Uchrashuvda Karachi portining Markaziy Osiyo davlatlari uchun ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar Karachi porti mintaqadagi eng zamonaviy port majmualaridan biri bo‘lib, dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan mamlakatlarning xalqaro suv yo‘llariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqishlarini ta’minlashini ta’kidladilar. Bu, o‘z navbatida, tovar eksporti va importi uchun yangi imkoniyatlarni ochib, mintaqaning jahon savdo tizimiga iqtisodiy integratsiyalashuviga ko‘maklashmoqda.
Shu munosabat bilan kontr-admiral Abid Karachi portida Pokistonni O‘zbekiston bilan bog‘lovchi transport yo‘laklarini yaxshilash bo‘yicha ham faol ish olib borilayotganini ta’kidladi. Uning taʼkidlashicha, Termiz, Mozori Sharif, Kobul va Peshovarni bogʻlovchi transafgʻon temir yoʻlining rivojlanishi Pokiston portlari orqali dengizga eng qisqa yoʻl ochish imkonini beradi.
Taqdim etilgan maʼlumotlarga koʻra, Markaziy Osiyodan Karachi portigacha boʻlgan masofa taxminan 1287 kilometrni tashkil etadi, bu esa uni tovarlar eksporti va importi uchun eng yaqin dengiz yoʻllaridan biriga aylantiradi.
MOXI direktori Pokistonning Karachi kabi portlariga chiqish O‘zbekiston uchun strategik ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi. Uning taʼkidlashicha, infratuzilma va logistika sohasidagi hamkorlik transport xarajatlari va tovarlarni yetkazib berish muddatlarini sezilarli darajada qisqartiradi hamda investitsiyalarni jalb qilish va sanoatni rivojlantirish uchun qoʻshimcha imtiyozlar yaratadi.
Karachi porti Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun 2 milliardga yaqin iste'molchiga ega bo'lgan Janubiy Osiyo ulkan bozoriga strategik darvoza bo'lib xizmat qiladi. Ushbu asosiy savdo yo‘lagidan foydalanib, Markaziy Osiyo dunyoning eng dinamik iqtisodiy mintaqalaridan biri bilan samarali bog‘lanishi mumkin. Bu nafaqat eksport imkoniyatlarini kengaytiradi, balki Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasida yaqinroq iqtisodiy integratsiyani ragʻbatlantiradi, savdo va sarmoya uchun yangi istiqbollarni ochadi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Karachi portining mintaqa mamlakatlari uchun yetkazib berish vaqti va narxini kamaytirishga yordam beruvchi optimal logistika markazi sifatidagi muhim  o’rnini ta’kidladilar.
Karachi Port Trust (KPT) iqtisodiy o'sishni rag'batlantiradigan va Pokiston va Markaziy Osiyoning jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuviga yordam beruvchi asosiy logistika markazidir. Karachi porti hukumat va xususiy sektor tomonidan tayinlangan rais va 10 nafar vasiydan iborat Vasiylik kengashi tomonidan boshqariladi va portning barcha foydalanuvchilari vakilligini ta'minlaydi.

Делегация МИЦА посетила порт Карачи Пакистана
Во время визита в Пакистан делегация Международного Института Центральной Азии (МИЦА) посетила порт Карачи, где директор МИЦА Жавлон Вахабов встретился с вице-адмиралом Атиком ур Рехманом Абидом, генеральным директором Karachi Port Trust.
В ходе встречи особое внимание было уделено значению порта Карачи для стран Центральной Азии. Стороны подчеркнули, что порт Карачи, являясь одним из самых современных портовых комплексов в регионе, предоставляет странам, не имеющим выхода к морю, прямой доступ к международным водным путям. Это, свою очередь, открывает новые возможности для экспорта и импорта товаров, способствуя экономической интеграции региона в глобальную торговую систему.
В этой связи вице-адмирал Абид также отметил, что порт Карачи активно работает над улучшением транспортных коридоров, связывающих Пакистан с Узбекистаном. Он подчеркнул, что развитие трансафганской железной дороги, соединяющей Термез, Мазари-Шариф, Кабул и Пешавар, предоставит кратчайший путь к морю через пакистанские порты.
Согласно представленным данным, расстояние от Центральной Азии до порта Карачи составляет примерно 1,287 км, что делает его одним из самых близких морских маршрутов для экспорта и импорта товаров.
Директор МИЦА отметил, что доступ к пакистанским портам, таким как Карачи, является стратегически важным для Узбекистана. Он подчеркнул, что сотрудничество в области инфраструктуры и логистики позволит значительно сократить транспортные расходы и время доставки товаров и создаст дополнительные стимулы для привлечения инвестиций и развития промышленности.
Порт Карачи служит стратегическими воротами для стран Центральной Азии на обширный рынок государств Южной Азии, насчитывающий около 2 миллиардов потребителей. Используя этот ключевой торговый коридор, Центральная Азия может эффективно наладить связь с одним из самых динамично развивающихся экономических регионов мира. Это не только расширяет экспортные возможности, но и способствует более тесной экономической интеграции Центральной и Южной Азии, открывая новые перспективы для торговли и инвестиций.
В завершение встречи стороны подчеркнули значимую роль порта Карачи как оптимального логистического узла, способствующего сокращению времени и стоимости доставки для стран региона.
Karachi Port Trust (KPT) — ключевой логистический хаб, стимулирующий экономический рост и способствующий интеграции Пакистана и Центральной Азии в глобальную экономику. Порт Карачи управляется Советом попечителей, состоящим из председателя и 10 попечителей, назначаемых государством и частным сектором, обеспечивая представительство всех пользователей порта.