O‘zbekiston muhim minerallarga $2,6 milliard investitsiya kiritadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonda muhim minerallar sohasini rivojlantirish uchun $2,6 milliardlik 76 ta loyihani ma’qulladi. Kelgusi uch yil ichida mamlakat volfram, molibden va litiy kabi 28 ta muhim mineralga e’tibor qaratadi.
Sanoatni rivojlantirish uchun investitsiyalar geologik qidiruv, ilg‘or qayta ishlash texnologiyalari va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishga yo‘naltiriladi. Toshkent va Samarqandda innovatsion texnoparklar, zamonaviy laboratoriyalar hamda o‘quv markazlari tashkil etiladi.

Узбекистан инвестирует $2,6 млрд в редкие минералы
Президент Шавкат Мирзиёев одобрил 76 проектов на сумму $2,6 млрд для развития сектора критически важных минералов в Узбекистане. В течение трех лет страна сосредоточится на 28 критически важных минералах, включая вольфрам, молибден и литий.
Для укрепления отрасли инвестиции направят на геологоразведку, передовые технологии переработки и производство продукции с высокой добавленной стоимостью. В Ташкенте и Самарканде создадут технопарки, которые станут центрами инноваций, а также современные лаборатории и учебные центры.