Qozog‘iston Tojikiston elektr energiyasini O‘zbekiston orqali import qiladi
Qozog‘iston O‘zbekistonning tranzit imkoniyatlaridan foydalangan holda Tojikistondan elektr energiyasini import qilishni boshlaydi. Bu tashabbus Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi kengroq energiya hamkorlik strategiyasining bir qismidir.
2023-yilda Qozog‘iston va Tojikiston Tojikistonning Rog‘un GESidan (GES) Qozog‘istonga 2032 yilgacha elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar. Qozog‘iston energetika vaziri Almassadam Satkaliyev va Tojikiston rasmiylari o‘rtasidagi muzokaralar eksportning texnik va tijorat jihatlarini yakunlash masalalariga qaratildi. .
Ushbu loyihaning muvaffaqiyati Oʻzbekistonning tranzit imkoniyatlariga bogʻliq boʻlib, kelishuvlar 2024-yil oktabrgacha rasmiylashtirilishi kutilmoqda. Tojikistonda qurilayotgan Rogʻun GESi dunyodagi eng baland toʻgʻon va Markaziy Osiyodagi eng yirik gidroelektr inshooti boʻladi.