MOXIda Xitoy delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 28-mart kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Xitoy milliy neft-gaz korporatsiyasi (CNPC) Iqtisodiyot va texnologiyalar ilmiy-tadqiqot Akademiyasi (ETRI) vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida tomonlar energetika sohasidagi ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikning bugungi holati hamda rivojlanish istiqbollarini muhokama qildilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov mehmonlarni Institut faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirdi, shuningdek Markaziy Osiyoda hamkorlikning hozirgi jarayonlari hamda mintaqa davlatlarining “MO+” platformasi doirasidagi o‘zaro aloqalari haqida batafsil ma’lumot berdi.
O‘z navbatida, ETRI prezidenti Lu Ruquan Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish borasida amalga oshirilgan islohotlar va erishilgan natijalarni yuqori baholab, bu jarayonda ikki davlat yetakchilarining hissasini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin o‘rtasidagi ishonchli munosabatlar ikki tomonlama aloqalarni har tomonlama strategik sheriklikning yangi, “har qanday sharoitda barqaror” darajasiga olib chiqishda muhim rol o‘ynaganligi qayd etildi.
Shu bilan birga, Lu Ruquan CNPCning qo‘shma energetika loyihalarini amalga oshirishdagi ishtirokining ahamiyatini qayd etdi. Mutaxassis, ayniqsa, CNPC tomonidan O‘zbekiston energetika sohasiga kiritilgan investitsiyalarga e’tibor qaratib, ularning umumiy hajmi hozirgi kunga kelib 5 milliard AQSh dollaridan oshganligini ta’kidladi.
Suhbat davomida MOXI va CNPC ETRI o‘rtasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish istiqbollari ham muhokama qilindi. Ushbu hamkorlik doirasida tomonlar Markaziy Osiyoda “yashil” energetika sohasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar olib borishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy o’zaro aloqalarni kengaytirishga, jumladan, amaliy tashriflar va ikki tomonlama hamkorlik va ko’ptomolama platformalar doirasida ekspertlar muloqotlarini tashkil etishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Xitoy milliy neft-gaz korporatsiyasi (CNPC) Iqtisodiyot va texnologiyalar ilmiy-tadqiqot Akademiyasi (ETRI) – iqtisodiyot va energetika yo‘nalishlarida tadqiqotlar olib borishga ixtisoslashgan Xitoyning yetakchi tahliliy markazlaridan biridir. U 1964-yilda tashkil etilgan bo‘lib, CNPC tarkibiy tuzilmasiga kiradi hamda kompaniya va mamlakat hukumati uchun ekspertlik tavsiyalarini ishlab chiqadi.

В МИЦА состоялась встреча с китайской делегацией CNPC ETRI
28 марта т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) прошла встреча с представителями Научно-исследовательской Академии экономики и технологии (ETRI) Китайской национальной нефтегазовой корпорации (CNPC).
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития двустороннего и регионального сотрудничества в сфере энергетики.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов ознакомил гостей с деятельностью института, его целями и задачами, а также представил подробную информацию о современных процессах сотрудничества в Центральной Азии и взаимодействии государств региона в рамках платформы «ЦА+».
В свою очередь, президент ETRI Лу Жуцюань высоко оценил преобразования и достигнутые результаты в развитии партнерства между Китаем и Узбекистаном, особо подчеркнув в этом процессе вклад лидеров двух стран.
Отмечено, что доверительные отношения между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Председателем КНР Си Цзиньпинем сыграли ключевую роль в выводе двусторонних связей на уровень всепогодного всестороннего стратегического партнерства.
Наряду с этим, Лу Жуцюань подчеркнул значимость участия CNPC в реализации совместных энергетических проектов. Особое внимание эксперт уделил вложенным CNPC инвестициям в сферу энергетики Узбекистана, совокупный объем которых уже превысил $5 млрд.
В ходе беседы также были обсуждены перспективы налаживания тесного сотрудничества между МИЦА и CNPC ETRI, в рамках которого стороны договорились проводить совместные исследования по развитию сферы «зеленой» энергетики в Центральной Азии.
По завершении встречи стороны подтвердили готовность расширять практическое взаимодействие, включая организацию рабочих визитов и экспертных дискуссий в рамках двустороннего сотрудничества и многосторонних платформ.
Научно-исследовательская Академия экономики и технологии Китайской национальной нефтегазовой корпорации (CNPC) – ведущий аналитический центр КНР, специализирующийся на исследованиях в области экономики и энергетики. Основан в 1964 году, является структурным подразделением CNPC и занимается разработкой экспертных рекомендаций для компании и правительства страны.