda va umuman mintaqada ijobiy o'zgarishlarga erishildi, bu esa Jahon matbuotida "Berlin devorining qulashi" bilan taqqoslandi.
Konferensiya ishtirokchilari o'z nutqlarida ikki mamlakat o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikka ham to'xtashdi. Xususan, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktor o'rinbosari Muhsinjon Xolmuhamedov ta'kidlaganidek, mamlakat rahbarlarining umumiy sa'y-harakatlari tufayli 2023-yilda ikki tomonlama savdo hajmi 2017-yilga nisbatan 3 barobardan ziyod oshib, 756,7 million dollarni tashkil etdi. Shuningdek, u erkin savdo rejimining o'rnatilishi ushbu ko'rsatkichni eng yaqin vaqt 1 milliard dollarga yetkazishga imkon berishini ta'kidladi.
O'z navbatida, STM direktorining o'rinbosari Saodat Juraxonzoda mamlakatlar o'rtasidagi chegaralarning ochilishi aholi bandligi darajasiga ijobiy ta'sir ko'rsatayotgan chegara hududlarida xususiy transport biznesini rivojlantirishga yordam berganiga e'tibor qaratdi.
Ekspertlar, shuningdek, ikki mamlakat o'rtasida qishloq xo'jaligi, energetika, yengil sanoat, transport, raqamlashtirish, xalqaro iqtisodiy yo'laklarni shakllantirish, chegara hududlarida sanoat-savdo zonalarini tashkil etish sohasida hamkorlikni kengaytirish tarafdori bo'ldi.
Shu bilan birga, xalq diplomatiyasini kengaytirish, mintaqalararo aloqalarni rivojlantirish, madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga alohida e'tibor qaratildi.
Konferensiya yakunida ishtirokchilar O'zbekiston va Tojikiston o'rtasidagi siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, investitsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni chuqurlashtirish bo'yicha yangi o'sish nuqtalarini aniqlashga ko'maklashadigan hamda ikki qardosh xalq farovonligini real oshirishga qaratilgan qator aniq amaliy takliflarni taqdim etdilar.
Umuman olganda, o'zbek-tojik hamkorligining yuksalishi Markaziy Osiyoning keng mintaqasida xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta'minlashning muhim omiliga aylanib bormoqda, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha umumiy sa'y-harakatlarimizga, mintaqaning xalqaro jarayonlardagi o'rni va rolini mustahkamlashning murakkab muammolarini hal etishga, uning global iqtisodiy aloqalarga samarali integratsiyalashuviga salmoqli hissa qo'shmoqda.