Qirg'iziston Prezidenti Japarovning Pekinga tashrifi
Yangi zavodlar va qoʻshma korxonalardan tortib logistika va elektron tijoratni kengaytirishgacha Bishkek va Pekin oʻrtasidagi munosabatlar oʻzaro ishonch va barqaror rivojlanishning mustahkam asosiga aylanib bormoqda. Ikki davlat rahbarlari amalga oshirilayotgan tashabbuslarni muhokama qildilar va ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash tarafdori ekanliklarini bildirdilar.
Uchrashuvning asosiy jihati mintaqaviy barqarorlik va “Xitoy – Markaziy Osiyo” tashabbusini davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi. Prezident Japarov Xitoyning islohotlar, istiqbolli yetakchilik va madaniy an’analarga hurmatni uyg‘unlashtirish qobiliyatini yuqori baholadi, uning fikricha, bu mamlakatning ajoyib muvaffaqiyati uchun kalit bo‘ldi. U, shuningdek, Si Tszinpinning Qirg‘iziston va Xitoy o‘rtasidagi chuqurlashib borayotgan aloqalarni aks ettiruvchi mintaqaviy hamkorlik kotibiyatini yaratish haqidagi g‘oyasini qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor ta’kidladi.
Si Szinpin Japarovning oy yilidagi birinchi tashrifi ramziy ahamiyatga ega ekanini e’tirof etib, Qirg‘izistonning mustaqil taraqqiyot yo‘lidan hayratda ekanligini bildirdi. U ikki davlat oʻrtasidagi hamkorlikni “yutuq” deb baholadi va ularning uzoq muddatli, oʻzaro manfaatli sherikligini mustahkamlayotgan siyosiy muloqot kuchayib borayotganini taʼkidladi.
Muhokamalarda Qirgʻiziston katta qiziqish bildirayotgan Xitoyning global tashabbuslari ham muhokama qilindi. Japarov Qirgʻiziston ushbu loyihalarga intilishini yana bir bor tasdiqlab, ularning barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va global barqarorlikka qoʻshadigan potentsial hissasini taʼkidladi. Ushbu tashrif Xitoy va Qirg‘iziston o‘rtasidagi davom etayotgan hamkorlikning yana bir muhim bobi bo‘ldi, chunki har ikki xalq o‘z ufqlarini kengaytirishda va strategik munosabatlarni chuqurlashtirishda davom etmoqda.

Kyrgyz President Japarov's Visit to Beijing
During his state visit to China, President of Kyrgyzstan, Sadyr Japarov, met with Chinese President Xi Jinping to discuss the growing partnership between the two nations. The talks focused on the progress made since the signing of the comprehensive strategic partnership declaration in May 2023, a milestone that has already led to tangible outcomes in various sectors.
From new factories and joint ventures to the expansion of logistics and e-commerce, the relationship between Bishkek and Beijing is evolving into a robust framework of mutual trust and sustainable development. The two leaders discussed ongoing initiatives and expressed their commitment to further strengthening bilateral cooperation.
A key highlight of the meeting was the emphasis on regional stability and the continued development of the “China-Central Asia” initiative. President Japarov praised China’s ability to blend reform, visionary leadership, and respect for cultural traditions, which he believes has been key to the country’s remarkable success. He also reiterated support for Xi Jinping’s vision of creating a regional cooperation secretariat, a proposal that reflects the deepening ties between Kyrgyzstan and China.
Xi Jinping, acknowledging the symbolic significance of Japarov’s visit during the first lunar month, expressed his admiration for Kyrgyzstan’s independent development path. He described the cooperation between the two countries as "breakthrough" and emphasized the growing political dialogue, which is solidifying their long-term, mutually beneficial partnership.
The discussions also delved into China’s global initiatives, which Kyrgyzstan has shown keen interest in. Japarov reaffirmed Kyrgyzstan's commitment to these projects, highlighting their potential contribution to achieving sustainable development goals and global stability. This visit marks another important chapter in the ongoing collaboration between China and Kyrgyzstan, as both nations continue to expand their horizons and deepen their strategic relationship.