MOXI 180 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyani o‘tkazadi
2025-yil 15-avgust kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) O‘zbekiston Respublikasidagi Qozog‘iston Respublikasi Elchixonasi bilan hamkorlikda Abay Qunanbayulining ma’naviy merosining Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasida madaniy integratsiyani mustahkamlashdagi o‘rniga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazadi.
Tadbir davlat idoralari, diplomatik korpus, ilmiy va ijodiy doiralar, shuningdek talaba-yoshlar vakillari o‘rtasida fikr almashish uchun muhim muloqot maydoniga aylanadi.
Muhokamalarning markazida buyuk qozoq shoiri, gumanist faylasufi va jamoatchilik fikri islohchisi bo‘lgan Abay hayoti va ijodi turadi. Uning axloq, ma’rifat va xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hurmat haqidagi g‘oyalari mintaqaning madaniy va intellektual hayotiga chuqur ta’sir ko‘rsatishda davom etmoqda.
Konferensiyada Abayning gumanistik va falsafiy qarashlarining bugungi kundagi dolzarbligi, ularning yuksak axloqiy qadriyatlarni shakllantirishdagi, madaniyatlararo aloqalarni mustahkamlashdagi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishdagi roli muhokama qilinadi.
Alohida e’tibor mutafakkirning she’riy asarlari va “Nasihat so‘zlari”ni o‘z ichiga olgan adabiy merosini asrash va targ‘ib etish masalalariga qaratiladi. Bu asarlar avlodlar davomida ma’naviy boyish va ma’naviy mezon manbai bo‘lib kelmoqda.
Konferensiya taniqli olimlar, yozuvchilar, tarjimonlar, madaniyat va san’at namoyandalarini birlashtiradi hamda Abay g‘oyalarining XXI asrdagi dolzarbligini va ularning Markaziy Osiyo makonidagi birlashtiruvchi rolini yana bir bor ta’kidlaydi.