MOXI 180 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyani o‘tkazadi
2025-yil 15-avgust kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) O‘zbekiston Respublikasidagi Qozog‘iston Respublikasi Elchixonasi bilan hamkorlikda Abay Qunanbayulining ma’naviy merosining Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasida madaniy integratsiyani mustahkamlashdagi o‘rniga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazadi.
Tadbir davlat idoralari, diplomatik korpus, ilmiy va ijodiy doiralar, shuningdek talaba-yoshlar vakillari o‘rtasida fikr almashish uchun muhim muloqot maydoniga aylanadi.
Muhokamalarning markazida buyuk qozoq shoiri, gumanist faylasufi va jamoatchilik fikri islohchisi bo‘lgan Abay hayoti va ijodi turadi. Uning axloq, ma’rifat va xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hurmat haqidagi g‘oyalari mintaqaning madaniy va intellektual hayotiga chuqur ta’sir ko‘rsatishda davom etmoqda.
Konferensiyada Abayning gumanistik va falsafiy qarashlarining bugungi kundagi dolzarbligi, ularning yuksak axloqiy qadriyatlarni shakllantirishdagi, madaniyatlararo aloqalarni mustahkamlashdagi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishdagi roli muhokama qilinadi.
Alohida e’tibor mutafakkirning she’riy asarlari va “Nasihat so‘zlari”ni o‘z ichiga olgan adabiy merosini asrash va targ‘ib etish masalalariga qaratiladi. Bu asarlar avlodlar davomida ma’naviy boyish va ma’naviy mezon manbai bo‘lib kelmoqda.
Konferensiya taniqli olimlar, yozuvchilar, tarjimonlar, madaniyat va san’at namoyandalarini birlashtiradi hamda Abay g‘oyalarining XXI asrdagi dolzarbligini va ularning Markaziy Osiyo makonidagi birlashtiruvchi rolini yana bir bor ta’kidlaydi.

В МИЦА состоится международная конференция по случаю 180-летия Абая Кунанбаева
15 августа 2025 года Международный институт Центральной Азии совместно с Посольством Республики Казахстан в Узбекистане проведёт международную научно-практическую конференцию, посвящённую роли духовного наследия Абая Кунанбаева в укреплении культурной интеграции народов Центральной Азии.
Мероприятие станет значимой площадкой для обмена мнениями между представителями государственных структур, дипломатического корпуса, научных и творческих кругов, а также студенческой молодёжи.
В центре внимания участников будет личность и творчество великого казахского поэта, философа-гуманиста и реформатора общественной мысли, чьи идеи о нравственности, просвещении и взаимном уважении между народами продолжают оказывать глубокое влияние на культурную и интеллектуальную жизнь региона.
В ходе конференции планируется обсудить значимость гуманистических и философских взглядов Абая в контексте современности, их роль в формировании высоких нравственных ценностей, укреплении межкультурного взаимодействия и развитии культурно-гуманитарных связей между странами Центральной Азии.
Особое место будет уделено вопросам сохранения и популяризации литературного наследия мыслителя, включая его поэтические произведения и «Слова назидания», которые на протяжении поколений служат источником духовного обогащения и моральных ориентиров.
Конференция объединит известных исследователей, писателей, переводчиков, деятелей культуры и искусства, чтобы ещё раз подчеркнуть актуальность идей Абая в XXI веке и их объединяющую роль в пространстве Центральной Азии.