O‘zbekiston Prezidenti raisligida iqtisodiyotning yakunlari, muammolari va ustuvor yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-aprel kuni iqtisodiy o‘sish tahlili va yil yakunigacha bo‘lgan ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazdi.
Iqtisodiyotning barqaror o‘sish sur’atlari qayd etildi: yalpi ichki mahsulot 8,7 foizga, sanoat 8 foizga, xizmatlar sohasi 16,1 foizga, qishloq xo‘jaligi 5,1 foizga o‘sdi. Eksport 5,8 milliard dollarni, investitsiyalar hajmi 13,7 milliard dollarni tashkil etdi, inflyatsiya darajasi 7,1 foizgacha pasaydi.
Shu bilan birga, tashqi xatarlarning kuchayishi qayd etildi: jahon bozorida neft narxining 40 foizga oshishi, logistika narxining 25-30 foizga oshishi va inflyatsiyaga qo‘shimcha bosim. Shu munosabat bilan narx omillarini faol boshqarish, mahalliy mahsulotlar taklifini ko‘paytirish va yuzaga keladigan cheklovlarga tezkor munosabat bildirish zarurligi ta’kidlandi.
Inflyatsiyani 6,5 foiz darajasida saqlab qolish, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish, 100 ming gektar qishloq xo‘jaligi yerlarini foydalanishga kiritish, sanoat va eksport samaradorligini oshirish, iqtisodiyotni boshqarishda raqamli yechimlarni rivojlantirish ustuvor vazifalar sifatida belgilandi.
Barqaror o‘sish, bandlik va investitsiyalar sifatini oshirish asosiy yo‘nalishlar bo‘lib qolishi ta’kidlandi.

24 апреля т.г. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл видеоселекторное совещание по анализу экономического роста и приоритетным задачам до конца года.
Отмечены устойчивые темпы роста экономики: ВВП увеличился на 8,7%, промышленность – на 8%, сфера услуг – на 16,1%, сельское хозяйство – на 5,1%. Экспорт составил 5,8 млрд долларов, объём инвестиций – 13,7 млрд долларов, инфляция снижена до 7,1%.
Вместе с тем отмечено усиление внешних рисков: рост мировых цен на нефть на 40%, удорожание логистики на 25–30% и дополнительное давление на инфляцию. В этой связи обозначена необходимость активного управления ценовыми факторами, увеличения предложения отечественной продукции и оперативного реагирования на возникающие ограничения.
В числе приоритетных задач определены сдерживание инфляции на уровне 6,5%, расширение поддержки малого и среднего бизнеса, ввод в оборот 100 тысяч гектаров сельскохозяйственных земель, повышение эффективности промышленности и экспорта, а также развитие цифровых решений в управлении экономикой.
Подчёркнуто, что ключевыми ориентирами остаются устойчивый рост, занятость и повышение качества инвестиций.