Javlon Vaxabov AQSH senatori Stiv Deyns bilan uchrashdi
Uchrashuvda O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi hamkorlikni ikki tomonlama formatda hamda “C5+1” platformasi doirasida yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Savdo-investitsiyaviy aloqalarni kengaytirish, parlamentlararo muloqotni mustahkamlash, transport bog‘liqligini rivojlantirish, shuningdek, muhim mineral resurslar, infratuzilma, energetika va qishloq xo‘jaligi sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
VaxabovO‘zbekiston–AQSH sherikligi tobora amaliy iqtisodiy mazmun kasb etayotganini ta’kidladi. Shu nuqtayi nazardan, tomonlar AQSH–O‘zbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashi faoliyati, AQSH Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi – DFC bilan investitsiyaviy hamkorlik, shuningdek, Amerika kompaniyalarining infratuzilma, energetika, qayta ishlash sanoati va muhim mineral resurslar yo‘nalishidagi loyihalarda ishtirok etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Montana shtati bilan agrar texnologiyalar, suv tejovchi dehqonchilik, chorvachilik, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash sohalarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish salohiyati ham alohida qayd etildi.
O‘z navbatida, senator Stiv Deyns AQSHning O‘zbekiston va Markaziy Osiyo bilan aloqalarini mustahkamlash yo‘lida, jumladan, Senatdagi Markaziy Osiyo bo‘yicha kokus va “C5+1” formati orqali faol hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini bildirdi. Senator savdo, investitsiya va mintaqaviy bog‘liqlik sohalarida aniq loyihalarni ilgari surish muhimligini ta’kidladi. Shu jumladan, “Xalqaro tinchlik va farovonlik uchun Tramp yo‘li” tashabbusi Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz, Yevropa va Yaqin Sharq o‘rtasidagi transport-logistika aloqalarini mustahkamlashga xizmat qilishi mumkinligi qayd etildi.

During his working visit to Washington, D.C., Javlon Vakhabov, Director of the International Institute for Central Asia, met with U.S. Senator Steve Daines of Montana, Co-Chair of the Senate Central Asia Caucus.
The meeting focused on advancing Uzbekistan–U.S. cooperation both bilaterally and within the C5+1 framework. The two sides discussed ways to expand trade and investment ties, strengthen interparliamentary dialogue, enhance transport connectivity, and promote practical projects in critical minerals, infrastructure, energy, and agriculture.
Javlon Vakhabov noted that the Uzbekistan–U.S. partnership is gaining increasingly practical economic substance. In this context, the parties reviewed opportunities related to the work of the American-Uzbekistan Business and Investment Council, investment cooperation with the U.S. International Development Finance Corporation, and the participation of American companies in infrastructure, energy, processing, and critical minerals projects.
Particular attention was also given to the potential for cooperation with the State of Montana in agricultural technologies, water-efficient farming, livestock development, and the storage and processing of agricultural products.
Senator Daines, for his part, reaffirmed his readiness to continue supporting stronger U.S. engagement with Uzbekistan and Central Asia, including through the Senate Central Asia Caucus and the C5+1 platform. He also highlighted the opportunities for advancing concrete projects in trade, investment, and regional connectivity, including the Trump Route as an initiative that could strengthen transport and logistics links between Central Asia, the South Caucasus, Europe, and the Middle East.