Tojikiston Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temiryo‘l loyihasiga qo‘shilish istagini bildirdi
SHHTga a’zo davlatlar transport vazirlarining 12-yig‘ilishi doirasida Tojikiston transport vaziri Azim Ibrohim Xitoy transport vaziri Lyuy Vey bilan Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temiryo‘l loyihasida Dushanbening ishtiroki masalasini muhokama qildi.
???? Tojik tomoni Pekindan qo‘llab-quvvatlashni kutmoqda hamda yo‘l tashuvlari bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishni — jumladan, Koshgarda kvotalar va omborlar tashkil etishni — taklif qilmoqda.
???? 4,7 mlrd dollarlik loyiha 304 km yangi temiryo‘l uchastkasini qamrab olib, Sharq va G‘arb o‘rtasidagi eng qisqa yo‘lni yaratadi.

Tajikistan Expresses Interest in Joining the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan Railway Project
During the 12th SCO Transport Ministers’ Meeting, Tajikistan’s Minister of Transport Azim Ibrohim met with China’s Minister of Transport Liu Wei to discuss Dushanbe’s potential involvement in the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway project.
???? Tajikistan seeks Beijing’s support and proposes expanding cooperation to include road freight transport, quota allocations, and logistics hubs in Kashgar.
???? The $4.7 billion project features a 304 km rail section forming the shortest route between East and West.
???? The route would reduce transport distance by 900 km and delivery time to just 10 days.
???? Experts view the project as a key vector for deepening regional connectivity and trade integration.