Yaqinda Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J.Vahabov Koreya jamg‘armasi huzuridagi “Koreya-Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati ijrochi direktori Ri Jong Kuk bilan suhbat o‘tkazdi. Uchrashuvda MOXI va Forum kotibiyati o‘rtasidagi hamkorlik, xususan, 2024-yil yozi boshida Toshkentda bo‘lib o‘tgan “Koreya-Markaziy Osiyo” birinchi tahlil markazlari forumi muvaffaqiyati qayd etildi.
MOXI va Forum Kotibiyati hamkorligida tashkil etilgan Forum turli soha va muassasalardan ishtirokchilarni jalb etgan holda katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi. U faol muhokamalar uchun maydon yaratdi va ko'plab qimmatli tavsiyalar berdi, keyinchalik ular batafsil yakuniy hisobotda o'z aksini topdi. Ushbu tavsiyalar Markaziy Osiyo va Koreya oʻrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va mintaqalardagi iqtisodiy rivojlanishdan tortib texnologik innovatsiyalar va barqaror oʻsishgacha boʻlgan muhim muammolarni hal qilishga qaratilgan. Tadbirning muvaffaqiyati Markaziy Osiyo va Koreya o‘rtasidagi muloqot va hamkorlikni rivojlantirishda bunday forumlarning ahamiyati ortib borayotganini ko‘rsatdi.
Uchrashuvda Javlon Vahabov va Ri Jong Kuk 2025-yilga mo‘ljallangan “Koreya-Markaziy Osiyo” ikkinchi tahlil markazlari forumiga olib borilayotgan tayyorgarlik masalalarini ham muhokama qildi. Tomonlar bo‘lajak forum, shuningdek, undan keyingi “Markaziy Osiyo-Koreya” sammiti amaliy natijalar bilan to‘ldirilishi, ikki mintaqa o‘rtasidagi uzoq muddatli rivojlanish va hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiluvchi mazmunli natijalar bilan to‘ldirilishini ta’minlash bo‘yicha umumiy majburiyatlarini bildirdi.
Ikkinchi forumning asosiy maqsadi sammitdan keyin hayotga tatbiq etilishi mumkin bo‘lgan amaliy tashabbuslarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratgan holda, birinchisining muvaffaqiyatlarini davom ettirishdan iborat bo‘ladi. Har ikki davlat rahbarlari sammitning mazmun-mohiyatiga boy va Markaziy Osiyo va Koreyaga foyda keltiradigan aniq natijalarga erishishga qaratilgan aniq kun tartibini yaratish muhimligini ta’kidladilar.
Tomonlar MOXI va “Koreya-Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati o‘rtasidagi hamkorlik nafaqat siyosiy va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash, balki madaniy almashinuv, o‘zaro tushunish va qo‘shma tadqiqot tashabbuslarini rivojlantirishga qaratilgani, bu ikki mintaqa o‘rtasidagi munosabatlarni yanada boyitayotganini ta’kidladilar.
Ushbu umumiy nuqtai nazar bilan MOXI va Forum kotibiyati rivojlangan hamkorlik, barqaror o'sish va mintaqaviy barqarorlik uchun mustahkam poydevor bilan to'la kelajak uchun poydevor qo'ymoqda.

МИЦА и Секретариат Форума сотрудничества Корея-Центральная Азия обсуждают будущее сотрудничество
Директор Международного института Центральной Азии Ж. Вахабов недавно провел беседу с Ри Джон Куком, исполнительным директором Секретариата Форума сотрудничества Корея-Центральная Азия в Корейском фонде. На встрече было подчеркнуто сотрудничество между МИЦА и Секретариатом Форума, в частности, был отмечен успех первого Форума аналитических центров Корея-Центральная Азия, который состоялся в Ташкенте в начале лета 2024 года.
Форум, организованный совместно МИЦА и Секретариатом Форума, имел огромный успех, привлек участников из различных секторов и учреждений. Он предоставил платформу для активных дискуссий и дал множество ценных рекомендаций, которые впоследствии были отражены в подробном итоговом отчете. Эти рекомендации направлены на дальнейшее сотрудничество между Центральной Азией и Кореей и решение важнейших вопросов в регионах, начиная от экономического развития и заканчивая технологическими инновациями и устойчивым ростом. Успех мероприятия продемонстрировал растущую важность таких форумов в содействии диалогу и сотрудничеству между Центральной Азией и Кореей.
В ходе встречи Жавлон Вахабов и Ри Джон Кук также обсудили текущую подготовку ко второму Форуму аналитических центров Корея-Центральная Азия, запланированному на 2025 год. Обе стороны выразили общую приверженность обеспечению того, чтобы предстоящий форум, а также последующий саммит Центральная Азия-Корея были наполнены осуществимыми результатами, предоставляя значимые результаты, которые способствуют долгосрочному развитию и сотрудничеству между двумя регионами.
Главной целью второго форума будет продолжение развития успехов первого с особым акцентом на продвижении практических инициатив, которые могут быть реализованы после саммита. Оба лидера подчеркнули важность создания четкой повестки дня для саммита, насыщенной содержанием и направленной на получение ощутимых результатов, которые принесут пользу как Центральной Азии, так и Корее.
Стороны отметили, что сотрудничество между МИЦА и Секретариатом Форума сотрудничества Корея-Центральная Азия направлено не только на укрепление политических и экономических связей, но и на содействие культурному обмену, взаимопониманию и совместным исследовательским инициативам, что еще больше обогащает отношения между двумя регионами.
Благодаря этому общему видению МИЦА и Секретариат Форума закладывают основу для будущего, наполненного расширенным сотрудничеством, устойчивым ростом и более прочной основой региональной стабильности.