O‘zbekiston va Afg‘oniston tovar ayirboshlash hajmini 5 mlrd dollarga yetkazmoqchi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev Afg‘oniston sanoat va savdo vaziri vazifasini bajaruvchi Nuriddin Aziziy bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuvda so‘nggi besh yil ichida mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2,5 barobarga - 2021-yildagi 653 million dollardan 2025-yilda 1,68 milliard dollargacha oshgani ta’kidlandi. Kelgusida bu ko‘rsatkichni 5 mlrd AQSH dollariga yetkazish rejalashtirilgan. Ramazon oyi yakunlangach, Kobul shahrida ikki tomonlama biznes-forum o‘tkazish va hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni tayyorlash rejalashtirilgan.
Muzokaralar yakunida tomonlar Preferensial savdo to‘g‘risidagi Bitimning kuchga kirishini tezlashtirish, investitsiya va sanoat loyihalarini ilgari surishga kelishib oldilar.

Uzbekistan and Afghanistan aim to boost bilateral trade to $5 Billion
Deputy Prime Minister of Uzbekistan Jamshid Khojaev held talks with Afghanistan’s Acting Minister of Commerce and Industry, Nooruddin Azizi.
The sides noted that bilateral trade between the two countries has grown significantly over the past five years, increasing 2.5-fold — from $653 million in 2021 to $1.68 billion in 2025. They also expressed their intention to raise trade to $5 billion. After Ramadan, a bilateral business forum in Kabul and the preparation of a roadmap for priority areas of cooperation are planned.
The meeting concluded with an agreement to accelerate the entry into force of the Preferential Trade Agreement and to advance projects in investment and industrial cooperation.