MOXI direktori Javlon Vaxabov kongressmen Visent Gonzalez bilan uchrashdi
Vashington shahriga amaliy tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori (MOXI) Javlon Vaxabov AQSH Vakillar palatasining Texas shtatidan a’zosi, Kongressdagi O‘zbekiston bo‘yicha kokus hamraisi Visent Gonzalez bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston–AQSH hamkorligining dolzarb yo‘nalishlari, jumladan, parlamentlararo muloqotni mustahkamlash, savdo-investitsiyaviy aloqalarni kengaytirish, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro kun tartibi masalalari bo‘yicha o‘zaro hamkorlik muhokama qilindi. O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi roli, “C5+1” formatini rivojlantirish hamda ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy sheriklik uchun yangi imkoniyatlarga alohida e’tibor qaratildi.
Vaxabov V. Gonzalezning AQSH Kongressida O‘zbekistonni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha barqaror ikki partiyaviy yondashuvni ilgari surishga qo‘shayotgan hissasini yuqori baholadi. Uning Kongressdagi O‘zbekiston bo‘yicha kokus hamraisi sifatidagi faoliyati amerikalik qonunchilarning mamlakatimizga e’tiborini kuchaytirishga hamda ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun uzoq muddatli asos yaratishga xizmat qilayotgani qayd etildi.
O‘zbekistonga nisbatan Jekson–Venik tuzatishi bilan bog‘liq eskirgan cheklovlarni bekor qilishga qaratilgan qonunchilik tashabbusini ilgari surish masalasi ham alohida muhokama qilindi. Ushbu masala nafaqat savdo va investitsiyalarni kengaytirish, balki O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayonini qo‘llab-quvvatlash nuqtayi nazaridan ham muhim ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
Gonzalez O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi sheriklikni yanada mustahkamlashdan manfaatdor ekanini tasdiqladi. Bu borada parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish, ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, muhim mineral resurslar, energetika, infratuzilma, moliya va texnologiyalar sohalarida amaliy tashabbuslarni ilgari surish muhim yo‘nalishlar sifatida qayd etildi.

Директор МИЦА Жавлон Вахабов встретился с конгрессменом Висенте Гонзалесом
В рамках рабочего визита в г. Вашингтон Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с членом Палаты представителей Конгресса США от штата Техас, сопредседателем Конгрессного кокуса по Узбекистану Висенте Гонзалесом.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы узбекско-американского сотрудничества, включая укрепление межпарламентского диалога, расширение торгово-инвестиционных связей, а также взаимодействие по вопросам региональной и международной повестки. Особое внимание уделено роли Узбекистана в Центральной Азии, развитию формата «C5+1» и новым возможностям для практического партнёрства между двумя странами.
Ж. Вахабов высоко оценил вклад В. Гонзалеса в продвижение устойчивой двухпартийной поддержки Узбекистана в Конгрессе США. Отмечено, что его деятельность в качестве сопредседателя Конгрессного кокуса по Узбекистану способствует укреплению внимания американских законодателей к нашей стране и формированию долгосрочной основы для дальнейшего развития двусторонних отношений.
Отдельное внимание уделено продвижению законопроекта, направленного на отмену устаревших ограничений, связанных с поправкой Джексона–Вэника. Подчёркнуто, что данный вопрос имеет важное значение не только для расширения торговли и инвестиций, но и в контексте поддержки вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
В. Гонзалес подтвердил заинтересованность в дальнейшем укреплении партнёрства между Узбекистаном и США, в том числе через развитие парламентских контактов, расширение делового взаимодействия и продвижение практических инициатив в сферах критически важных минералов, энергетики, инфраструктуры, финансов и технологий.