Javlon Vaxabov: “Afg‘oniston Markaziy Osiyoda mintaqaviylashuv jarayonlarining hammuallifiga aylanishi kerak”
MOXI direktori Javlon Vaxabov Afg‘oniston Strategik tadqiqotlar markazi tomonidan Kobul shahrida tashkil etilgan “Markaziy Osiyo – Afg‘oniston” tahlil markazlarining birinchi forumida ishtirok etdi.
Tadbirda yetakchi tahlil markazlari rahbarlari, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari, Ozarbayjon va Afg‘onistonning siyosiy, ilmiy-tadqiqot va ishbilarmon doiralari vakillari qatnashdi.
Forumda siyosiy muloqot va mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, transport o‘zaro bog‘liqligi va energetika loyihalarini ilgari surish, shuningdek, ilmiy-ekspert hamkorligi hamda madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
O‘z nutqida Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri Amir Xon Muttaqiy Qobul Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjon bilan amaliy hamkorlikni, avvalo, savdo, transport, energetika, suv va oziq-ovqat xavfsizligi sohalarida kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Afg‘oniston o‘zini nafaqat qo‘shni davlat, balki Markaziy Osiyodagi mintaqaviy jarayonlarning faol ishtirokchisi sifatida ko‘rmoqda. Mamlakat Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasida tabiiy bog‘lovchi bo‘g‘in vazifasini bajarib, transport-logistika va energetika loyihalarini ilgari surishdan manfaatdor.
O‘z navbatida, MOXI direktori Javlon Vaxabov shakllanib borayotgan Markaziy Osiyo makonida Afg‘oniston chekka hudud sifatida emas, balki mintaqaviy jarayonlarning to‘laqonli ishtirokchisi va hammuallifi sifatida ko‘rilishi zarurligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Afg‘onistonning barqarorligi va iqtisodiy tiklanishi butun Markaziy Osiyoning kelgusi taraqqiyoti bilan bevosita bog‘liq.
Xususan, Transafg‘on transport koridori, TAPI, TAP va CASA-1000 kabi logistika va energetika loyihalari Afg‘onistonni tranzit hududdan mintaqaviy ishlab chiqarish, iste’mol va sanoat rivojlanishining to‘laqonli ishtirokchisiga aylantirishga qodir ekani qayd etildi.
Suv va iqlim sohasidagi hamkorlik masalalarida MOXI direktori Afg‘oniston ishtirokida huquqiy va institutsional asoslarni shakllantirish zarurligiga, shuningdek, Qo‘shtepa kanali bo‘yicha muloqot, muntazam texnik maslahatlashuvlar, ma’lumot almashinuvi, qo‘shma monitoring, muzliklarni o‘rganish hamda mintaqaviy va xalqaro maydonlarda erta ogohlantirish tizimlarini rivojlantirish muhimligiga alohida e’tibor qaratdi.
Afg‘oniston TIV huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi direktori Abdul Hay Qanit transport va savdo tashabbuslarini izchil amalga oshirish mintaqaning barcha davlatlari manfaatlariga mos kelishini hamda Afg‘oniston va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli sheriklik uchun asos yaratishini ta’kidladi.
Forum yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar ekspertlar muloqotini yanada rivojlantirish muhimligini qayd etdilar. Mazkur muloqot mintaqa davlatlari o‘rtasidagi kelishuvlarni amalga oshirish, qo‘shma tadqiqot tashabbuslarini ilgari surish hamda xavfsizlik, o‘zaro bog‘liqlik, suv-iqlim hamkorligi va barqaror rivojlanish masalalari bo‘yicha kelishilgan yondashuvlarni ishlab chiqishning amaliy mexanizmi sifatida baholandi.

Жавлон Вахабов: «Афганистан должен стать соавтором процессов регионализации в Центральной Азии»
Директор МИЦА Жавлон Вахабов принял участие в первом Форуме аналитических центров «Центральная Азия – Афганистан», организованном Центром стратегических исследований Афганистана в г. Кабуле.
В мероприятии приняли участие руководители ведущих аналитических центров, а также представители политико-формирующих, научно-исследовательских и деловых кругов стран Центральной Азии, Азербайджана и Афганистана.
На форуме обсуждены вопросы укрепления политического диалога и региональной стабильности, развития торгово-экономического сотрудничества, транспортной взаимосвязанности и энергетических проектов, а также расширения научно-экспертного взаимодействия и культурно-гуманитарных связей.
В своем выступлении глава МИД Афганистана Амир Хан Муттаки отметил, что Кабул заинтересован в расширении практического сотрудничества со странами Центральной Азии и Азербайджаном, прежде всего в сферах торговли, транспорта, энергетики, водной и продовольственной безопасности.
По его словам, Афганистан уже рассматривает себя не только как соседнее государство, но и как активный участник региональных процессов в Центральной Азии, выполняющий роль естественного связующего звена между Центральной и Южной Азией и заинтересованный в продвижении транспортно-логистических и энергетических проектов.
В свою очередь, директор МИЦА Жавлон Вахабов подчеркнул, что в формирующемся пространстве Большой Центральной Азии Афганистан должен рассматриваться не как периферия, а как полноценный участник и соавтор региональных процессов. По его словам, стабильность и экономическое восстановление Афганистана напрямую связаны с будущим развитием всей Центральной Азии.
В частности отмечено, что такие логистические и энергетические проекты, как Трансафганский транспортный коридор, TAPI, TAP и CASA-1000 способны превратить Афганистан из транзитного пространства в полноценного участника регионального производства, потребления и промышленного развития.
В сфере водного и климатического сотрудничества директор МИЦА отдельное внимание уделил необходимости формирования правовой и институциональной основы с участием Афганистана, а также важности диалога по каналу Кош-Тепа, регулярных технических консультаций, обмена данными, совместного мониторинга, изучения ледников и развития систем раннего предупреждения на региональных и международных площадках.
Директор Центра стратегических исследований при МИД Афганистана Абдул Хай Канит отметил, что последовательная реализация транспортных и торговых инициатив отвечает интересам всех стран региона и закладывает основу для долгосрочного и взаимовыгодного партнёрства между Афганистаном и государствами Центральной Азии.
По итогам Форума участники подчеркнули важность дальнейшего развития экспертного диалога как практического механизма для реализации договоренностей между странами региона, продвижения совместных исследовательских инициатив и выработки согласованных подходов к вопросам безопасности, взаимосвязанности, водно-климатического сотрудничества и устойчивого развития.