Suhbat boshida tomonlar O'zbekiston-Qozog'iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining izchil rivojlanishini qayd etdilar. Ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-sarmoya, transport kommunikatsiyalari, sanoat kooperatsiyasi, chegaraoldi hududlaridagi o‘zaro hamkorlik sohalaridagi jadal hamkorlik yuqori va oliy darajadagi muntazam uchrashuvlarda o‘z ifodasini topmoqda. Davlat rahbarlari tomonidan ushbu yo'nalishda qo'yilgan asosiy maqsadlardan biri savdo aylanmasini 4,4 milliard dollardan 10 milliard dollargacha oshirishdir.
Shuningdek, uchrashuv davomida 2021-yil 2-dekabrda Astana shahrida imzolangan institutlararo hamkorlik shartnomasi doirasida ikki tomonlama va mintaqaviy rivojlanishning asosiy jihatlari bo'yicha qo'shma tadbirlarni o'tkazishda MOXI va QSTI o'rtasidagi hamkorlikning muhimligini ta'kidlandi.
Bundan tashqari, tomonlar Qozog‘istonda bo‘lib o‘tadigan VII Markaziy Osiyo ekspertlar forumi yuzasidan fikr almashdilar. Mazkur konferensiya 2018-yildan beri mintaqa davlatlarining yetakchi tahliliy institutlari tomonidan BMTning Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi bilan hamkorlikda har yili oʻtkazib kelinadi.
Uchrashuv yakunida tahlil markazlari rahbarlari ilmiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga, shuningdek, MOXI va QSTI oʻrtasida 2024-yilga moʻljallangan kompleks dasturni ishlab chiqish, jumladan, qoʻshma tadbirlar oʻtkazish, davra suhbatlari tashkil etish va tajriba almashishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
QSTI - Qozog'iston Respublikasi Prezidentining 1993 yil 16 iyundagi farmoniga muvofiq tashkil etilgan davlat tahliliy muassasasi. Institut Kavkaz, Markaziy va Janubiy Osiyodagi uchta yetakchi tahliliy markazlar qatoriga kiradi (58 ta markazdan). QSTI asosiy vazifasi Qozog'iston Respublikasi Prezidentining davlat ichki va tashqi siyosatining strategik yo'nalishlaridagi faoliyatini tahliliy, tadqiqot va ekspert materiallar bilan ta’minlash.
05.04.2024
876
MOXI va QSTI hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qilishdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Qozog'iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog'iston strategik tadqiqotlar instituti direktori Yerkin To'qumov bilan videokonferentsiya shaklida uchrashuv o'tkazdi.

IICA and KazISS discussed the prospects for deepening the partnership
Director of the International Institute for Central Asia (IICA) Javlon Vakhabov held a videoconference meeting with the Director of the Kazakhstan Institute for Strategic Studies under the President of the Republic of Kazakhstan (KazISS) Yerkin Tukumov.
At the beginning of the conversation, the parties noted the progressive development of Uzbek-Kazakh relations of strategic partnership and alliance. Intensive cooperation between the two countries in the fields of trade and investment, transport communications, industrial cooperation, and interaction between border regions is reflected in regular meetings at the highest and highest levels. One of the main goals set by the heads of state in this direction is to increase trade turnover from $4.4 billion to $10 billion.
During the meeting, the importance of cooperation between IICA and KazISS was also emphasized in conducting joint activities on key aspects of bilateral and regional development within the framework of the Cooperation Agreement between the institutions signed on December 2, 2021 in Astana.
In addition, the parties exchanged views on the upcoming VII Central Asian Expert Forum in Kazakhstan. This conference has been held since 2018 by the leading analytical institutes of the countries of the region in cooperation with the UN Regional Center for Preventive Diplomacy for Central Asia on an annual basis.
At the end of the meeting, the heads of the analytical centers confirmed their readiness to further deepen research cooperation, as well as to develop a comprehensive program between IICA and KazISS for 2024, including joint events, organization of round tables and exchange of experience.
KazISS is a state forecasting and analytical institution established in accordance with the Decree of the President of the Republic of Kazakhstan on June 16, 1993. KazISS leads the top three think tanks in the Caucasus, Central and South Asia (out of 58 centers). The main function of the KazISS is analytical, research and expert support of the activities of the President of the Republic of Kazakhstan on strategic directions of domestic and foreign policy of the state.