MOXI va Koreya-Markaziy Osiyo hamkorlik forumi kotibiyati kelgusidagi hamkorlikni muhokama qilmoqda
Yaqinda Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J.Vahabov Koreya jamg‘armasi huzuridagi “Koreya-Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati ijrochi direktori Ri Jong Kuk bilan suhbat o‘tkazdi. Uchrashuvda MOXI va Forum kotibiyati o‘rtasidagi hamkorlik, xususan, 2024-yil yozi boshida Toshkentda bo‘lib o‘tgan “Koreya-Markaziy Osiyo” birinchi tahlil markazlari forumi muvaffaqiyati qayd etildi.
MOXI va Forum Kotibiyati hamkorligida tashkil etilgan Forum turli soha va muassasalardan ishtirokchilarni jalb etgan holda katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi. U faol muhokamalar uchun maydon yaratdi va ko'plab qimmatli tavsiyalar berdi, keyinchalik ular batafsil yakuniy hisobotda o'z aksini topdi. Ushbu tavsiyalar Markaziy Osiyo va Koreya oʻrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va mintaqalardagi iqtisodiy rivojlanishdan tortib texnologik innovatsiyalar va barqaror oʻsishgacha boʻlgan muhim muammolarni hal qilishga qaratilgan. Tadbirning muvaffaqiyati Markaziy Osiyo va Koreya o‘rtasidagi muloqot va hamkorlikni rivojlantirishda bunday forumlarning ahamiyati ortib borayotganini ko‘rsatdi.
Uchrashuvda Javlon Vahabov va Ri Jong Kuk 2025-yilga mo‘ljallangan “Koreya-Markaziy Osiyo” ikkinchi tahlil markazlari forumiga olib borilayotgan tayyorgarlik masalalarini ham muhokama qildi. Tomonlar bo‘lajak forum, shuningdek, undan keyingi “Markaziy Osiyo-Koreya” sammiti amaliy natijalar bilan to‘ldirilishi, ikki mintaqa o‘rtasidagi uzoq muddatli rivojlanish va hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiluvchi mazmunli natijalar bilan to‘ldirilishini ta’minlash bo‘yicha umumiy majburiyatlarini bildirdi.
Ikkinchi forumning asosiy maqsadi sammitdan keyin hayotga tatbiq etilishi mumkin bo‘lgan amaliy tashabbuslarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratgan holda, birinchisining muvaffaqiyatlarini davom ettirishdan iborat bo‘ladi. Har ikki davlat rahbarlari sammitning mazmun-mohiyatiga boy va Markaziy Osiyo va Koreyaga foyda keltiradigan aniq natijalarga erishishga qaratilgan aniq kun tartibini yaratish muhimligini ta’kidladilar.
Tomonlar MOXI va “Koreya-Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati o‘rtasidagi hamkorlik nafaqat siyosiy va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash, balki madaniy almashinuv, o‘zaro tushunish va qo‘shma tadqiqot tashabbuslarini rivojlantirishga qaratilgani, bu ikki mintaqa o‘rtasidagi munosabatlarni yanada boyitayotganini ta’kidladilar.
Ushbu umumiy nuqtai nazar bilan MOXI va Forum kotibiyati rivojlangan hamkorlik, barqaror o'sish va mintaqaviy barqarorlik uchun mustahkam poydevor bilan to'la kelajak uchun poydevor qo'ymoqda.