MOXI eksperti Xivada bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo+Germaniya" forumida ishtirok etdi
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti tomonidan Konrad Adenauer jamg‘armasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakolatxonasi va Fridrix Ebert jamg‘armasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Forumda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Germaniyaning yetakchi tahliliy markazlari, davlat idoralari va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi.
Muhokamalar doirasida mintaqalararo hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, savdo-iqtisodiy sheriklikni rivojlantirish, madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish va boshqa masalalar ko‘rib chiqildi.
Germaniya Tashqi ishlar vazirligining Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo masalalari bo‘yicha vakili Niklas Vagner "Markaziy Osiyo - Germaniya" hamkorlik shakli tobora barqaror tus olib, ishonchni mustahkamlash, sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish va asosiy mintaqaviy masalalar bo‘yicha kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qilayotganini ta’kidladi.
Sh. Fayziyev o‘z nutqida 2023-yilda "Markaziy Osiyo - Germaniya" hamkorlik formatining ishga tushirilishi mintaqalararo muloqotni institutsionallashtirishga o‘zaro qiziqish yuqori ekanligini tasdiqlaganini, amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini, jumladan, "yashil" energetika, sanoat kooperatsiyasi, transport-logistika aloqalari va inson kapitalini rivojlantirishni belgilab berganini, shuningdek, mamlakatlar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va gumanitar aloqalarni rivojlantirishga yangi sur’at bag‘ishlaganini ta’kidladi.
Bo‘lib o‘tgan fikr almashuvlar doirasida ishtirokchilar hamkorlikning turli yo‘nalishlarini muhokama qildilar, strategik sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan taklif va tashabbuslarni belgilab oldilar.
Ekspertlar ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikning kelishilgan va uzoq muddatli kun tartibini shakllantirish uchun tahliliy tuzilmalar o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash muhimligini ta’kidladilar.
2023-yilda Berlinda "Markaziy Osiyo - Germaniya" birinchi sammiti bo‘lib o‘tdi, uning doirasida hamkorlikning yanada tizimli shakliga o‘tish va loyihaga yo‘naltirilgan hamkorlikni kengaytirish qayd etildi.
2024-yilda Ostona shahrida "Markaziy Osiyo - Germaniya" formatidagi ikkinchi sammit bo‘lib o‘tdi, u davlat rahbarlari darajasidagi hamkorlikning muntazamligini mustahkamladi va keng ko‘lamli yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shimcha turtki berdi.

Эксперт МИЦА на форуме «ЦА+Германия» в Хиве
16 апреля с.г. в г. Хиве замдиректора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Ш. Файзиев принял участие в форуме аналитических центров стран Центральной Азии и ФРГ «Центральная Азия и Германия: трансформация сотрудничества в меняющемся мире».
Мероприятие было организовано Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Узбекистана совместно с Региональным представительство Фонда им. Конрада Аденауэра по Центральной Азии и Представительством Фонда им. Фридриха Эберта в Узбекистане.
В форуме приняли участие представители ведущих аналитических центров, государственных ведомств и деловых кругов стран Центральной Азии и Германии.
В рамках дискуссий были рассмотрены текущее состояние и перспективы межрегионального сотрудничества, вопросы развития торгово-экономического партнёрства, расширение культурно-гуманитарных связей и др.
Уполномоченный МИД ФРГ по делам Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии Никлас Вагнер подчеркнул, что формат сотрудничества «Центральная Азия – Германия» приобретает всё более устойчивый характер, выступая важной платформой для укрепления доверия, координации усилий
и выработки согласованных подходов по ключевым региональным вопросам.
В своем выступлении Ш. Файзиев отметил, что запуск формата сотрудничества «Центральная Азия – Германия» в 2023 году подтвердил высокий взаимный интерес к институционализации межрегионального диалога, обозначил приоритетные направления практического взаимодействия, включая «зеленую» энергетику, промышленную кооперацию, транспортно-логистическую связанность и развитие человеческого капитала, а также придал новый импульс развитию торгово-экономических, инвестиционных, гуманитарных связей между странами.
В рамках состоявшихся обменов мнениями участники обсудили различные направления сотрудничества, обозначили предложения и инициативы, ориентированные на укрепления стратегического партнерства.
Эксперты указали на важность дальнейшего укрепления связей между аналитическими структурами для формирования согласованной и долгосрочной повестки двустороннего
и регионального сотрудничества.
В 2023 г. в Берлине состоялся первый саммит «Центральная Азия – Германия», в рамках которого зафиксирован переход к более структурированному формату взаимодействия и расширению проектно-ориентированного сотрудничества.
В 2024 г. в г. Астане состоялся второй саммит формата «Центральная Азия-Германия», закрепивший регулярный характер взаимодействия на уровне глав государств и придавший дополнительный импульс развитию сотрудничества по широкому спектру направлений.