Bo‘lajak diplomatlar Markaziy Osiyo xalqaro institutiga tashrif buyurishdi
26 aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)ning bir guruh yetakchi talabalari Markaziy Osiyo xalqaro institutiga (MOXI) tashrif buyurib, uning kutubxonasi va muzeyi bilan tanishdilar.
MOXI direktori J.Vahobov yosh mehmonlarni qutlar ekan, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning shaxsiy tashabbusi bilan O‘zbekistonning tashqi siyosati asosiy ustuvor yo‘nalishini, ya’ni Markaziy Osiyo mintaqasida yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro ishonchni o‘rnatish yo’lida axborot-tahliliy qo‘llab-quvvatlashni ta’minlash maqsadida 2021-yilda tashkil etilgan institut faoliyati haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi.
Ta’kidlanganidek, Shundan kelib chiqqan holda, qisqa vaqt ichida MOXI mintaqaviy hamkorlik istiqbollarini ekspert muhokamasi, savdo, transport-kommunikatsiya, energetika, suv, ekologik, gumanitar va xavfsizlik sohalarida ko'p tomonlama loyihalar bo'yicha aniq va ilmiy asoslangan takliflarni ishlab chiqish uchun o'ziga xos platformaga aylangani qayd etildi.
Bo'lajak diplomatlar uchun MOXIga tashrif juda ibratli va foydali tajriba almashishga aylandi. Shu tariqa, direktor J.Vahobov ular uchun MOXI ning yetakchi tadqiqotchilari va ekspertlari bilan alohida uchrashuv tashkil qildi, ular orasida o‘z vaqtida O‘zbekistonning dunyoning turli mamlakatlaridagi diplomatik vakolatxonalariga elchi sifatida rahbarlik qilgan o‘zbek diplomatiyasining faxriylari ham bor edi.
Ular bilan bo‘lib o‘tgan ochiq va qizg‘in suhbat doirasida talabalar diplomatik xizmatning o‘ziga xos xususiyatlari, davlatlararo munosabatlarni yo‘lga qo‘yishning nozik jihatlari, shuningdek, bo‘lajak diplomatlarni tayyorlashdagi zamonaviy talab va nozik jihatlari haqida ko‘plab foydali ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, Markaziy Osiyo doirasidagi mintaqaviy hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, jumladan, “Markaziy Osiyo+” ko‘p tomonlama hamkorlik formati doirasida davlatlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik mexanizmlariga oid masalalar ham qiziqish uyg‘otgan muhim mavzulardan biriga aylandi.
Diplomatik ishda katta tajribaga ega bo‘lgan institut mutaxassislari talabalarning savollariga javob berar ekan, ularga barqaror rivojlanish, mintaqaviy bog‘liqlik va Markaziy Osiyoda xavfsizlikning dolzarb masalalari bo‘yicha o‘z baholari va qarashlari bilan o‘rtoqlashdi.
Umuman olganda, ta'lim muassasalari va ekspertlar hamjamiyati o'rtasidagi muloqotni rivojlantirishda muhim qadam bo'lgan JIDU talabalari tomonidan MOXIga tashrif buyurish kelajakdagi diplomatlarga nazariy bilimlarini amaliy tajriba bilan moslashtirishga katta hissa qo'shdi, bu shubhasiz ularga kelajakdagi kasbga tayyorgarlik ko'rish uchun aniqroq ko'rsatmalar berdi.
Shu munosabat bilan uchrashuvlarning bunday shaklda muntazam ravishda davom ettirishga qiziqish bildirildi.

The future diplomats visited the International Institute for Central Asia
On April 26, a group of leading students from the University of World Economy and Diplomacy (UWED) visited the International Institute for Central Asia (IICA), and familiarized with its museum and library.
Welcoming the young guests, IICA Director J. Vakhobov elaborated on the Institute’s activities, which was established in 2021 upon the personal initiative of President Shavkat Mirziyoyev with the aim of providing informational and analytical support for Uzbekistan’s main foreign policy priority - establishing good neighborliness and mutual trust in the Central Asia region.
It was noted that, based on this, over a short period, IICA has evolved into a platform for expert discussions on the prospects of regional cooperation, developing specific and scientifically grounded proposals for multilateral projects in trade, transportation, energy, water, environmental, humanitarian, and security sectors.
To the delight of future diplomats, the visit to IICA turned out to be a very instructive and useful experience exchange. Thus, Director J. Vakhobov organized a separate meeting for them with leading scientific staff and experts of IICA, many of whom were distinguished veterans of Uzbek diplomacy, who had previously headed Uzbekistan’s diplomatic missions in various countries around the world.
During an open and lively discussion, students learned a lot of useful information about the specifics of diplomatic service, nuances of establishing interstate relations, as well as modern requirements and peculiarities in preparing future diplomats.
An important topic of interested discussion also became the current state and prospects of regional cooperation within Central Asia, including mechanisms for practical cooperation among states within the multilateral cooperation format “CA+.”
Responding to students’ questions, Institute experts with extensive diplomatic experience provided them with a kind of analytical excursion on current issues of sustainable development, regional interconnectedness, and security in Central Asia, sharing their assessments and perspectives.
Overall, the visit to IICA by UWED students, which became an important step in developing dialogue between educational institutions and the expert community, largely helped future diplomats to compare their theoretical knowledge with practical experience, undoubtedly providing them with clearer guidelines for preparing for their future profession.
In this regard, there was an expressed interest in continuing similar meeting formats on a regular basis.