Ostona xalqaro moliya markazi 2024-yilda muhim marralarga erishdi
Ostona xalqaro moliya markazi (AIFC) rahbari Renat Bekturov Prezident Qosim-Jomart Tokayevga 2024-yilning birinchi yarmida erishilgan yutuqlarni taqdim etdi.
AIFC Qozogʻistonga 12 milliard dollardan ortiq sarmoya jalb qildi va bu 2025 yilga moʻljallangan koʻrsatkichdan oshib ketdi. Ishtirokchilar respublika byudjetiga 115 milliard tenge kiritdilar, 2024-yilning birinchi yarmida 29,8 milliard tenge toʻlandi. Bu oʻsish ishtirokchilarning koʻpayishi va faollik oshishi bilan bogʻliq.
2024-yil boshida 500 dan ortiq kompaniya AIFCga qo‘shildi va ikkinchi chorak oxiriga kelib ularning soni 3000 ga yetdi va 7600 dan ortiq ish o‘rinlari yaratildi. Prezident Tokayevga yangi tashabbuslar va bo‘lajak tadbirlar, jumladan, 5-6 sentabr kunlari bo‘lib o‘tadigan Ostona moliya kunlari 2024 haqida ma’lumot berildi. U Qozog‘iston iqtisodiyotini yuksaltirish uchun AIFC infratuzilmasidan foydalanish muhimligini ta’kidladi.