Javlon Vaxabov Vashingtonda Kongress a’zosi Kerol Miller bilan uchrashdi
Uchrashuvda O‘zbekiston–AQSH strategik sherikligini yanada mustahkamlash, parlamentlararo muloqotni kengaytirish, savdo-investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari bo‘yicha o‘zaro hamkorlik muhokama qilindi.
1. Vaxabov so‘nggi yillarda O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi munosabatlar tobora amaliy va natijaga yo‘naltirilgan tus olayotganini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, siyosiy muloqotning faollashuvi, Amerika biznesining O‘zbekistonga qiziqishi ortib borayotgani va AQSH Kongressi darajasidagi aloqalarning kengayishi ikki tomonlama sheriklikni yangi bosqichga olib chiqish uchun muhim asos yaratmoqda.
AQSH Kongressining O‘zbekiston bilan uzoq muddatli hamkorlikni ilgari surishdagi roliga alohida e’tibor qaratildi. Shu munosabat bilan Jekson–Venik tuzatishi doirasidagi eskirgan cheklovlarni bekor qilishga qaratilgan qonunchilik tashabbuslarini bundan keyin ham qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, savdo, investitsiya va Amerika kompaniyalarining O‘zbekistondagi loyihalarda ishtiroki uchun yanada qulay sharoitlar yaratish muhimligi qayd etildi.
O‘z navbatida, Kerol Miller 2025-yilda O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifi mamlakatda olib borilayotgan islohotlar ko‘lami va ikki tomonlama hamkorlik salohiyati bilan bevosita tanishish imkonini berganini ta’kidladi. U parlamentlararo aloqalarni yanada mustahkamlash, savdo-investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish hamda iqtisodiyot, energetika, sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida amaliy loyihalarni ilgari surishdan manfaatdor ekanini bildirdi.

Жавлон Вахабов встретился с конгрессвумен Кэрол Миллер в Вашингтоне
В Вашингтоне директор МИЦА Жавлон Вахабов провёл встречу с членом Палаты представителей Конгресса США от штата Западная Вирджиния Кэрол Миллер.
В ходе беседы обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американского стратегического партнёрства, расширения межпарламентского диалога, развития торгово-инвестиционного сотрудничества, а также взаимодействия по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
Ж. Вахабов отметил, что в последние годы отношения между Узбекистаном и США приобретают всё более практический и ориентированный на результат характер. По его словам, активизация политического диалога, рост интереса американского бизнеса к Узбекистану и расширение контактов на уровне Конгресса создают важную основу для вывода двустороннего партнёрства на новый уровень.
Отдельное внимание уделено роли Конгресса США в продвижении долгосрочного взаимодействия с Узбекистаном. В этой связи была отмечена важность дальнейшей поддержки законодательных инициатив, направленных на отмену устаревших ограничений поправки Джексона–Вэника и создание более благоприятных условий для развития торговли, инвестиций и участия американских компаний в проектах в Узбекистане.
В свою очередь, К. Миллер отметила, что её визит в Узбекистан в 2025 году позволил лично ознакомиться с масштабом проводимых в стране реформ и потенциалом двустороннего сотрудничества. Она подчеркнула заинтересованность в дальнейшем укреплении межпарламентских связей, развитии торгово-инвестиционного взаимодействия и продвижении практических проектов в сферах экономики, энергетики, промышленности и сельского хозяйства.