MOXI vakili Shanxayda bo‘lib o‘tgan xalqaro konferensiyada ishtirok etdi
Joriy yilning 4-5-dekabr kunlari Shanxay shahrida Shanxay xalqaro tadqiqotlar akademiyasi (SHXIA) tomonidan tashkil etilgan «Jahon tartiboti inqirozda: tuzatish yoki yangidan qurish?» mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada Avstraliya, Ozarbayjon, Hindiston, Indoneziya, Xitoy, Koreya, Pokiston, Singapur, AQSH, Fransiya va boshqa mamlakatlarning yetakchi tadqiqot markazlari rahbarlari va ekspertlari ishtirok etdi. O‘zbekiston tomonidan ushbu yig‘ilishda MOXI direktori o‘rinbosari Sherzod Fayziyev qatnashdi.
Uchrashuvda ishtirokchilar jahon siyosatidagi asosiy o‘zgarishlar va ko‘p qutbli dunyoning shakllanishi, xalqaro tashkilotlar va institutlarning roli, Global Janub mamlakatlari ta’sirining kuchayishi, shuningdek, xalqaro barqarorlikni mustahkamlashda mintaqaviy mexanizmlar va platformalarning ahamiyatini muhokama qildilar.
Anjuman davomida ishtirokchilarga Markaziy Osiyoda kechayotgan jarayonlar, O‘zbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuviga raisligi yakunlari va joriy yil noyabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan 7-sammitning asosiy qarorlari haqida ma’lumot berildi.
O‘z navbatida, ekspertlar mintaqa davlatlarining ichki mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash va o‘zlarining ijobiy kun tartibini ilgari surdilar. Shu bilan birgalikda mintaqa mamlakatlarining o‘zaro hamjihatlikda ishlashi uchun institutsional mexanizmlarni yanada mustahkamlash muhim ekani ta’kidlandi. Markaziy Osiyoning xalqaro jarayonlarning mustaqil subyekti sifatidagi roliga alohida e’tibor qaratildi.
Anjuman yakunida ishtirokchilar jahon siyosatida ro‘y berayotgan o‘zgarishlar va shakllanayotgan tendensiyalarni birgalikda tahlil qilish uchun xalqaro ekspertlar muloqotini davom ettirish zarurligini ta’kidladilar.

Представитель МИЦА принял участие в международной конференции в Шанхае
4–5 декабря т.г. в г. Шанхае состоялась международная конференция «Мировой порядок в кризисе: исправить или построить заново?». Организатором мероприятия выступила Шанхайская академия международных исследований (ШАМИ).
В работе конференции приняли участие руководители и эксперты ведущих исследовательских центров Австралии, Азербайджана, Индии, Индонезии, Китая, Кореи, Пакистана, Сингапура, США, Франции и других стран. Узбекистан был представлен заместителем директора МИЦА Шерзодом Файзиевым.
На этой важной экспертной площадке участники обсудили ключевые изменения в мировой политике и формирование многополярного мира, роль международных организаций и институтов, растущее влияние стран Глобального Юга, а также значение региональных механизмов и платформ для укрепления международной стабильности.
В ходе конференции присутствующие были проинформированы о текущих процессах в Центральной Азии, итогах председательства Узбекистана в Консультативной встрече глав государств Центральной Азии (КВГГЦА) и ключевых решениях 7-го саммита, прошедшего в ноябре т.г. в Ташкенте.
В свою очередь эксперты отметили способность государств региона укреплять внутрирегиональное взаимодействие и продвигать собственную позитивную повестку. Подчеркнута важность дальнейшего укрепления институциональных механизмов для согласованной работы стран внутри региона. Отдельное внимание уделено роли Центральной Азии как самостоятельного субъекта международных процессов.
В завершении конференции участники подчеркнули необходимость продолжения международного экспертного диалога для совместного анализа происходящих изменений и формирующихся тенденций в мировой политике.