MOXI va Ko‘rfaz Tadqiqot Markazi hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov va Ko‘rfaz Tadqiqot Markazi (Gulf Research Center, GRC) raisi doktor Abdulaziz Sager o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda ikki tahliliy muassasa o‘rtasidagi ilmiy hamkorlik istiqbollari va aloqalarni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida MOXI direktori J.Vahabov Ko‘rfaz mintaqalariningyetakchi tahlil markazlari bilan hamkorlikni rivojlantirish muhimliginita’kidladi. Bu mintaqalarimiz o’rtasidagi o‘zaro anglashuvni chuqurlashtirish vaekspert bilimlari almashinuvini kuchaytirishga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, doktor Sager GRCning Markaziy Osiyodagi tadqiqot institutlari bilansheriklikni kengaytirishga bo‘lgan intilishini qayd etdi. Uning fikricha, bundaymuloqot mintaqaviy jarayonlarni chuqurroq tahlil qilish va qo‘shma tavsiyalarishlab chiqishga yordam beradi.
Tomonlar Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlikkengashi (GCC) a’zo davlatlari o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlikning asosiymasalalarini muhokama qildilar. Ayniqsa, 2023-yil 19-iyul kuni Jidda shahridabo‘lib o‘tgan ilk “Markaziy Osiyo – GCC” sammitida O‘zbekiston RespublikasiPrezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarga alohidae’tibor qaratildi. Muhokamalar do‘stlik, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik vahamkorlik to‘g‘risidagi ko‘p tomonlama bitimni ishlab chiqish, ikki mintaqabiznes vakillari ishtirokida Investorlar kengashini tashkil etish, hamdayashilenergetika sohasidagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalarigaqaratildi.
MOXI va GRC rahbariyati qo‘shma tadqiqot loyihalarini boshlash, konferensiyalar, davra suhbatlari va seminarlar tashkil etish orqali ikki mintaqaekspertlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga bo‘lgan qiziqishlarinibildirdilar. Bunday tadbirlar tajriba almashish va eng yaxshi amaliyotlarnio‘rganish bilan birga, yaqinlashib kelayotgan– “Markaziy Osiyo – GCC” Samarqand sammiti oldidan hamkorlikning yangi shakllarini rivojlantirishgaxizmat qilishi ta’kidlandi.
Ko‘rfaz Tadqiqot Markazi (Gulf Research Center, GRC) – 2000-yil iyuloyida saudiyalik biznesmen doktor Abdulaziz Sager tomonidan tashkil etilganJidda shahridagi mustaqil, notijorat tahlil markazi. GRC Ko‘rfaz mintaqasiningstrategik ahamiyatga ega bo‘lgan keng doiradagi masalalari bo‘yicha tadqiqotlarolib boradi. U o‘z faoliyatini GCC a’zo mamlakatlari bilan bir qatorda, Eron, Iroq va Yamanni ham qamrab olgan holda amalga oshiradi.

IICA and the Gulf Research Center Establish Cooperation
An online meeting was held between the Director of the International Institute for Central Asia (IICA), Javlon Vakhabov, and the Chairman of the Gulf Research Center (GRC), Dr. Abdulaziz Sager, to establish contacts and discuss prospects for research collaboration between the two analytical institutions.
During the discussion, the IICA Director J.Vakhabov emphasized the importance of fostering cooperation with leading think tanks in the Gulf region to enhance mutual understanding between our regions and facilitate the exchange of expert knowledge.
In response, Dr. Sager underscored GRC’s commitment to expanding partnerships with research institutions in Central Asia. He noted that such dialogue would contribute to a deeper analysis of regional dynamics and the development of joint policy recommendations.
The parties discussed key issues of regional cooperation between Central Asian countries and the member states of the Gulf Cooperation Council (GCC). Particular attention was given to the initiatives proposed by the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, at the inaugural Central Asia–GCC Summit in Jeddah on July 19, 2023. These discussions focused on the development of a multilateral Agreement on Friendship, Regional Connectivity, and Cooperation, the establishment of an Investors' Council involving business representatives from both regions, and the implementation of joint projects in the field of green energy.
The leadership of IICA and GRC expressed a shared interest in launching joint research initiatives, organizing conferences, roundtables, and seminars to deepen engagement between the expert communities of both regions. It was highlighted that such events would facilitate the exchange of best practices and contribute to the development of new forms of cooperation in the lead-up to the upcoming Central Asia–GCC Summit in Samarkand.
Gulf Research Center (GRC) is an independent, non-profit think tank based in Jeddah, founded in July 2000 by Saudi businessman Dr. Abdulaziz Sager. GRC conducts researches on a wide range of issues related to the strategically significant Gulf region, encompassing the Gulf Cooperation Council (GCC) countries, as well as Iran, Iraq, and Yemen.