MOXI va Turkiya tahliliy markazi o‘rtasida ilmiy hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda
Joriy yilning 11-avgust kuni Turkiyaning AVİM (Avrasya İncelemeleri Merkezi) Yevroosiyo tadqiqotlari tahliliy markazi direktori Alev Kılıç bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv doirasida ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, jumladan, qo‘shma tadbirlarni tashkil etish hamda ilmiy nashrlarni tayyorlash masalalari muhokama qilindi.
MOXI direktori Javlon Vahobov O‘zbekiston–Turkiya munosabatlarining ijobiy dinamikasini, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasidagi har tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratib berayotgan ko‘p tomonlama mintaqaviy hamkorlik formatlarining tobora ortib borayotgan ahamiyatini ta’kidladi.
Alev Kılıç Turkiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning barqaror rivojlanib borayotganini ta’kidlab, ikki mamlakatning tarixiy va madaniy jihatdan yaqin ekanini qayd etdi.
O‘zbekistonning Anqara uchun Markaziy Osiyodagi asosiy strategik sheriklardan biri sifatidagi o‘rni alohida ta’kidlandi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Turkiyaning “aql markazlari” o‘rtasida hamkorlikning samarali mexanizmlarini shakllantirish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Muloqot yakunida MOXI va AVİM o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari etib qo‘shma konferensiyalar va davra suhbatlarini tashkil etish, davlatlararo, iqtisodiy hamda madaniy aloqalarga oid tadqiqotlar olib borish, shuningdek, qo‘shma nashrlar tayyorlash belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, MOXI direktori J. Vahobov va AVİM direktori A. Kılıçning ilk uchrashuvi joriy yilning 19-iyun kuni Anqarada bo‘lib o‘tgan bo‘lib, unda ikki tahliliy markaz o‘rtasidagi kelgusidagi hamkorlikka asos solingan edi.
2009-yilda tashkil etilgan AVİM Yevroosiyo tadqiqotlari markazi Turkiyaning Yevroosiyodagi siyosiy, iqtisodiy va xalqaro jarayonlarini o‘rganishga ixtisoslashgan tahliliy markaz hisoblanadi.

МИЦА и турецкий аналитический центр налаживают исследовательское сотрудничество
11 августа т.г. директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл онлайн-встречу с директором турецкого аналитического Центра евразийских исследований AVİM (Avrasya İncelemeleri Merkezi) Алевом Кылычем.
В рамках встречи обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего взаимодействия, в том числе вопросы организации совместных мероприятий и подготовки научных публикаций.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов подчеркнул положительную динамику узбекско-турецких отношений, а также возрастающее значение многосторонних форматов регионального взаимодействия, которые создают дополнительные возможности для углубления всестороннего сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.
Алев Кылыч отметил устойчивое развитие двусторонних отношений между Турцией и Узбекистаном, констатировав их историческую и культурную близость. Выделена роль Узбекистана как одного из ключевых стратегических партнёров Анкары в Центральной Азии.
В ходе встречи была особо подчёркнута важность формирования эффективных механизмов взаимодействия по линии мозговых центров Узбекистана и Турции.
По итогам встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между МИЦА и Центром AVİM, предусматривающий создание устойчивой основы для долгосрочного партнёрства.
В качестве основных направлений сотрудничества определены совместные конференции, круглые столы, проведение исследований и подготовка коллективных публикаций по вопросам межгосударственных, экономических и культурных связей.
Напомним, что первая встреча директора МИЦА Ж. Вахабова и директора AVİM А. Кылыча прошла в Анкаре 19 июня т.г., в ходе которой были заложены основы дальнейшего взаимодействия между двумя аналитическими центрами.
Центр евразийских исследований AVİM, созданный в 2009 г., является турецким аналитическим центром, специализирующимся на исследовании политических, экономических и международных процессов в Евразии.