MOXI delegatsiyasi “Markaziy Osiyo– Xitoy” formatidagi Kambag'allikni qisqartirish bo'yicha hamkorlik markazi bilan uchrashuv o‘tkazdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov “Markaziy Osiyo– Xitoy” formatidagi Kambag'allikni qisqartirish bo'yicha hamkorlik markazi direktori o‘rinbosari Kou Szyanxay bilan uchrashdi.
Tomonlar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida aholi farovonligini oshirish va kambag‘allikni qisqartirish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
J.Vaxabov aholi turmush darajasini yuksaltirish O‘zbekiston davlat siyosatining ustuvor maqsadlaridan biri ekanini ta’kidladi. “O‘zbekiston – 2030” strategiyasiga muvofiq, mamlakat iqtisodiyoti hajmini 240 milliard AQSh dollaridan oshirish, daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar qatoriga kirish hamda kambag‘allikni to‘liq bartaraf etish rejalashtirilgan.
Kou Szyanxay Markaz belgilangan vazifalarni amalga oshirishda O‘zbekistonga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi. Istiqbolli yo‘nalishlar qatorida ekspert kambag‘allikka qarshi kurashishda Xitoy tajribasini o‘rganish, uni milliy o‘ziga xos xususiyatlarni hisobga olgan holda moslashtirish usullarini ishlab chiqish hamda ushbu yo‘nalishda qo‘shma loyihalarni ilgari surishni qayd etdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik va ko‘p tomonlama platformalar doirasida amaliy aloqalarni, jumladan, ishchi tashriflar va ekspert muhokamalarini kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

IICA experts discuss poverty alleviation strategies with the Central Asia–China Cooperation Center
Amb.Javlon Vakhabov, Managing Director of the International Institute for Central Asia (IICA), met with Deputy Director Kou Jianhai of the Central Asia–China Poverty Reduction Cooperation Center.
The parties exchanged views on prospects for developing cooperation between Uzbekistan and China in enhancing public welfare and reducing poverty.
During the discussion, Amb. Vakhabov emphasized that advancing the living standards of the population is one of the core priorities of Uzbekistan's state policy. In accordance with the "Uzbekistan - 2030" strategy, the country plans to expand its economy to over $240 billion, join the ranks of nations with upper-middle-income status, and completely eliminate poverty.
Kou Jianhai expressed the Center's readiness to assist Uzbekistan in implementing these intiatives. Among the promising areas, the expert highlighted the study of China's poverty alleviation experience, the development of methods for its adaptation taking into account national specifics, and the advancement of joint projects in this domain.
Following the meeting, an agreement was reached to expand practical cooperation, including working visits and expert discussions within bilateral frameworks and multilateral platforms.