Qozog‘istonning mahalliy ishlab chiqarish va ish o‘rinlarini yaratishga bo‘lgan intilishi jadal rivojlanmoqda
Qozog‘iston 2022-2023 yillarda beshta ishlab chiqarish obyekti ochib, 177 ish o‘rni yaratib, 13,8 million dollar sarmoya jalb qildi; joriy yilda 34 ta yangi ish o‘rni va 3 million dollarlik investitsiyalar bilan yana uchta ob'ektni qo‘shishni rejalashtirmoqda. 2024-yilning birinchi yarmida mahalliy ishlab chiqarish ulushi 61,6 foizga yetishi kutilmoqda, 2027-yilgacha 127 ta yangi ish o‘rni va 17,5 million dollar sarmoya jalb etish maqsad qilingan.
Qozog‘iston ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha muvaffaqiyatlarga erishmoqda, 2022-2023 yillarda beshta ishlab chiqarish ob’ekti ishga tushirilib, 177 ish o‘rni yaratildi va 13,8 million dollar sarmoya jalb qilindi. Joriy yilda mamlakatimizda 34 ta ish o‘rni va 3 million dollarlik yangi investitsiyalar yaratib, yana uchta ob’ektni qo‘shish rejalashtirilgan.
Hukumatning yaqinda boʻlib oʻtgan yigʻilishida Energetika vaziri oʻrinbosari Yerlan Akkenjenov mahalliy ishlab chiqarishni, ayniqsa, uglevodorod va uran qazib olish tarmoqlarini koʻpaytirish tashabbuslarini eʼlon qildi. 2024-yilning birinchi yarmida ushbu tarmoqlarda yangi tartibga solish choralari va yer qaʼridan foydalanish boʻyicha shartnomalarga tuzatishlar kiritilishi tufayli mahalliy tarkib umumiy xaridlarning 61,6 foizini tashkil etdi.
Qozog‘istonning bo‘lajak mahalliylashtirish loyihalari 2027-yilgacha 127 ta yangi ish o‘rni yaratish va 17,5 million dollar sarmoya jalb etishni maqsad qilgan. Tashabbuslar jahon ishlab chiqaruvchilari bilan hamkorlikka, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlovchi xarid qoidalariga va yirik neft va gaz loyihalarida qozoq tarkibini oshirishga qaratilgan. Yaqinda mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan 240 million dollarlik shartnomalar imzolanishi natijasida 30 ta yangi ish o‘rni yaratilishi va zavodlar ish hajmini 20 foizga oshirishi kutilmoqda.