MOXI va Ko‘rfaz Tadqiqot Markazi hamkorlik to‘g‘risida bitim imzoladi
Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz Arab Davlatlari Hamkorlik Kengashi mamlakatlari tahliliy markazlarining Birinchi forumi doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov va Ko‘rfaz Tadqiqot Markazi (GRC) vitse-prezidenti Ahmed Sager MOXI va GRC o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzoladilar.
Uchrashuv davomida Ahmed Sager Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz mamlakatlari o‘rtasidagi tarixiy aloqalar asrlar davomida shakllanganini ta’kidladi hamda zamonaviy arab olimlarining qariyb uchdan bir qismi Markaziy Osiyodan chiqqanligini alohida qayd etdi.
Tomonlar ta’kidlaganidek, ikki institut o‘rtasida imzolangan ushbu bitim uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan bo‘lib, qo‘shma tadqiqotlar olib borish, ekspertlar o‘rtasida tajriba almashish, shuningdek, barqaror rivojlanish, iqlim o‘zgarishi va Markaziy Osiyo bilan Ko‘rfaz mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish kabi dolzarb mavzularda konferensiyalar va davra suhbatlari tashkil etishni nazarda tutadi.
O‘z navbatida, MOXI direktori ushbu ilmiy va madaniy almashinuv merosi tadqiqot sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, bilim almashinuvi uchun yangi imkoniyatlarni ochish va yagona ekspert platformasini shakllantirish yo‘lida mustahkam zamin bo‘lib xizmat qilishini qayd etdi.
Tomonlar erishilgan kelishuv ikki mintaqaning ekspertlar hamjamiyatlari o‘rtasida samarali va mazmunli hamkorlikka xizmat qilishiga ishonch bildirdilar.
Gulf Research Center Ko‘rfaz mamlakatlarida barqaror rivojlanish siyosati, xavfsizlik va xalqaro munosabatlar bo‘yicha ekspert yondashuvlarini shakllantirishda muhim rol o‘ynaydigan yetakchi tahliliy markazlardan biridir.

МИЦА и Исследовательский центр Залива подписали соглашение о сотрудничестве
В рамках Первого Форума аналитических центров Центральной Азии и стран ССАГЗ директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов и вице-президент Центра Исследований Залива (GRC) Ахмед Сагер подписали соглашение о сотрудничестве между МИЦА и Gulf Research Center.
В ходе встречи Ахмед Сагер подчеркнул, что исторические связи между Центральной Азией и странами Персидского залива насчитывают века, и отметил, что около одной трети современных арабских ученых происходят из Центральной Азии.
Как отметили стороны, соглашение между институтами направлено на развитие долгосрочного партнёрства и предусматривает проведение совместных исследований, обмен экспертным опытом, организацию конференций и круглых столов по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки — от устойчивого развития и вопросов климатической повестки до расширения сотрудничества между Центральной Азией и странами Залива.
В свою очередь, директор МИЦА добавил, что данное наследие глубокого культурного и научного обмена служит прочной основой для дальнейшего развития исследовательского сотрудничества, открывая новые перспективы для обмена знаниями и формирования единой экспертной площадки.
Стороны выразили уверенность, что достигнутая договорённость будет служить целям эффективного и плодотворного взаимодействия между экспертными сообществами двух регионов.
Gulf Research Center является одним из ведущих аналитических центров региона, играющим важную роль в формировании экспертных подходов к политике устойчивого развития, безопасности и международным отношениям в странах ССАГЗ.