MOXI Primakov nomidagi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti bilan aloqalarni mustahkamlamoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti qoshidagi Postsovet tadqiqotlari markazi (IMEMO) rahbari Eduard Solovyov bilan navbatdagi muhokamani o‘tkazdi. Ushbu konstruktiv muloqot 2025-yilda hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan boʻlib, asosiy eʼtibor bilim almashish, qoʻshma tadqiqot loyihalari va akademik tarmoqlarni mustahkamlashga qaratildi.
Ikkala institut ham chuqurroq hamkorlik qilish uchun ustuvor yo'nalishlarni o'rganib chiqdi, ular o'z tajribalarini mustahkamlashga va fanlararo tadqiqotlar uchun yangi yo'llarni yaratishga intilishini bildirdi. Hamkorlik dolzarb mintaqaviy va global muammolarni qo‘shma tadqiqotlar orqali hal etish va shu orqali ularning siyosiy tadqiqotlar chuqurligi va sifatini oshirish bo‘yicha o‘zaro majburiyatlarini kuchaytirishga qaratilgan.
Ushbu hamkorlik akademik va ilmiy aloqalarni mustahkamlash, Markaziy Osiyo va jahon tahlil markazlari o‘rtasida fikr almashishni osonlashtirish yo‘lidagi muhim qadamdir.