Koʻksaroy qarorgohida mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerni kutib olish marosimi boʻldi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston – Germaniya hamkorligini yanada rivojlantirish, siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy aloqalar va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirishning asosiy masalalari koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer oʻtkazilgan muzokaralar yakunlari boʻyicha Qoʻshma bayonot qabul qilib, koʻp qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlashga intilishlarini tasdiqladilar.
Ikki mamlakat yetakchilari huzurida bir qator qoʻshma investitsiya va taʼlim loyihalariga start berildi.
Ushbu tashabbuslarni amalga oshirish sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, infratuzilmani rivojlantirish, yangi ish oʻrinlarini yaratish hamda Oʻzbekiston va Germaniya oʻrtasidagi sheriklikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

An official welcome ceremony took place at the Kuksaroy residence for the President of the Federal Republic of Germany Frank-Walter Steinmeier who arrived in Uzbekistan on an official visit.
The discussions focused on further advancing Uzbekistan-Germany cooperation, strengthening political dialogue, expanding trade and economic ties, and enhancing cultural and humanitarian exchanges.
Following the talks, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Federal President of Germany Frank-Walter Steinmeier adopted a Joint Statement reaffirming the intention of both sides to continue strengthening their multifaceted cooperation.
In the presence of the leaders of the two countries, a number of joint investment and educational projects were launched.
The implementation of these initiatives is intended to contribute to the expansion of industrial cooperation, infrastructure development, job creation, and the further strengthening of the Uzbekistan-Germany partnership.