Javlon Vaxabov AQSH senatori Stiv Deyns bilan uchrashdi
Uchrashuvda O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi hamkorlikni ikki tomonlama formatda hamda “C5+1” platformasi doirasida yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Savdo-investitsiyaviy aloqalarni kengaytirish, parlamentlararo muloqotni mustahkamlash, transport bog‘liqligini rivojlantirish, shuningdek, muhim mineral resurslar, infratuzilma, energetika va qishloq xo‘jaligi sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
VaxabovO‘zbekiston–AQSH sherikligi tobora amaliy iqtisodiy mazmun kasb etayotganini ta’kidladi. Shu nuqtayi nazardan, tomonlar AQSH–O‘zbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashi faoliyati, AQSH Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi – DFC bilan investitsiyaviy hamkorlik, shuningdek, Amerika kompaniyalarining infratuzilma, energetika, qayta ishlash sanoati va muhim mineral resurslar yo‘nalishidagi loyihalarda ishtirok etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Montana shtati bilan agrar texnologiyalar, suv tejovchi dehqonchilik, chorvachilik, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash sohalarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish salohiyati ham alohida qayd etildi.
O‘z navbatida, senator Stiv Deyns AQSHning O‘zbekiston va Markaziy Osiyo bilan aloqalarini mustahkamlash yo‘lida, jumladan, Senatdagi Markaziy Osiyo bo‘yicha kokus va “C5+1” formati orqali faol hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini bildirdi. Senator savdo, investitsiya va mintaqaviy bog‘liqlik sohalarida aniq loyihalarni ilgari surish muhimligini ta’kidladi. Shu jumladan, “Xalqaro tinchlik va farovonlik uchun Tramp yo‘li” tashabbusi Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz, Yevropa va Yaqin Sharq o‘rtasidagi transport-logistika aloqalarini mustahkamlashga xizmat qilishi mumkinligi qayd etildi.

Жавлон Вахабов провел встречу с сенатором Стивом Дейнсом
В ходе рабочего визита в г. Вашингтон директор МИЦА Жавлон Вахабов провёл встречу с сопредседателем Кокуса по Центральной Азии в Сенате США, сенатором от штата Монтана Стивом Дейнсом.
На встрече обсуждены вопросы дальнейшего развития узбекско-американского взаимодействия в двустороннем формате и в рамках платформы «C5+1». Особое внимание уделено расширению торгово-инвестиционного сотрудничества, укреплению межпарламентского диалога, развитию транспортной взаимосвязанности, а также продвижению совместных проектов в сферах критически важных минералов, инфраструктуры, энергетики и сельского хозяйства.
Ж. Вахабов отметил, что узбекско-американское партнёрство приобретает всё более практическое экономическое содержание. В этой связи рассмотрены возможности, связанные с деятельностью Американо-узбекского совета по бизнесу и инвестициям, инвестиционным сотрудничеством с Американской корпорацией DFC, а также участием американских компаний в проектах по инфраструктуре, энергетике, переработке и критически важным минералам.
Отдельно отмечен потенциал взаимодействия со штатом Монтана в области аграрных технологий, водосберегающего земледелия, животноводства, хранения и переработки сельхозпродукции.
В свою очередь, С. Дейнс подтвердил готовность продолжать работу по укреплению взаимодействия США с Узбекистаном и Центральной Азией, в том числе через Сенатский кокус по Центральной Азии и формат «C5+1». Сенатор также отметил перспективы продвижения конкретных проектов в сфере торговли, инвестиций и региональной взаимосвязанности, включая «Маршрут Трампа» как инициативу, способную усилить транспортно-логистические связи между Центральной Азией, Южным Кавказом, Европой и Ближним Востоком.