Bo‘lajak diplomatlar Markaziy Osiyo xalqaro institutiga tashrif buyurishdi
26 aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)ning bir guruh yetakchi talabalari Markaziy Osiyo xalqaro institutiga (MOXI) tashrif buyurib, uning kutubxonasi va muzeyi bilan tanishdilar.
MOXI direktori J.Vahobov yosh mehmonlarni qutlar ekan, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning shaxsiy tashabbusi bilan O‘zbekistonning tashqi siyosati asosiy ustuvor yo‘nalishini, ya’ni Markaziy Osiyo mintaqasida yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro ishonchni o‘rnatish yo’lida axborot-tahliliy qo‘llab-quvvatlashni ta’minlash maqsadida 2021-yilda tashkil etilgan institut faoliyati haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi.
Ta’kidlanganidek, Shundan kelib chiqqan holda, qisqa vaqt ichida MOXI mintaqaviy hamkorlik istiqbollarini ekspert muhokamasi, savdo, transport-kommunikatsiya, energetika, suv, ekologik, gumanitar va xavfsizlik sohalarida ko'p tomonlama loyihalar bo'yicha aniq va ilmiy asoslangan takliflarni ishlab chiqish uchun o'ziga xos platformaga aylangani qayd etildi.
Bo'lajak diplomatlar uchun MOXIga tashrif juda ibratli va foydali tajriba almashishga aylandi. Shu tariqa, direktor J.Vahobov ular uchun MOXI ning yetakchi tadqiqotchilari va ekspertlari bilan alohida uchrashuv tashkil qildi, ular orasida o‘z vaqtida O‘zbekistonning dunyoning turli mamlakatlaridagi diplomatik vakolatxonalariga elchi sifatida rahbarlik qilgan o‘zbek diplomatiyasining faxriylari ham bor edi.
Ular bilan bo‘lib o‘tgan ochiq va qizg‘in suhbat doirasida talabalar diplomatik xizmatning o‘ziga xos xususiyatlari, davlatlararo munosabatlarni yo‘lga qo‘yishning nozik jihatlari, shuningdek, bo‘lajak diplomatlarni tayyorlashdagi zamonaviy talab va nozik jihatlari haqida ko‘plab foydali ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, Markaziy Osiyo doirasidagi mintaqaviy hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, jumladan, “Markaziy Osiyo+” ko‘p tomonlama hamkorlik formati doirasida davlatlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik mexanizmlariga oid masalalar ham qiziqish uyg‘otgan muhim mavzulardan biriga aylandi.
Diplomatik ishda katta tajribaga ega bo‘lgan institut mutaxassislari talabalarning savollariga javob berar ekan, ularga barqaror rivojlanish, mintaqaviy bog‘liqlik va Markaziy Osiyoda xavfsizlikning dolzarb masalalari bo‘yicha o‘z baholari va qarashlari bilan o‘rtoqlashdi.
Umuman olganda, ta'lim muassasalari va ekspertlar hamjamiyati o'rtasidagi muloqotni rivojlantirishda muhim qadam bo'lgan JIDU talabalari tomonidan MOXIga tashrif buyurish kelajakdagi diplomatlarga nazariy bilimlarini amaliy tajriba bilan moslashtirishga katta hissa qo'shdi, bu shubhasiz ularga kelajakdagi kasbga tayyorgarlik ko'rish uchun aniqroq ko'rsatmalar berdi.
Shu munosabat bilan uchrashuvlarning bunday shaklda muntazam ravishda davom ettirishga qiziqish bildirildi.

Будущие дипломаты посетили Международный институт Центральной Азии
26 апреля группа ведущих студентов Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) посетила Международный институт Центральной Азии (МИЦА), также ознакомившись с его музеем и библиотекой.
Приветствуя молодых гостей, директор МИЦА Ж.Вахабов подробно рассказал о деятельности Института, который был создан в 2021 г. по личной инициативе Президента Шавката Мирзиёева в целях информационно-аналитического сопровождения главного приоритета внешней политики  Узбекистана – установление добрососедства и взаимного доверия в регионе Центральной Азии.
Было отмечено, что, исходя из этого, за короткий период МИЦА превратился в своего рода площадку для экспертного обсуждения перспектив регионального взаимодействия, разработки конкретных и научно обоснованных предложений по многосторонним проектам в торговой, транспортно-коммуникационной, энергетической, водной, экологической, гуманитарной сферах и в области безопасности.
К радости будущих дипломатов, посещение МИЦА превратилось для них в весьма поучительный и полезный обмен опытом. Так, директор Ж.Вахабов организовал для них отдельную встречу с ведущими научными сотрудниками и экспертами МИЦА, среди которых оказалось немало заслуженных ветеранов узбекской дипломатии, которые, будучи послами, в свое время возглавляли дипломатические представительства Узбекистана в различных  государствах мира.
В рамках открытой и оживленной дискуссии с ними студенты узнали много полезного об особенностях дипломатической службы, тонкостях налаживания межгосударственных отношений, а также современных требованиях и нюансах к подготовке будущих дипломатов.
Важной темой заинтересованного обсуждения также стали вопросы о нынешнем состоянии и перспективах регионального сотрудничества в рамках Цетральной Азии, включая механизмов практического взаимодействия государств в рамках многостороннего формата сотрудничества «ЦА+».
Отвечая на вопросы студентов, эксперты Института, обладающие большим опытом дипломатической работы, провели для них своего рода аналитический экскурс по актуальным проблемам устойчивого развития, региональной взаимосвязанности и безопасности в Центральной Азии, поделившись своими оценками и видением.
В целом, посещение МИЦА студентами УМЭД, ставшее важным шагом в развитии диалога между учебными заведениями и экспертным сообществом, во многом поспособствовало будущим дипломатам сопоставить свои теоретические знания с практическим опытом, что, несомненно, дало им более четкие ориентиры для подготовки к будущей профессии.
В связи с этим, была выражена заинтересованность  продолжить подобный формат встреч на регулярной основе.