MOXI 180 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyani o‘tkazadi
2025-yil 15-avgust kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) O‘zbekiston Respublikasidagi Qozog‘iston Respublikasi Elchixonasi bilan hamkorlikda Abay Qunanbayulining ma’naviy merosining Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasida madaniy integratsiyani mustahkamlashdagi o‘rniga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazadi.
Tadbir davlat idoralari, diplomatik korpus, ilmiy va ijodiy doiralar, shuningdek talaba-yoshlar vakillari o‘rtasida fikr almashish uchun muhim muloqot maydoniga aylanadi.
Muhokamalarning markazida buyuk qozoq shoiri, gumanist faylasufi va jamoatchilik fikri islohchisi bo‘lgan Abay hayoti va ijodi turadi. Uning axloq, ma’rifat va xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hurmat haqidagi g‘oyalari mintaqaning madaniy va intellektual hayotiga chuqur ta’sir ko‘rsatishda davom etmoqda.
Konferensiyada Abayning gumanistik va falsafiy qarashlarining bugungi kundagi dolzarbligi, ularning yuksak axloqiy qadriyatlarni shakllantirishdagi, madaniyatlararo aloqalarni mustahkamlashdagi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishdagi roli muhokama qilinadi.
Alohida e’tibor mutafakkirning she’riy asarlari va “Nasihat so‘zlari”ni o‘z ichiga olgan adabiy merosini asrash va targ‘ib etish masalalariga qaratiladi. Bu asarlar avlodlar davomida ma’naviy boyish va ma’naviy mezon manbai bo‘lib kelmoqda.
Konferensiya taniqli olimlar, yozuvchilar, tarjimonlar, madaniyat va san’at namoyandalarini birlashtiradi hamda Abay g‘oyalarining XXI asrdagi dolzarbligini va ularning Markaziy Osiyo makonidagi birlashtiruvchi rolini yana bir bor ta’kidlaydi.

IICA to Host International Conference Marking the 180th Anniversary of Abai Qunanbaiuly
On 15 August 2025, the International Institute for Central Asia (IICA), in cooperation with the Embassy of the Republic of Kazakhstan in Uzbekistan, will hold an international academic and practical conference dedicated to the role of Abai Qunanbaiuly’s spiritual legacy in fostering cultural integration among the peoples of Central Asia.
The event will serve as a significant platform for dialogue among representatives of government institutions, the diplomatic community, academia, the creative sphere, and students.
At the heart of the discussions will be the life and work of the great Kazakh poet, humanist philosopher, and reformer of public thought, whose ideas on morality, enlightenment, and mutual respect among nations continue to exert a profound influence on the cultural and intellectual landscape of the region.
The conference will explore the relevance of Abai’s humanistic and philosophical views in today’s context, highlighting their role in shaping high moral values, strengthening intercultural engagement, and advancing cultural and humanitarian ties between Central Asian countries.
Special attention will be given to the preservation and promotion of Abai’s literary heritage, including his poetry and Words of Edification, which for generations have served as a source of spiritual enrichment and moral guidance.
Bringing together leading scholars, writers, translators, and figures from the cultural and artistic spheres, the conference will reaffirm the enduring relevance of Abai’s ideas in the 21st century and their unifying role across the Central Asian region.