MOXI va Garvard Universiteti hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi
O‘zbekiston va AQSh ikki davlatning yetakchi tadqiqot-tahliliy muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni izchil mustahkamlamoqda. Ekspertlar muloqotini kengaytirish doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) Garvard Universitetining Devis Markazi bilan onlayn uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda MOXI direktori Javlon Vaxabov Stiven L.Solnikni Devis Markazi direktori lavozimiga tayinlanganligi munosabati bilan tabriklab, hamkorlikni yanada faollashishiga ishonch bildirdi.
O‘z navbatida, doktor S.Solnik 2025-yilda MOXI bilan ekspertlar hamkorligi faol rivojlanganligini ta’kidladi.
Jumladan, J.Vaxabovning AQSHning Massachusets shtati, Kembrij shahridagi Devis Markaziga samarali tashrifi, shuningdek, Markaz delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi davomida MOXI va mamlakatimizning boshqa tadqiqot muassasalari bilan mazmunli aloqalar o‘rnatil
Solnik so‘zlariga ko‘ra, 2025-yil oktabr oyida MOXIda o‘tkazilgan birinchi “Markaziy Osiyo–AQSh” ekspertlar forumining tashkil etilishi hamkorlik rivojiga qo‘shimcha turtki bergan voqea bo‘ldi.
Shuningdek, doktor S.Solnik AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi ilmiy tadqiqotlar sohasidagi hamkorlikning hozirgi holatini yuqori baholab, konferensiyalar, seminarlar va davra suhbatlari o‘tkazish, ekspertlar almashuvi va birgalikdagi ilmiy nashrlarni o‘z ichiga olgan asosiy sohalarda hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida MOXI va Devis markazi o‘rtasida ilmiy va ekspertlar hamkorlik mexanizmini mustahkamlashga qaratilgan Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi.
Garvard Universitetida 1948- yilda tashkil etilgan Devis Markazi Rossiya va Yevroosiyo tadqiqotlari bo‘yicha AQShdagi eng nufuzli ilmiy muassasalardan biri bo‘lib, Rossiya, Yevroosiya va qo‘shni hududlarni kompleks o‘rganishga ixtisoslashgan.
Markaz olimlar, tahlilchilar va amaliyotchilarni birgalikdagi va samarali intellektual muhitda birlashtirgan holda tadqiqotlar va siyosiy tavsiyalar ishlab chiqish bo‘yicha yetakchi ko‘p sohali platforma sifatida xizmat qiladi.

The IICA and Harvard University established a partnership
Uzbekistan and the United States continue to strengthen cooperation between leading research and analytical institutions of the two countries. In terms of expanding expert-level dialogue, the International Institute for Central Asia (IICA) held a virtual meeting with the Davis Center for Russian and Eurasian Studies at Harvard University.
At the beginning of the meeting, Amb.Javlon Vakhabov, Managing Director of the IICA congratulated Dr.Steven L.Solnick on his appointment as an Executive Director of the Davis Center and expressed emphasized the intention to further develop the collaboration.
In turn, Dr.Solnick highlighted the active development of expert engagement with the IICA in 2025, including the productive meeting of Amb.Vakhabov at the Davis Center in Cambridge, Massachusetts (USA), as well as the visit of the Center’s delegation to Uzbekistan, during which substantive contacts took place at the IICA and other leading research institutions in the country.
According to Dr.Solnick, an additional momentum for the development of the partnership was provided by the Inagural U.S.–Central Asia Think Tank Forum held at the IICA in October 2025.
Dr.Solnick also highly appreciated the current state of U.S.–Uzbekistan cooperation within scholarly research. He emphasized the importance of deepening engagement in key areas, including the convening of conferences, seminars, and roundtables, as well as expert exchanges and the co-authorship of scholarly publications.
The meeting concluded with the signing of a Letter of Cooperation between the IICA and the Davis Center, establishing a formal framework for academic and expert-level engagement.
Founded at Harvard University in 1948, the Davis Center for Russian and Eurasian Studies is one of the United States’ leading academic institutions dedicated to the comprehensive study of Russia, Eurasia, and the broader regional neighborhood.
The Center serves as a premier interdisciplinary platform for research and policy development, bringing together scholars, analysts, and practitioners within a collaborative and rigorous intellectual environment.