Suhbat boshida tomonlar O'zbekiston-Qozog'iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining izchil rivojlanishini qayd etdilar. Ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-sarmoya, transport kommunikatsiyalari, sanoat kooperatsiyasi, chegaraoldi hududlaridagi o‘zaro hamkorlik sohalaridagi jadal hamkorlik yuqori va oliy darajadagi muntazam uchrashuvlarda o‘z ifodasini topmoqda. Davlat rahbarlari tomonidan ushbu yo'nalishda qo'yilgan asosiy maqsadlardan biri savdo aylanmasini 4,4 milliard dollardan 10 milliard dollargacha oshirishdir.
Shuningdek, uchrashuv davomida 2021-yil 2-dekabrda Astana shahrida imzolangan institutlararo hamkorlik shartnomasi doirasida ikki tomonlama va mintaqaviy rivojlanishning asosiy jihatlari bo'yicha qo'shma tadbirlarni o'tkazishda MOXI va QSTI o'rtasidagi hamkorlikning muhimligini ta'kidlandi.
Bundan tashqari, tomonlar Qozog‘istonda bo‘lib o‘tadigan VII Markaziy Osiyo ekspertlar forumi yuzasidan fikr almashdilar. Mazkur konferensiya 2018-yildan beri mintaqa davlatlarining yetakchi tahliliy institutlari tomonidan BMTning Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi bilan hamkorlikda har yili oʻtkazib kelinadi.
Uchrashuv yakunida tahlil markazlari rahbarlari ilmiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga, shuningdek, MOXI va QSTI oʻrtasida 2024-yilga moʻljallangan kompleks dasturni ishlab chiqish, jumladan, qoʻshma tadbirlar oʻtkazish, davra suhbatlari tashkil etish va tajriba almashishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
QSTI - Qozog'iston Respublikasi Prezidentining 1993 yil 16 iyundagi farmoniga muvofiq tashkil etilgan davlat tahliliy muassasasi. Institut Kavkaz, Markaziy va Janubiy Osiyodagi uchta yetakchi tahliliy markazlar qatoriga kiradi (58 ta markazdan). QSTI asosiy vazifasi Qozog'iston Respublikasi Prezidentining davlat ichki va tashqi siyosatining strategik yo'nalishlaridagi faoliyatini tahliliy, tadqiqot va ekspert materiallar bilan ta’minlash.
05.04.2024
876
MOXI va QSTI hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qilishdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Qozog'iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog'iston strategik tadqiqotlar instituti direktori Yerkin To'qumov bilan videokonferentsiya shaklida uchrashuv o'tkazdi.

МИЦА И КИСИ обсудили перспективы углубления партнёрства
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу в формате видеоконференции с директором Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан (КИСИ) Еркином Тукумовым.
В начале беседы стороны констатировали поступательное развитие узбекско-казахстанских отношений стратегического партнёрства и союзничества. Интенсивное сотрудничество обеих стран в сферах торговли и инвестиций, транспортных коммуникаций, промышленной кооперации, взаимодействия по линии приграничных регионов отражается в регулярных встречах на высшем и высоком уровнях. Одной из главных целей, поставленных главами государств в этом направлении, является увеличение торгового оборота с $4,4 млрд до $10 млрд.
В ходе встречи также подчеркнута важность взаимодействия МИЦА и КИСИ в проведении совместных мероприятий по ключевым аспектам двустороннего и регионального развития в рамках Соглашения о сотрудничестве между институтами, подписанного 2 декабря 2021 г. в городе Астана.
Кроме того, стороны обменялись мнениями о предстоящем VII Центрально-Азиатском экспертном форуме в Казахстане. Данная конференция проводится с 2018 г. ведущими аналитическими институтами стран региона в сотрудничестве с Региональным Центром ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии на ежегодной основе.
В завершение встречи руководители аналитических центров подтвердили готовность к дальнейшему углублению научно-исследовательского сотрудничества, а также разработке комплексной программы между МИЦА и КИСИ на 2024 год, включающей проведение совместных мероприятий, организацию «круглых столов» и обмен опытом.
КИСИ является государственным прогнозно-аналитическим учреждением, созданным в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан 16 июня 1993 года. Институт возглавляет тройку ведущих аналитических центров Кавказа, Центральной и Южной Азии (из 58 центров). Основная функция КИСИ – аналитическое, исследовательское и экспертное обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан по стратегическим направлениям внутренней и внешней политики государства.