Oraz Murtazov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazining makroiqtisodiy muammolar tahlili bo‘limi boshlig‘i:
- “Bir makon va bir yoʻl” tashabbusi iqtisodiyotning globallashuvi va jamiyatni axborotlashtirish jarayonlari bilan hamohang boʻlib, ochiq mintaqaviy hamkorlik ruhini, butun dunyo uchun umumiy erkin savdo tizimini va jahon iqtisodiyotining ochiqligini qoʻllab-quvvatlaydi;
- Markaziy Osiyo “Bir makon, bir yo‘l” loyihasi uchun asosiy mintaqaga aylandi va bu tizimli loyiha bo‘lib, birgalikda maslahatlashish, birgalikda qurish va foydalanish tamoyiliga qat’iy rioya qilishni talab qiladi;
– Yaqin yillarda Markaziy Osiyo nafaqat yuqori samarali Xitoy – Markaziy Osiyo – Yevropa temir yo‘l yo‘nalishi orqali Sharq va G‘arb o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlaydi, balki yangi transport yo‘nalishlari uchun tranzit markazga aylanadi.