MOXI va Turkiya tahliliy markazi o‘rtasida ilmiy hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda
Joriy yilning 11-avgust kuni Turkiyaning AVİM (Avrasya İncelemeleri Merkezi) Yevroosiyo tadqiqotlari tahliliy markazi direktori Alev Kılıç bilan onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv doirasida ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, jumladan, qo‘shma tadbirlarni tashkil etish hamda ilmiy nashrlarni tayyorlash masalalari muhokama qilindi.
MOXI direktori Javlon Vahobov O‘zbekiston–Turkiya munosabatlarining ijobiy dinamikasini, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasidagi har tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratib berayotgan ko‘p tomonlama mintaqaviy hamkorlik formatlarining tobora ortib borayotgan ahamiyatini ta’kidladi.
Alev Kılıç Turkiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning barqaror rivojlanib borayotganini ta’kidlab, ikki mamlakatning tarixiy va madaniy jihatdan yaqin ekanini qayd etdi.
O‘zbekistonning Anqara uchun Markaziy Osiyodagi asosiy strategik sheriklardan biri sifatidagi o‘rni alohida ta’kidlandi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Turkiyaning “aql markazlari” o‘rtasida hamkorlikning samarali mexanizmlarini shakllantirish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Muloqot yakunida MOXI va AVİM o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari etib qo‘shma konferensiyalar va davra suhbatlarini tashkil etish, davlatlararo, iqtisodiy hamda madaniy aloqalarga oid tadqiqotlar olib borish, shuningdek, qo‘shma nashrlar tayyorlash belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, MOXI direktori J. Vahobov va AVİM direktori A. Kılıçning ilk uchrashuvi joriy yilning 19-iyun kuni Anqarada bo‘lib o‘tgan bo‘lib, unda ikki tahliliy markaz o‘rtasidagi kelgusidagi hamkorlikka asos solingan edi.
2009-yilda tashkil etilgan AVİM Yevroosiyo tadqiqotlari markazi Turkiyaning Yevroosiyodagi siyosiy, iqtisodiy va xalqaro jarayonlarini o‘rganishga ixtisoslashgan tahliliy markaz hisoblanadi.

On August 11, IICA Director Javlon Vakhabov held an online meeting with Alev Kılıç, Director of the Turkish Center for Eurasian Studies (AVİM, Avrasya İncelemeleri Merkezi).
The meeting focused on the current state and prospects of bilateral cooperation, including the organization of joint events and the preparation of joint research publications.
Javlon Vakhabov, Director of the IICA, highlighted the positive momentum in Uzbekistan–Türkiye relations, as well as the growing importance of multilateral regional cooperation formats, which offer additional opportunities to further deepen comprehensive cooperation between the two countries.
Alev Kılıç noted the steady development of bilateral relations between Türkiye and Uzbekistan, highlighting the countries’ strong historical and cultural ties. He also underscored Uzbekistan’s role as one of Ankara’s key strategic partners in Central Asia.
The meeting underscored the importance of establishing effective mechanisms for cooperation between think tanks in Uzbekistan and Türkiye.
Following the meeting, the IICA and AVİM signed a Memorandum of Understanding, establishing a solid foundation for a long-term partnership.
The key areas of cooperation include joint conferences and roundtable discussions, collaborative research, and co-authored publications on interstate relations, as well as economic and cultural ties.
It is worth noting that the first meeting between IICA Director Javlon Vakhabov and AVİM Director Alev Kılıç took place in Ankara on June 19, laying the groundwork for further cooperation between the two think tanks.
Established in 2009, the Center for Eurasian Studies (AVİM) is a Turkish think tank specializing in political, economic, and international developments across Eurasia.