Tadbir A.M. Gorchakov nomidagi xalq diplomatiyasini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi, Rossiya Fanlar akademiyasining Sharqshunoslik instituti, Rossiya-Tojikiston (Slavyan) universitetining Geosiyosiy tadqiqotlar markazi, shuningdek, Tojikiston Milliy universiteti tomonidan tashkil etildi.
Maktab ishida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya Federatsiyasining ilmiy-ekspert hamjamiyati vakillari hamda yosh tadqiqotchilar ishtirok etdilar.
Forum dasturiga muvofiq, mintaqaviy xavfsizlik va Markaziy Osiyoning barqaror rivojlantirinshning dolzarb masalalariga ta’minlash bag‘ishlangan panel munozaralari bo‘lib o‘tdi.
O‘z nutqida N. Abdusattorov jamoaviy va milliy xavfsizlikni ta’minlash mexanizmlari, yangi tahdidlar, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlik arxitekturasini mustahkamlash masalalariga, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari doirasida qabul qilingan qarorlarni amalga oshirishga e’tibor qaratdi.
Mintaqa mamlakatlari ishonch, muvofiqlashtirish va umumiy manfaatlarga asoslangan o‘zaro munosabatlarning yanada bog‘liq va bashorat qilinadigan modelini tobora faol qurayotgani, bu esa Markaziy Osiyoda barqarorlik va uzoq muddatli barqarorlikni mustahkamlash uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratayotgani ta’kidlandi.
MOXI eksperti so‘nggi yillarda mintaqada xavfsizlik sohasida muvofiqlashtirish tizimi izchil shakllanayotganini ta’kidladi. 2024-yildan boshlab mintaqa davlatlari Xavfsizlik kengashlari kotiblarining muntazam uchrashuvlarini o‘tkazish muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Ushbu formatni rivojlantirish maqsadida 2025-yilda Toshkentda Markaziy Osiyo mamlakatlari maxsus xizmatlari rahbarlarining birinchi uchrashuvi, 2025-yil oktyabr oyida esa Samarqandda mudofaa vazirlarining birinchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu jarayon doirasida to‘plangan takliflar 2025-yil noyabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining sammitida institutsional jihatdan mustahkamlangani, unda "Mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlik konsepsiyasi" va "Markaziy Osiyo xatarlari katalogi" qabul qilingani ta’kidlandi.
Muhokamalar chog‘ida ekspertlar mamlakatlar o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-logistika, shuningdek, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini ham muhokama qildilar.
Tadbir yakunida ishtirokchilar kelishilgan yechimlarni ishlab chiqish va uzoq muddatli mintaqaviy kun tartibini shakllantirish uchun ekspertlar muloqoti va amaliy yondashuvlarni almashish muhimligini ta’kidladilar.
2010-yilda tashkil etilgan A.M. Gorchakov nomidagi ommaviy diplomatiyani qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan ta’lim va ekspertlik tashabbuslarini amalga oshiradi.
Markaziy Osiyo maktabi - Jamg‘armaning Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan yillik dasturidir. 2016-yildan buyon u navbati bilan mintaqa mamlakatlarida o‘tkazilib, yosh tadqiqotchilar va ekspertlarni birlashtiradi.
2022-yilda maktab O‘zbekistonda MOXI bazasida, o‘tgan yili Bishkek shahrida bo‘lib o‘tdi, keyingi uchrashuv esa ishtirokchilarni yana Toshkent shahrida birlashtiradi.

Эксперт МИЦА принял участие в программе «Школа по Центральной Азии – 2026»
Ведущий научный сотрудник Международного института Центральной Азии (МИЦА) Н.Абдусатторов принял участие в международной научно-образовательной программе «Школа по Центральной Азии – 2026» в г. Душанбе.
Мероприятие было организовано Фондом поддержки публичной дипломатии имени А.М. Горчакова, Институтом востоковедения РАН, Центром геополитических исследований Российско-Таджикского (Cлавянского) университета, а также Таджикским национальным университетом.
В работе Школы приняли участие представители научного-экспертного сообщества и молодые исследователи из стран Центральной Азии и Российской Федерации.
Согласно программе форума, состоялись панельные дискуссии, посвящённые актуальным вопросам региональной безопасности
и устойчивого развития Центральной Азии.
В своём выступлении Н. Абдусатторов акцентировал внимание на механизмах обеспечения коллективной и национальной безопасности, новых угрозах, а также вопросах укрепления региональной архитектуры безопасности, включая реализацию решений, принятых в рамках Консультативных встреч глав государств Центральной Азии (КВГГЦА).
Отмечено, что страны региона всё активнее выстраивают более связанную и предсказуемую модель взаимодействия, основанную на доверии, координации и общих интересах, что создаёт дополнительные возможности для укрепления устойчивости и долгосрочной стабильности в Центральной Азии.
Эксперт МИЦА подчеркнул, что в последние годы в регионе последовательно формируется система координации в сфере безопасности. Важным стало проведение регулярных встреч с 2024 г. секретарей Советов безопасности государств региона. В развитие этого формата в 2025 году в Ташкенте прошла первая встреча руководителей спецслужб стран Центральной Азии, а в октябре 2025 года в Самарканде – первая встреча министров обороны.
Отмечено, что накопленные в рамках данного процесса предложения получили институциональное закрепление на саммите Глав государств Центральной Азии в ноябре 2025 года в Ташкенте, где были приняты «Концепция региональной безопасности и стабильности» и «Каталог рисков Центральной Азии».
В ходе состоявшихся дискуссий эксперты также обсудили вопросы расширения сотрудничества стран в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической, а также культурно-гуманитарной сферах.
По итогам мероприятия участники подчеркнули важность экспертного диалога и обмена практическими подходами для выработки согласованных решений и формирования долгосрочной региональной повестки.
Фонд поддержки публичной дипломатии имени А.М. Горчакова, созданный в 2010 году, реализует образовательные и экспертные инициативы, направленные на развитие международного сотрудничества.
Школа по Центральной Азии – ежегодная программа Фонда, посвящённая актуальным вопросам взаимодействия стран Центральной Азии и России. С 2016 года она проходит поочерёдно в странах региона, объединяя молодых исследователей и экспертов.
В 2022 году Школа проходила в Узбекистане на базе МИЦА, в прошлом году – в г. Бишкеке, а следующая встреча вновь соберёт участников в г. Ташкенте.