Tojikistonda 4G mobil aloqasini ta’minlash uchun 157 ta baza stansiyalari o‘rnatildi
Joriy yilda Tojikistonda 4G mobil aloqasini ta’minlash uchun 157 ta baza stansiyalari o‘rnatildi. Mamlakatda 8000 tagacha baza stansiyalarini o'rnatish rejalashtirilgan.
Matbuot anjumanida mobil aloqa xizmatlari darajasi va sifatini oshirish, yuqori tezlikdagi internet hamda Tojikiston Prezidentining “Naqd pulsiz hisob-kitoblarni kengaytirish to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida birinchi joriy yilning yarmida Aloqa xizmati tomonidan ko‘plab chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Taʼkidlanishicha, Tojikistonda aloqa tarmoqlariga ulangan isteʼmolchilarning umumiy soni 7,8 mln kishini tashkil etadi, ulardan 4,8 mln faol isteʼmolchilardir.
Maʼlum qilinishicha, internetdan foydalanuvchilar soni mobil va statsionar internet foydalanuvchilari bilan birga 4,18 mln kishini tashkil etadi.

157 base stations were installed in Tajikistan to provide 4G mobile communication
This year, 157 base stations were installed in Tajikistan to provide 4G mobile communication. It is planned to install up to 8,000 base stations in the country.
At the press conference, it was emphasized that in order to increase the level and quality of mobile communication services, high-speed Internet and the implementation of the Decree of the President of Tajikistan "On the expansion of non-cash settlements" in the first half of this year, many measures were taken by the Communications Service.
It was emphasized that in Tajikistan, the total number of customers connected to electrical communication networks is 7.8 mln people, which 4 8 mln of them are active customers.
It was reported that the number of internet users together with mobile and fixed internet users includes 4.18 mln people.