12-noyabr kuni Bryusselda mintaqa davlatlari va Yevropa Ittifoqi institutlari vakillari ishtirokida Afg‘oniston bo‘yicha Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo muloqotining yettinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston vakillari, shuningdek, Yevropa Ittifoqining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Gilles Bertran va Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprais ishtirok etdi.
Ishtirokchilar barqaror rivojlanish, mintaqaviy aloqadorlik, gumanitar yordam va mintaqa xalqlari uchun barqarorlik va farovonlik manfaatlari yo‘lida Afg‘oniston bilan hamkorlik qilishning amaliy shakllarining dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Afg‘oniston bo‘yicha Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo muloqotining 7-yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha konstruktiv hamkorlikni davom ettirish tarafdorligi tasdiqlandi.