MOXI va Garvard Universiteti hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi
O‘zbekiston va AQSh ikki davlatning yetakchi tadqiqot-tahliliy muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni izchil mustahkamlamoqda. Ekspertlar muloqotini kengaytirish doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) Garvard Universitetining Devis Markazi bilan onlayn uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda MOXI direktori Javlon Vaxabov Stiven L.Solnikni Devis Markazi direktori lavozimiga tayinlanganligi munosabati bilan tabriklab, hamkorlikni yanada faollashishiga ishonch bildirdi.
O‘z navbatida, doktor S.Solnik 2025-yilda MOXI bilan ekspertlar hamkorligi faol rivojlanganligini ta’kidladi.
Jumladan, J.Vaxabovning AQSHning Massachusets shtati, Kembrij shahridagi Devis Markaziga samarali tashrifi, shuningdek, Markaz delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi davomida MOXI va mamlakatimizning boshqa tadqiqot muassasalari bilan mazmunli aloqalar o‘rnatil
Solnik so‘zlariga ko‘ra, 2025-yil oktabr oyida MOXIda o‘tkazilgan birinchi “Markaziy Osiyo–AQSh” ekspertlar forumining tashkil etilishi hamkorlik rivojiga qo‘shimcha turtki bergan voqea bo‘ldi.
Shuningdek, doktor S.Solnik AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi ilmiy tadqiqotlar sohasidagi hamkorlikning hozirgi holatini yuqori baholab, konferensiyalar, seminarlar va davra suhbatlari o‘tkazish, ekspertlar almashuvi va birgalikdagi ilmiy nashrlarni o‘z ichiga olgan asosiy sohalarda hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida MOXI va Devis markazi o‘rtasida ilmiy va ekspertlar hamkorlik mexanizmini mustahkamlashga qaratilgan Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi.
Garvard Universitetida 1948- yilda tashkil etilgan Devis Markazi Rossiya va Yevroosiyo tadqiqotlari bo‘yicha AQShdagi eng nufuzli ilmiy muassasalardan biri bo‘lib, Rossiya, Yevroosiya va qo‘shni hududlarni kompleks o‘rganishga ixtisoslashgan.
Markaz olimlar, tahlilchilar va amaliyotchilarni birgalikdagi va samarali intellektual muhitda birlashtirgan holda tadqiqotlar va siyosiy tavsiyalar ishlab chiqish bo‘yicha yetakchi ko‘p sohali platforma sifatida xizmat qiladi.

МИЦА и Гарвардский университет установили партнерство
Узбекистан и США последовательно укрепляют взаимодействие между ведущими исследовательско-аналитическими учреждениями двух стран. В рамках расширения экспертного диалога в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась онлайн-встреча с Центром Дэвиса при Гарвардском университете.
В начале встречи директор МИЦА Жавлон Вахабов поздравил Стивена Л.Солника с назначением на должность директора Центра Дэвиса и выразил уверенность в дальнейшей активизации сотрудничества.
В свою очередь, доктор С.Солник отметил активное развитие экспертного взаимодействия с МИЦА в 2025 году, включая плодотворную встречу директора Ж.Вахабова в Центре Дэвиса в г.Кембридже, штат Массачусетс (США), а также визит делегации Центра в Узбекистан, в рамках которого состоялись содержательные контакты в МИЦА и других исследовательских структурах страны.
Дополнительный импульс развитию партнерства, по словам С.Солника, придало проведение первого экспертного форума «Центральная Азия–США», проведенного в МИЦА в октябре 2025 г.
Наряду с этим, доктор Солник высоко оценил текущее состояние сотрудничества между США и Узбекистаном в сфере научных исследований. Он подчеркнул значимость расширения взаимодействия в ключевых областях, включая проведение конференций, семинаров и круглых столов, а также обмен экспертами и совместные научные публикации.
Встреча завершилась подписанием Соглашения о сотрудничестве между МИЦА и Центром Дэвиса, которое закрепило механизм академического и экспертного взаимодействия.
Основанный при Гарвардском университете в 1948 году, Центр Дэвиса по российским и евразийским исследованиям является одним из известных академических учреждений США, специализирующемся на комплексном изучении России, Евразии и соседних регионов.
Центр служит ведущей междисциплинарной платформой для исследований и выработки политических рекомендаций, объединяя ученых, аналитиков и практиков в рамках совместной и интенсивной интеллектуальной среды.