Turkmenbashida O‘zbekiston, Turkmaniston va Ozarbayjon yetakchilari uchrashuvi
22-avgust kuni “Avaza” milliy turistik zonasida Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev, Turkman xalqining Milliy yetakchisi Gurbanguli Berdimuhamedov va O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar yakunida Qo‘shma bayonot hamda transport, logistika, aviatsiya va shaharlararo hamkorlik bo‘yicha hujjatlar imzolandi.
???? Transport yo‘laklarini rivojlantirish va Turkmanboshi hamda Boku portlaridan samarali foydalanish masalalari muhokama qilindi.
???? 2025-yilda “Shavat – Dashoguz” savdo zonasini ochish kelishib olindi.
???? O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan $700 mln.dan oshdi.
???? Energetika, sanoat kooperatsiyasi va elektr energiyasi eksporti bo‘yicha qo‘shma loyihalar rejalashtirilmoqda.
???? Turizm, madaniy almashinuvlar va suv resurslaridan oqilona foydalanish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Davlat rahbarlari uchrashuv mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtirish va barqaror savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishda muhim qadam bo‘lishini ta’kidladilar.

В Туркменбаши состоялась трёхсторонняя встреча лидеров Азербайджана, Туркменистана и Узбекистана
22 августа в Национальной туристической зоне «Аваза» прошла встреча высокого уровня с участием Президента Азербайджана Ильхама Алиева, Национального лидера туркменского народа Гурбангулы Бердымухамедова и Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
По итогам переговоров подписано Совместное заявление, а также ряд документов в сферах транспорта, логистики, авиации и межмуниципального сотрудничества.
???? Особое внимание уделено развитию транзитных коридоров и использованию портов Туркменбаши и Баку.
???? Достигнута договорённость о запуске торговой зоны «Шават – Дашогуз» в 2025 году.
???? Товарооборот между Узбекистаном и Туркменистаном уже превысил $700 млн с начала года.
???? Согласованы совместные проекты в области энергетики, промышленной кооперации и экспорта электроэнергии.
???? Планируется расширение сотрудничества в сфере туризма, культурных обменов и рационального использования водных ресурсов.
Президенты подчеркнули, что встреча станет важным шагом для углубления региональной интеграции и укрепления устойчивых торгово-экономических связей.