MOXI va Ko‘rfaz Tadqiqot Markazi hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov va Ko‘rfaz Tadqiqot Markazi (Gulf Research Center, GRC) raisi doktor Abdulaziz Sager o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda ikki tahliliy muassasa o‘rtasidagi ilmiy hamkorlik istiqbollari va aloqalarni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida MOXI direktori J.Vahabov Ko‘rfaz mintaqalariningyetakchi tahlil markazlari bilan hamkorlikni rivojlantirish muhimliginita’kidladi. Bu mintaqalarimiz o’rtasidagi o‘zaro anglashuvni chuqurlashtirish vaekspert bilimlari almashinuvini kuchaytirishga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, doktor Sager GRCning Markaziy Osiyodagi tadqiqot institutlari bilansheriklikni kengaytirishga bo‘lgan intilishini qayd etdi. Uning fikricha, bundaymuloqot mintaqaviy jarayonlarni chuqurroq tahlil qilish va qo‘shma tavsiyalarishlab chiqishga yordam beradi.
Tomonlar Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlikkengashi (GCC) a’zo davlatlari o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlikning asosiymasalalarini muhokama qildilar. Ayniqsa, 2023-yil 19-iyul kuni Jidda shahridabo‘lib o‘tgan ilk “Markaziy Osiyo – GCC” sammitida O‘zbekiston RespublikasiPrezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarga alohidae’tibor qaratildi. Muhokamalar do‘stlik, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik vahamkorlik to‘g‘risidagi ko‘p tomonlama bitimni ishlab chiqish, ikki mintaqabiznes vakillari ishtirokida Investorlar kengashini tashkil etish, hamdayashilenergetika sohasidagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalarigaqaratildi.
MOXI va GRC rahbariyati qo‘shma tadqiqot loyihalarini boshlash, konferensiyalar, davra suhbatlari va seminarlar tashkil etish orqali ikki mintaqaekspertlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga bo‘lgan qiziqishlarinibildirdilar. Bunday tadbirlar tajriba almashish va eng yaxshi amaliyotlarnio‘rganish bilan birga, yaqinlashib kelayotgan– “Markaziy Osiyo – GCC” Samarqand sammiti oldidan hamkorlikning yangi shakllarini rivojlantirishgaxizmat qilishi ta’kidlandi.
Ko‘rfaz Tadqiqot Markazi (Gulf Research Center, GRC) – 2000-yil iyuloyida saudiyalik biznesmen doktor Abdulaziz Sager tomonidan tashkil etilganJidda shahridagi mustaqil, notijorat tahlil markazi. GRC Ko‘rfaz mintaqasiningstrategik ahamiyatga ega bo‘lgan keng doiradagi masalalari bo‘yicha tadqiqotlarolib boradi. U o‘z faoliyatini GCC a’zo mamlakatlari bilan bir qatorda, Eron, Iroq va Yamanni ham qamrab olgan holda amalga oshiradi.

МИЦА и Исследовательский центр Персидского залива налаживают сотрудничество
Состоялась встреча директора Международного Института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова и председателя Исследовательского центра Персидского залива (GRC) Абдулазиза Сагера с целью налаживания контактов и обсуждения перспектив научно- исследовательского взаимодействия между двумя аналитическими учреждениями.
В ходе беседы директор МИЦА Ж.Вахабов отметил важность развития сотрудничества с ведущими аналитическими центрами стран Залива дляуглубления взаимопонимания между нашими регионами и обмена экспертными знаниями.
В свою очередь, А.Сагер подчеркнул стремление центра к расширению партнерских связей с исследовательскими институтами Центральной Азии. По его мнению, такой диалог будет способствовать более глубокому анализу региональных процессов и выработке совместных рекомендаций.
Стороны обсудили ключевые вопросы регионального сотрудничества между странами Центральной Азии и государствами Совета сотрудничества арабских государств Залива (ССАГЗ). Особое внимание было уделено инициативам, озвученным Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на первом саммите «Центральная Азия - ССАГЗ» в Джидде 19 июля 2023 года. В частности, речь шла о разработке многостороннего Соглашения о дружбе, региональной взаимосвязанности и сотрудничестве, создании Совета инвесторов с участием представителей бизнеса стран двух регионов, а также о совместной реализации проектов в области «зеленой» энергетики.
Руководители МИЦА и Исследовательского центра Персидского заливавыразили заинтересованность в реализации совместных исследовательских проектов, организации конференций, круглых столов и семинаров, направленных на углубление взаимодействия между экспертными сообществами двух регионов. Было отмечено, что такие мероприятия будут способствовать обмену опытом и передовыми практиками, а также развитию новых форм сотрудничества в преддверии предстоящего Самаркандского саммита «Центральная Азия - ССАГЗ».
Gulf Research Center (GRC) — независимый некоммерческий аналитический центр в Джидде, основанный в июле 2000 года саудовским бизнесменом доктором Абдулазизом Сагером. Цель GRC заключается в проведении научных исследований по широкому спектру вопросов, касающихся стратегически важного региона Залива, включая страны Совета сотрудничества арабских государств Залива (GCC), а также Иран, Ирак и Йемен.