Koʻksaroy qarorgohida mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerni kutib olish marosimi boʻldi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston – Germaniya hamkorligini yanada rivojlantirish, siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy aloqalar va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirishning asosiy masalalari koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer oʻtkazilgan muzokaralar yakunlari boʻyicha Qoʻshma bayonot qabul qilib, koʻp qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlashga intilishlarini tasdiqladilar.
Ikki mamlakat yetakchilari huzurida bir qator qoʻshma investitsiya va taʼlim loyihalariga start berildi.
Ushbu tashabbuslarni amalga oshirish sanoat kooperatsiyasini kengaytirish, infratuzilmani rivojlantirish, yangi ish oʻrinlarini yaratish hamda Oʻzbekiston va Germaniya oʻrtasidagi sheriklikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

В резиденции «Куксарой» прошла торжественная церемония официальной встречи Президента Федеративной Республики Германия Франк-Вальтера Штайнмайера, прибывшего в нашу страну с официальным визитом.
Были рассмотрены ключевые вопросы дальнейшего развития узбекско-германского сотрудничества, укрепления политического диалога, расширения торгово-экономических связей и культурно-гуманитарного взаимодействия.
По итогам состоявшихся переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Федеральный Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер приняли Совместное заявление, подтвердив намерение сторон и далее укреплять многоплановое сотрудничество.
В присутствии лидеров двух стран дан старт ряду совместных инвестиционных и образовательных проектов.
Реализация данных инициатив призвана способствовать расширению промышленной кооперации, развитию инфраструктуры, созданию новых рабочих мест и дальнейшему укреплению узбекско-германского партнерства.