Javlon Vaxabov Turkiya Tashqi ishlar vazirligida uchrashuv o‘tkazdi
Anqara shahriga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari, MOXI direktori Javlon Vaxabov Turkiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Oysha Berris Ekinchi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2026-yil yanvar oyida Turkiyaga rasmiy tashrifi hamda oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorlik kengashining
4-yig‘ilishi yakunlari muhokama qilindi. Tashrif yakunida erishilgan kelishuvlar savdo, investitsiya, transport, energetika, ta’lim, madaniyat va gumanitar sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirishga yangi sur’at bag‘ishlagani ta’kidlandi.
J Vaxabov O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi munosabatlar bugungi kunda tizimli va strategik tus olganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashi, Strategik rejalashtirish bo‘yicha qo‘shma guruh, Hukumatlararo komissiya, parlamentlararo aloqalar va yangi 4+4 mexanizmi ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning yetuk arxitekturasini shakllantiradi.
Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, Turkiya va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikning kengroq kun tartibi masalalari alohida ko‘rib chiqildi. J. Vaxabov Turkiya turkiy hamkorlikni madaniy g‘oyadan siyosiy, iqtisodiy, transport, ta’lim va ekspert hamkorligining amaliy platformasiga aylantirishda muhim rol o‘ynashini ta’kidladi.
O‘z navbatida, A. Berris Ekinchi Turkiya kelgusida erishilgan kelishuvlarni amaliy jihatdan boyitishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi. Mintaqaviy va xalqaro kun tartibi, shu jumladan turkiy dunyoda xavfsizlik, barqaror taraqqiyot, o‘zaro bog‘liqlik va hamkorlikni mustahkamlash masalalari bo‘yicha yaqindan muvofiqlashuvni davom ettirish muhimligi qayd etildi.

Жавлон Вахабов провел встречу в МИД Турции
В ходе рабочего визита в г. Анкара заместитель советника Президента Узбекистана по внешней политике, директор МИЦА Жавлон Вахабов провёл встречу с заместителем министра иностранных дел Турецкой Республики Айше Беррис Экинчи.
На встрече обсуждены итоги официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Турцию в январе 2026 г., а также 4-го заседания Узбекско-турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня. Отмечено, что достигнутые по итогам визита договорённости придали новый импульс развитию сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, образования, культуры и межчеловеческих связей.
Ж. Вахабов подчеркнул, что отношения между Узбекистаном и Турцией сегодня приобрели системный и стратегически выстроенный характер. По его словам, Совет стратегического сотрудничества высшего уровня, Совместная группа стратегического планирования, Межправительственная комиссия, межпарламентские контакты и новый механизм 4+4 формируют зрелую архитектуру взаимодействия между двумя странами.
Отдельно рассмотрены вопросы развития взаимодействия в рамках Организации тюркских государств, а также более широкой повестки сотрудничества между Турцией и Центральной Азией. Ж. Вахабов отметил, что Турция играет важную роль в превращении тюркского сотрудничества из культурной идеи в практическую платформу политического, экономического, транспортного, образовательного и экспертного взаимодействия.
В свою очередь, А. Беррис Экинчи подчеркнула заинтересованность турецкой стороны в дальнейшем практическом наполнении достигнутых договорённостей. Отмечена важность продолжения тесной координации по региональной и международной повестке, включая вопросы безопасности, устойчивого развития, взаимосвязанности и укрепления сотрудничества в тюркском мире.