MOXI delegatsiyasi “Markaziy Osiyo– Xitoy” formatidagi Kambag'allikni qisqartirish bo'yicha hamkorlik markazi bilan uchrashuv o‘tkazdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov “Markaziy Osiyo– Xitoy” formatidagi Kambag'allikni qisqartirish bo'yicha hamkorlik markazi direktori o‘rinbosari Kou Szyanxay bilan uchrashdi.
Tomonlar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida aholi farovonligini oshirish va kambag‘allikni qisqartirish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
J.Vaxabov aholi turmush darajasini yuksaltirish O‘zbekiston davlat siyosatining ustuvor maqsadlaridan biri ekanini ta’kidladi. “O‘zbekiston – 2030” strategiyasiga muvofiq, mamlakat iqtisodiyoti hajmini 240 milliard AQSh dollaridan oshirish, daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar qatoriga kirish hamda kambag‘allikni to‘liq bartaraf etish rejalashtirilgan.
Kou Szyanxay Markaz belgilangan vazifalarni amalga oshirishda O‘zbekistonga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi. Istiqbolli yo‘nalishlar qatorida ekspert kambag‘allikka qarshi kurashishda Xitoy tajribasini o‘rganish, uni milliy o‘ziga xos xususiyatlarni hisobga olgan holda moslashtirish usullarini ishlab chiqish hamda ushbu yo‘nalishda qo‘shma loyihalarni ilgari surishni qayd etdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik va ko‘p tomonlama platformalar doirasida amaliy aloqalarni, jumladan, ishchi tashriflar va ekspert muhokamalarini kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

МИЦА провёл встречу с Центром сотрудничества по сокращению бедности в формате «ЦА-КНР»
В рамках рабочего визита в Синьцзян директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов встретился с заместителем директора Центра сотрудничества по сокращению бедности в формате «Центральная Азия – Китай» Коу Цзяньхаем.
Стороны обменялись мнениями о перспективах развития взаимодействия между Узбекистаном и Китаем в сфере повышения благосостояния населения и сокращения бедности.
В ходе беседы Ж. Вахабов подчеркнул, что повышение уровня жизни населения является одной из ключевых целей государственной политики Узбекистана. В соответствии со стратегией «Узбекистан - 2030» планируется довести объём экономики страны до более чем $240 млрд, войти в число стран с уровнем дохода выше среднего и полностью искоренить бедность.
Коу Цзяньхай выразил готовность Центра содействовать Узбекистану в реализации поставленных задач. Среди перспективных направлений эксперт отметил изучение китайского опыта в борьбе с бедностью, разработку методов его адаптации с учётом национальных особенностей и продвижение совместных проектов в этой области.
По итогам встречи достигнута договорённость расширять практическое взаимодействие, включая проведение рабочих визитов и экспертных дискуссий в рамках двустороннего сотрудничества и многосторонних платформ.