Tomonlar mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashib, Markaziy Osiyodagi zamonaviy tendensiyalari, shuningdek, O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi ekspert hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Uchrashuv avvalida J. Vaxabov O‘zbekiston-Turkiya munosabatlari keng qamrovli strategik sheriklik ruhida izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
Turli darajadagi faol siyosiy muloqot va aloqalar O‘zbekiston va Turkiyaning ekspert doiralari o‘rtasida qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish hamda professional aloqalarni mustahkamlash uchun mustahkam zamin yaratayotgani ta’kidlandi.
O‘z navbatida, K. Temiz ikki mamlakat tahliliy muassasalari o‘rtasidagi muloqotni yanada rivojlantirish, shuningdek, dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar bo‘yicha muntazam ekspert maslahatlashuvlarini yo‘lga qo‘yish muhimligini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida MOXI va ORSAM o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlik uchun mustahkam asos yaratishga qaratilgan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Eslatib o‘tamiz, MICA direktori J. Vahobov va ORSAM prezidenti K. Temizning joriy yilning 19-iyun kuni Anqarada bo‘lib o‘tgan ilk uchrashuvida ikki mamlakat tahliliy tuzilmalari o‘rtasidagi hamkorlikka asos solingan edi.
ORSAM – Yaqin Sharq tadqiqotlari markazi 2009-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Yaqin Sharqdagi siyosiy va iqtisodiy jarayonlarni o‘rganishga ixtisoslashgan Turkiyaning yetakchi tahliliy markazlaridan biridir.

МИЦА и ORSAM расширяют экспертно-академическое сотрудничество
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл онлайн-встречу с президентом турецкого аналитического Центра ближневосточных исследований ORSAM (Ortadoğu Araştırmaları Merkezi) Кадиром Темизом.
Стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, обсудили современные тенденции Центральной Азии, а также перспективы дальнейшего развития узбекско-турецкого экспертного сотрудничества.
В начале встречи Ж. Вахабов отметил, что отношения между Узбекистаном и Турцией продолжают последовательно развиваться в духе всеобъемлющего стратегического партнёрства.
Подчёркнуто, что активный политический диалог и контакты на различных уровнях создают благоприятные условия для реализации взаимных научно-исследовательских проектов и укрепления профессиональных контактов между экспертными сообществами Узбекистана и Турции.
В свою очередь, К. Темиз подчеркнул важность поддержания диалога между аналитическими учреждениями двух стран, отметив значение регулярных экспертных консультаций по актуальным региональным и международным вопросам.
По итогам встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между МИЦА и ORSAM, предусматривающий создание устойчивой основы для долгосрочного партнёрства.
Напомним, что первая встреча директора МИЦА Ж. Вахабова и президента ORSAM К. Темиза состоялась в Анкаре 19 июня т.г., в ходе которой были заложены основы дальнейшего взаимодействия между аналитическими структурами.
Центр ближневосточных исследований ORSAM, созданный в 2009 г., является турецким аналитическим центром, специализирующимся на исследовании политических и экономических процессов на Ближнем Востоке.