Qirg‘iziston Prezident Administratsiyasi rahbari O‘zbekiston bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi
Qirg‘iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisi – Prezident Administratsiyasi rahbari Adilbek Qosimaliev beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish uchun Toshkentga keldi.
Forum doirasida Adilbek Qosimaliev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilindi. Uchrashuv davomida savdo-iqtisodiy, transport, suv-energetika hamda madaniy-gumanitar sohalardagi erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi masalalari muhokama qilindi. Adilbek Qosimaliev shuningdek, O‘zbekiston milliy terma jamoasining jahon chempionatiga yo‘llanma olgan tarixiy o‘yinga shaxsan guvoh bo‘lganini ta’kidlab, butun mintaqa mamlakatlari tomonidan o‘zbek jamoasiga keng qo‘llab-quvvatlash bildirilayotganini qayd etdi.
Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi Raisi yalpi majlisda ham so‘zga chiqib, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni yanada mustahkamlash, transport va energetika o‘zaro bog‘liqligini rivojlantirish, shuningdek, mamlakatlar o‘rtasida amaliy kooperatsiya va investitsion hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi.

Глава Администрации Президента Кыргызстана подчеркнул важность расширения практического сотрудничества с Узбекистаном
Председатель Кабинета Министров – руководитель Администрации Президента Кыргызской Республики Адылбек Касымалиев прибыл в Ташкент для участия в пятом Ташкентском международном инвестиционном форуме.
В рамках программы форума Адылбек Касымалиев был принят Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. В ходе встречи обсуждены вопросы реализации договорённостей в торгово-экономической, транспортной, водно-энергетической и культурно-гуманитарной сферах. Адылбек Касымалиев также отметил, что лично присутствовал на историческом матче, по итогам которого сборная Узбекистана вышла на чемпионат мира, подчеркнув поддержку узбекской команды со стороны всего региона.
В ходе форума Председатель Кабинета Министров Кыргызстана также выступил на пленарном заседании, где подчеркнул важность дальнейшего укрепления регионального экономического взаимодействия, развития транспортной и энергетической взаимосвязанности, а также расширения практической кооперации и инвестиционного сотрудничества между странами региона.