Uchrashuvda Karachi portining Markaziy Osiyo davlatlari uchun ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar Karachi porti mintaqadagi eng zamonaviy port majmualaridan biri bo‘lib, dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan mamlakatlarning xalqaro suv yo‘llariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqishlarini ta’minlashini ta’kidladilar. Bu, o‘z navbatida, tovar eksporti va importi uchun yangi imkoniyatlarni ochib, mintaqaning jahon savdo tizimiga iqtisodiy integratsiyalashuviga ko‘maklashmoqda.
Shu munosabat bilan kontr-admiral Abid Karachi portida Pokistonni O‘zbekiston bilan bog‘lovchi transport yo‘laklarini yaxshilash bo‘yicha ham faol ish olib borilayotganini ta’kidladi. Uning taʼkidlashicha, Termiz, Mozori Sharif, Kobul va Peshovarni bogʻlovchi transafgʻon temir yoʻlining rivojlanishi Pokiston portlari orqali dengizga eng qisqa yoʻl ochish imkonini beradi.
Taqdim etilgan maʼlumotlarga koʻra, Markaziy Osiyodan Karachi portigacha boʻlgan masofa taxminan 1287 kilometrni tashkil etadi, bu esa uni tovarlar eksporti va importi uchun eng yaqin dengiz yoʻllaridan biriga aylantiradi.
MOXI direktori Pokistonning Karachi kabi portlariga chiqish O‘zbekiston uchun strategik ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi. Uning taʼkidlashicha, infratuzilma va logistika sohasidagi hamkorlik transport xarajatlari va tovarlarni yetkazib berish muddatlarini sezilarli darajada qisqartiradi hamda investitsiyalarni jalb qilish va sanoatni rivojlantirish uchun qoʻshimcha imtiyozlar yaratadi.
Karachi porti Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun 2 milliardga yaqin iste'molchiga ega bo'lgan Janubiy Osiyo ulkan bozoriga strategik darvoza bo'lib xizmat qiladi. Ushbu asosiy savdo yo‘lagidan foydalanib, Markaziy Osiyo dunyoning eng dinamik iqtisodiy mintaqalaridan biri bilan samarali bog‘lanishi mumkin. Bu nafaqat eksport imkoniyatlarini kengaytiradi, balki Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasida yaqinroq iqtisodiy integratsiyani ragʻbatlantiradi, savdo va sarmoya uchun yangi istiqbollarni ochadi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Karachi portining mintaqa mamlakatlari uchun yetkazib berish vaqti va narxini kamaytirishga yordam beruvchi optimal logistika markazi sifatidagi muhim o’rnini ta’kidladilar.
Karachi Port Trust (KPT) iqtisodiy o'sishni rag'batlantiradigan va Pokiston va Markaziy Osiyoning jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuviga yordam beruvchi asosiy logistika markazidir. Karachi porti hukumat va xususiy sektor tomonidan tayinlangan rais va 10 nafar vasiydan iborat Vasiylik kengashi tomonidan boshqariladi va portning barcha foydalanuvchilari vakilligini ta'minlaydi.