Tomonlar transport va energetika sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini, shuningdek, SHUAR va Andijon viloyati o‘rtasidagi savdo va investitsiya hamda madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
Suhbat doirasida E.Tuniyaz oliy va yuqori darajadagi faol aloqalar siyosiy muloqotni mustahkamlash, yangi g‘oyalarni shakllantirish va qo‘shma tashabbuslarni ilgari surishga muhim hissa qo‘shayotganligini ta’kidladi. Shu nuqtai nazardan, E.Tuniyaz 2024-yilda O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifi va Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvi savdo, investitsiyalar, transport, qishloq xo‘jaligi va ta’lim sohalaridagi hamkorlikni chuqurlashtirish uchun zamin yaratganligini qayd etdi.
O‘z navbatida, J.Vaxabov O‘zbekiston va SHUAR o‘rtasidagi hamkorlikni o‘zaro savdo hajmini oshirish, uning tarkibini kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, shuningdek, quruqlik portlari, logistika markazlari va chegaraoldi infratuzilmasidan yanada keng foydalanish orqali kengaytirish istiqbollarini qayd etdi.
Shinjonni Xitoyning g‘arbiy darvozasi va Markaziy Osiyo bilan bog‘lovchi muhim hudud sifatidagi geografik o‘rniga alohida e’tibor qaratildi. SHUAR bir vaqtning o‘zida Markaziy Osiyoning uch davlati — Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston bilan chegaradosh bo‘lgan Xitoyning yagona hududidir. Xitoyning mintaqa davlatlari bilan umumiy savdo hajmining qariyb 40% Shinjonga to‘g‘ri keladi, bu esa uning savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishdagi muhim rolini ko‘rsatadi.
Suhbat davomida “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘lining mintaqaviy bog‘liqlikni mustahkamlashdagi o‘rni ham muhokama qilindi. Qashg‘ardan boshlanib, Andijon viloyatigacha davom etadigan yo‘nalish ishga tushirilgach, Xitoyni O‘zbekiston temir yo‘l tarmog‘i bilan bevosita bog‘laydi hamda Markaziy Osiyo orqali Yevropa, Turkiya va Yaqin Sharq yo‘nalishlarida yuk tashish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Yangi magistral Markaziy Osiyo davlatlari uchun Xitoy bozoriga kirish imkoniyatlarini kengaytiradi hamda XXRning sharqiy portlari, transport va ishlab chiqarish infratuzilmasi bilan aloqalarni mustahkamlaydi.
Bundan tashqari, “Markaziy Osiyo–Xitoy” formati doirasidagi Ta’lim sohasidagi hamkorlik markazi ko‘magida SHUAR va O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi sheriklikni kengaytirish, jumladan, talab yuqori bo‘lgan yo‘nalishlar bo‘yicha kadrlar tayyorlash va qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston va Shinjon o‘rtasidagi sheriklikni mustahkamlash maqsadida SHUARni O‘zbekistonning boshqa hududlari bilan bog‘lovchi strategik markaz sifatida Andijon viloyatining rolini oshirishga alohida e’tibor qaratgan holda o‘zaro hamkorlikni davom ettirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

Директор МИЦА встретился с председателем правительства Синьцзяна
В рамках рабочего визита в Урумчи делегация Узбекистана во главе с директором Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова провела встречу с председателем Народного правительства Синьцзян-Уйгурского автономного района (СУАР) Эркином Туниязом.
Стороны обсудили перспективы расширения двустороннего сотрудничества в транспортной и энергетической отраслях, а также укрепления торгово-инвестиционных и культурно-гуманитарных связей между СУАР и Андижанской областью.
В начале беседы Э.Тунияз отметил, что активные контакты на высшем и высоком уровнях вносят значимый вклад в укрепление политического диалога, формирование новых идей и запуск совместных инициатив. В этом контексте, глава правительства подчеркнул значимость состоявшегося в 2024 году его визита в Узбекистан и встречи с Президентом Шавкатом Мирзиёевым, заложивших основу для углубления сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, транспорта, сельского хозяйства и образования.
В свою очередь, директор Ж.Вахабов подчеркнул перспективность расширения взаимодействия между Узбекистаном и СУАР через увеличение взаимного товарооборота, диверсификацию его структуры, развитие промышленной кооперации, а также более широкое использование сухих портов, логистических центров и приграничной инфраструктуры.
Отдельное внимание уделено географическому положению Синьцзяна как западных ворот Китая и связующего звена с Центральной Азией. СУАР является единственным регионом КНР, граничащим одновременно с тремя государствами Центральной Азии - Казахстаном, Кыргызстаном и Таджикистаном. На Синьцзян приходится около 40% общего объёма торговли Китая со странами региона, что свидетельствует о его важной роли в развитии торгово-экономических связей.
В ходе беседы также обсуждалась роль железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» в укреплении региональной взаимосвязанности. Маршрут, начинающийся в Кашгаре и пролегающий до Андижанской области, после ввода в эксплуатацию напрямую соединит Китай с железнодорожной сетью Узбекистана и создаст дополнительные возможности транспортировки грузов через Центральную Азию в направлении Европы, Турции и Ближнего Востока.
Для государств Центральной Азии новая магистраль также расширит доступ к китайскому рынку и укрепит связи с восточными портами, транспортной и производственной инфраструктурой КНР.
Кроме того, выражена поддержка расширению партнёрства между высшими учебными заведениями СУАР и Узбекистана при содействии Центра по сотрудничеству в сфере образования формата «ЦА-КНР», включая подготовку кадров и совместные образовательные программы по востребованным профильным специальностям.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность продолжать тесное взаимодействие в целях укрепления партнёрства между Узбекистаном и Синьцзяном, уделяя особое внимание повышению роли Андижанской области как стратегического узла, связывающего СУАР с другими регионами Узбекистана.