Tomonlar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi sheriklikning bugungi holati yuzasidan fikr almashib, ikkita dvlaltlarning hududlari hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
J.Vaxabov joriy yilning 14–18-iyul kunlari O‘zbekiston delegatsiyasining Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayoniga (SHUAR) tashrifini tashkil etishda ko‘rsatgan ko‘magi uchun Xitoy Elchixonasiga minnatdorlik bildirdi.
Tashrif doirasida davlat idoralari, ilmiy-ta’lim muassasalari vakillari va ishbilarmonlar bilan o‘tkazilgan uchrashuvlar hamda fikr almashuvlari SHUARni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari bilan yaqindan tanishish, shuningdek, O‘zbekiston va Shinjon o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirishning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilash imkonini bergani qayd etildi.
O‘z navbatida, elchi Yuy Szyun Xitoy Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan sheriklikni rivojlantirishga katta ahamiyat qaratishini, bunda Shinjon transport, savdo, qishloq xo‘jaligi va madaniy almashinuv sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Shu munosabat bilan SHUAR va O‘zbekiston hududlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish, mamlakatning eng sharqiy hududi va Shinjonga eng yaqin bo‘lgan Andijon viloyati bilan aloqalarni rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur yo‘nalishdagi asosiy loyihalardan biri sifatida “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘li loyihasi qayd etildi. Andijon viloyati yangi yo‘nalishning muhim qismlaridan biriga aylanishi, O‘zbekiston temir yo‘l tarmog‘i bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri bog‘lanishni hamda yuklarning mamlakat ichida va umuman Markaziy Osiyo bo‘ylab keyingi harakatini ta’minlashda muhim o’ring egallashi ta’kidlandi.
Shuningdek, savdo-iqtisodiy munosabatlarni kengaytirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligi aytib otildi. Shinjon pilot erkin savdo zonasining salohiyatidan, shuningdek, qo‘shma investitsiya loyihalarini rivojlantirishdan manfaatdor SHUARning yetakchi kompaniyalari imkoniyatlaridan foydalanish istiqbolli muhim yo‘nalish sifatida ko‘rsatildi.
Bundan tashqari, “yashil” energetika va qishloq xo‘jaligi sohalarida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, O‘zbekiston va SHUARning ilmiy-tadqiqot hamda ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar ikki tomonlama hamkorlik va ko‘p tomonlama platformalar doirasida sheriklikni yanada rivojlantirish bo‘yicha faol ishlarni davom ettirishga tayyorliklarini bildirdilar.

Директор МИЦА встретился с Послом Китая в Узбекистане
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провел встречу с Послом Китая Юй Цзюнем.
Стороны обменялись мнениями о текущем состоянии двустороннего партнерства и обсудили перспективы углубления сотрудничества между регионами Узбекистана и Китая.
В ходе беседы Ж.Вахабов выразил благодарность Посольству КНР за содействие в организации визита делегации Узбекистана в Синьцзян-Уйгурский автономный район (СУАР) 14-18 июля т.г.
Отмечено, что состоявшиеся в рамках поездки встречи и обмен мнениями с представителями государственных, научно-образовательных и деловых кругов позволили глубже ознакомиться с приоритетами развития СУАР и определить перспективные направления дальнейшего расширения сотрудничества между Узбекистаном и Синьцзяном.
В свою очередь, Посол Юй Цзюнь подчеркнул, что Китай придает важное значение укреплению партнерства со странами Центральной Азии, где Синьцзян занимает ключевую роль в развитии взаимодействия в сферах транспорта, торговли, сельского хозяйства и культурного обмена.
В этой связи, особое внимание было уделено важности углубления связей между СУАР и регионами Узбекистана, прежде всего с Андижанской областью как самым восточным регионом страны и ближайшей к Синьцзяну территорией.
Одним из ключевых направлений в этом контексте названа реализация проекта железной дороги «Китай–Кыргызстан–Узбекистан». Подчеркнуто, что Андижанская область станет одним из важных участков нового маршрута, обеспечивая прямое соединение с железнодорожной сетью Узбекистана и дальнейшее продвижение грузов внутри страны и Центральной Азии, в целом.
Также отмечены значительные возможности для расширения торгово-экономических отношений. В качестве перспективного направления названо использование потенциала Синьцзянской пилотной зоны свободной торговли и возможностей ведущих компаний СУАР, заинтересованных в развитии совместных инвестиционных проектов.
Дополнительно были рассмотрены возможности развития сотрудничества в сфере «зелёной» энергетики, сельского хозяйства, а также налаживания взаимодействия между научно-исследовательскими и образовательными учреждениями Узбекистана и СУАР.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность продолжить активную работу по углублению партнерства в рамках двустороннего сотрудничества и многосторонних платформ.