O‘zbekiston va Afg‘oniston tovar ayirboshlash hajmini 5 mlrd dollarga yetkazmoqchi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev Afg‘oniston sanoat va savdo vaziri vazifasini bajaruvchi Nuriddin Aziziy bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvda so‘nggi besh yil ichida mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2,5 barobarga - 2021-yildagi 653 million dollardan 2025-yilda 1,68 milliard dollargacha oshgani ta’kidlandi. Kelgusida bu ko‘rsatkichni 5 mlrd AQSH dollariga yetkazish rejalashtirilgan. Ramazon oyi yakunlangach, Kobul shahrida ikki tomonlama biznes-forum o‘tkazish va hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni tayyorlash rejalashtirilgan.
Muzokaralar yakunida tomonlar Preferensial savdo to‘g‘risidagi Bitimning kuchga kirishini tezlashtirish, investitsiya va sanoat loyihalarini ilgari surishga kelishib oldilar.

Узбекистан и Афганистан намерены довести товарооборот до $5 млрд
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провёл переговоры с исполняющим обязанности министра промышленности и торговли Афганистана Нуриддином Азизи.
В ходе встречи было отмечено, что за последние пять лет объём торговли между странами вырос в 2,5 раза — с 653 млн долларов в 2021 году до 1,68 млрд долларов в 2025 году. В будущем этот показатель планируется увеличить до 5 млрд долларов США. После завершения Рамадана запланировано проведение двустороннего бизнес-форума в Кабуле и подготовка «дорожной карты» по приоритетным направлениям сотрудничества.
По итогам переговоров стороны договорились ускорить вступление в силу Соглашения о преференциальной торговле и продвижение инвестиционных и промышленных проектов.