Yaqinda Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J.Vahabov Koreya jamg‘armasi huzuridagi “Koreya-Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati ijrochi direktori Ri Jong Kuk bilan suhbat o‘tkazdi. Uchrashuvda MOXI va Forum kotibiyati o‘rtasidagi hamkorlik, xususan, 2024-yil yozi boshida Toshkentda bo‘lib o‘tgan “Koreya-Markaziy Osiyo” birinchi tahlil markazlari forumi muvaffaqiyati qayd etildi.
MOXI va Forum Kotibiyati hamkorligida tashkil etilgan Forum turli soha va muassasalardan ishtirokchilarni jalb etgan holda katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi. U faol muhokamalar uchun maydon yaratdi va ko'plab qimmatli tavsiyalar berdi, keyinchalik ular batafsil yakuniy hisobotda o'z aksini topdi. Ushbu tavsiyalar Markaziy Osiyo va Koreya oʻrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va mintaqalardagi iqtisodiy rivojlanishdan tortib texnologik innovatsiyalar va barqaror oʻsishgacha boʻlgan muhim muammolarni hal qilishga qaratilgan. Tadbirning muvaffaqiyati Markaziy Osiyo va Koreya o‘rtasidagi muloqot va hamkorlikni rivojlantirishda bunday forumlarning ahamiyati ortib borayotganini ko‘rsatdi.
Uchrashuvda Javlon Vahabov va Ri Jong Kuk 2025-yilga mo‘ljallangan “Koreya-Markaziy Osiyo” ikkinchi tahlil markazlari forumiga olib borilayotgan tayyorgarlik masalalarini ham muhokama qildi. Tomonlar bo‘lajak forum, shuningdek, undan keyingi “Markaziy Osiyo-Koreya” sammiti amaliy natijalar bilan to‘ldirilishi, ikki mintaqa o‘rtasidagi uzoq muddatli rivojlanish va hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiluvchi mazmunli natijalar bilan to‘ldirilishini ta’minlash bo‘yicha umumiy majburiyatlarini bildirdi.
Ikkinchi forumning asosiy maqsadi sammitdan keyin hayotga tatbiq etilishi mumkin bo‘lgan amaliy tashabbuslarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratgan holda, birinchisining muvaffaqiyatlarini davom ettirishdan iborat bo‘ladi. Har ikki davlat rahbarlari sammitning mazmun-mohiyatiga boy va Markaziy Osiyo va Koreyaga foyda keltiradigan aniq natijalarga erishishga qaratilgan aniq kun tartibini yaratish muhimligini ta’kidladilar.
Tomonlar MOXI va “Koreya-Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati o‘rtasidagi hamkorlik nafaqat siyosiy va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash, balki madaniy almashinuv, o‘zaro tushunish va qo‘shma tadqiqot tashabbuslarini rivojlantirishga qaratilgani, bu ikki mintaqa o‘rtasidagi munosabatlarni yanada boyitayotganini ta’kidladilar.
Ushbu umumiy nuqtai nazar bilan MOXI va Forum kotibiyati rivojlangan hamkorlik, barqaror o'sish va mintaqaviy barqarorlik uchun mustahkam poydevor bilan to'la kelajak uchun poydevor qo'ymoqda.

The Director of the International Institute for Central Asia (IICA), J. Vakhabov, recently engaged conversation with Rhee Jong-kook, Executive Director of the Korea-Central Asia Cooperation Forum Secretariat at the Korea Foundation. The meeting underscored the collaboration between IICA and the Forum Secretariat, particularly highlighting the success of the inaugural Korea-Central Asia Think Tank Forum, which took place in Tashkent earlier this summer.
The forum, organized jointly by IICA and the Forum Secretariat, was a tremendous success, drawing participants from various sectors and institutions. It provided a platform for robust discussions and yielded numerous valuable recommendations, which were subsequently captured in a detailed outcome report. These recommendations aim to further the cooperation between Central Asia and Korea and address critical issues in the regions, ranging from economic development to technological innovation and sustainable growth. The success of the event demonstrated the increasing importance of such forums in fostering dialogue and cooperation between Central Asia and Korea.
During the meeting, Vakhabov and Rhee Jong-kook also discussed their ongoing preparations for the second Korea-Central Asia Think Tank Forum, scheduled for 2025. Both parties expressed their shared commitment to ensuring that the upcoming forum, as well as the subsequent Central Asia-Korea Summit, are packed with actionable outcomes, providing meaningful deliverables that contribute to the long-term development and collaboration between the two regions.
The central aim of the second forum will be to continue building on the successes of the first, with a specific focus on advancing practical initiatives that can be implemented post-summit. The two leaders emphasized the importance of creating a clear agenda for the summit, one that is rich with substance and geared toward generating tangible results that will benefit both Central Asia and Korea.
The collaboration between IICA and the Korea-Central Asia Cooperation Forum Secretariat aims not only to strengthen political and economic ties but also to promote cultural exchange, mutual understanding, and joint research initiatives, further enriching the relationship between the two regions.
Through this shared vision, IICA and the Forum Secretariat are laying the groundwork for a future filled with expanded collaboration, sustainable growth, and a stronger foundation for regional stability.